Po několika měsících přípravy se rakouskému extrémnímu lezci Beatu Kammerlanderovi (50) podařilo přelézt jeho vlastní cestu Prinzip Hoffnung na Bürser Platte ve Vorarlbergu stylem „clean“. Překonal tak 40 metrů vysokou, spoře zajištěnou stěnu, jejíž struktura je jako tapeta, pouze s vlastním jištěním. Psychicky i fyzicky náročný počin.
AKTUALIZACE: Video ve vysoké kvalitě ke stažení.
„Bürser Platte mě fascinovala vždycky“, říká Beat Kammerlander. „Určitým způsobem je jedinečná, protože nalézt na hladké stěně cestu takové obtížnosti (10/10+ a možná E9-E10), kterou lze odjistit mobilními jistícími prostředky a tedy vylézt ve stylu "clean", to abys pohledal. Touto stěnou se táhne asi prvních 25 metrů tenká spára, potom následuje klíčové místo a spára pokračuje dalších šest až sedm metrů šikmo nahoru. Lezení je to opravdu zvláštní, protože se leze po extrémě malých chytech a stupech. Když se to zkouší moc často, zničíte si boty a krvácí vám prsty. Lezení je tady taková malá bitva.“
Beat Kammerlander, foto: Peter Mathis
První setkání s Bürser Platte zažil lezec, narozený v nedaleké Bludenzi, před deseti lety. Již v roce 1997, jen pár dní po té co jeho přítel Marco Wasiner dodělal prvovýstup spodní půlky i s klíčovým místem, vylezl Beat prodloužení cesty v horním desátém stupni.
Prinzip Hoffnung - schéma, foto: Peter Mathis
„ Zajímavé je, že po mém RP přelezu cesty se nikdo nepokusil o její opakování. Potom jsem se zase začal tou stěnou zabývat. A najednou jsem cítil nutkání cestu přelézt clean, tedy odstranit všechny nýty a nést si všechno své jištění s sebou, tedy dávat jištění z lezecké pozice. To se mi zdálo jako jediná možná cesta. Ale zároveň se mi to také zdálo nemožné. Ale právě to dělá každý projekt zajímavým.“
Prinzip Hoffnung 10, foto: Peter Mathis
Celé léto trénuje Beat Kammerlander svojí psýchu i fyzičku, aby se připravil na svůj projekt „Prinzip Hoffnung“. Přitom je výzvou vlastně jenom jištění. „Byl to celkem dlouhý vývojový proces“, vypráví rodák z Vorarlbergu. „Trvalo mi více než tři čtvrtě roku, než jsem byl psychicky tak daleko, že jsem to mohl zkusit. Ministopery, které lze ve stěně použít, vydrží něco mezi 150 a 300 kilogramy. Při pádu z výšky 10 až 15 metrů na ně působí mnohem větší síla. Takže od začátku víte, že většina toho jištění by při pádu nedržela. Klíčové místo například nelze vůbec odjistit. A právě to způsobuje ten psychický blok. Tady pomáhá jen přesné rozplánování. Věděl jsem na milimetr přesně, kam patří jaký vklíněnec. Mimoto mě velice dlouho trvalo vyřešení klíčového místa. A pak se objevil nápad použít k jištění ještě druhé lano. Toto lano držela osoba, které věřím, která by v nejhorším případě musela odskočit, aby dobrala. Tímto řešením jsem překonal strach.“
Prinzip Hoffnung 12, foto: Peter Mathis
V zimě 2008/2009 odstartoval Beat svůj pokus. „Bürser Platte je typický zimní projekt“, říká. „Člověk potřebuje teploty mezi nulou a deseti stupni, jinak jsou prsty moc měkké a guma na lezečkách by na miniaturních stupech nedržela.“
Prinzip Hoffnung 2, foto: Peter Mathis
Projekt se mu nedaří hned na první pokus. Kammerlander párkrát padá v klíčovém místě a musí zas a znovu vyndávat vklíněnce a začínat znovu. V den úspěšného přelezu mu zbývá už jen 20 minut slunečního světla. Vlastně si chce dát už jenom „tréninkový pokus“, ale potom se mu podaří něco nemožného. „Při přelezu jsem měl neustále pocit, že padám“, vzpomíná Beat Kammerlander. „Byl jsem tak překvapen, že jako kapka, která visí ze stropu, pořád zůstávám na stěně přilepen. Cítíš, že teď spadneš, ale prostě lezeš dál. Tato vůle, kterou cítíš celým tělem, je to co ti potom zůstane v paměti a posílí tě do budoucna. Když lezu takovou cestu, necítím se jako padesátník.“
Prinzip Hoffnung 14, foto: Peter Mathis
Prinzip Hoffnung 5, foto: Peter Mathis
Beat Kammerlander považuje svoji cestu „Prinzip Hoffnung“ (E9-E10) za jeden ze svých největších lezeckých výkonů. „Vedle prvovýstupů „Silbergeier“, „Unendliche Geschichte“, nebo „Mordillo“ (free solo za 10-), má „Prinzip Hoffnung“ v mém vývoji stejnou hodnotu“, říká. Významné a motivující projekty jsou pro mě příběhy, při kterých je nutný vývojový proces tvého já, na jehož konci stojí cesta samotná. A přesně to byl tento případ.
Video ke stažení ve vysoké kvalitě je ke stažení v sekci download (by courtesy of Beat Kammerlander/ adidas)
Komentář ze dne: 15.03.2009 11:17:47 Reagovat Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz) Titulek: Re:
Ahoj Martine,
článek jsme dostali od agentury Planet-talk.de, která je uvedena v závěru jako zdroj, rovněž jsme od nich dostali ke stažení nádherné obrázky Petera Matthise.
Ano, video obsahuje zhruba totéž, co článek, jak jsem si také všiml.
Nenápadný chlapíček. Před lety jsem byl na jeho přednášce v Drážďanech a ani nebylo plno (!), jako bývá obvykle na Huberech. Před začátkem jsem seděl s kámošem u baru a on se posadil asi o dvě židel vedle na kafe. Docela malej a dost hubenej, člověk by mu skoro koupil housku. Přednáška začínala dlouhou sekvencí - sólo přelezem (bez lana) desítkové cesty (asi ten Mordilo), ještě dlouho před tím, než Huber přebouchal ve stejném stylu Komunistu. A pak už to letělo, skály, hory, ledy - prostě někdo, kdo přesně odpovídá tomu označení - Allrounder. A stejně jako HUbeři mají dvorního fotografa Honzu Žáka, on dlouhodobě spolupracuje s neméně špičkovým P.Mathiasem.
Je to pár roků, co o něm byl dost dlouhý portrét v Kletternu a byly tam popisovaný hrozný věci - hrozný třeba i v tom smyslu, že se vůbec neštítí někam jít pěšky, nebo na lyžích, umí dělat projekty, který rozhodbně nejsou pět minut od auta. V konfrontaci s jeho rodným listem to je na pováženou a taky to nám gerontům dává nějakou naději, že si ještě něco malinkýho můžeme vybachat.
Jinak autorovi článku pochvala za dobrý a citlivý překlad.
Komentář ze dne: 16.03.2009 09:16:06 Reagovat Autor: neregistrovaný - Libor Hroza (@) Titulek: Písek. Kam dál?
Tím to směrem by měl jít vývoj špičkových cest na písku. jištění jen aby se člověk nezabil. a pak zkus nacvičovat krok deset metrů nad kruhem. Stejně to tak do budoucna bude, akorát to těď pár snaživců na nějakou dobu oddálí.
Komentář ze dne: 23.03.2009 21:18:52 Reagovat Autor: neregistrovaný - xyz (@) Titulek: Re: Písek. Kam dál?
On je to spíš anglický styl. Dopředu shora přesně nacvičit, vymyslet všechna jištění... a pak zkoušet odspodu. Tím to nijak nesnižuju, jenom že na písku je to zase jinak.
Taky tomu anglickému přístupu odpovídá použitá anglická E-klasifikace.
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat