Odlez od prvního, foto: Petr Jandík
Když oznámil Jizva svou pomůcku pro pískovcové lezce, Pískomila, velice se nám zalíbila, protože zbavuje adepta pískovcového lezení nutnost průběžně sledovat srážky již dva dny před odjezdem, když některé oblasti vyžadují až 72 hodin sucha, aby se mohlo lézt. Použití Pískomila v praxi však poněkud naráželo na fakt, že to je program, který musíl být pořád puštěný, aby si každou hodinu stáhl data z předpovědi srážek a srážkového radaru.
To, co je pro soukromé použití na individuálním počítači problém, je naopak typická úloha pro webový server, který běží tak jako tak 24 hodin denně a naopak má možnost poskytnout kompletní historii v kterémkoliv okamžiku.
Pískomil - dva z grafů pro český Ráj, foto: redakce
Pískomil běžící na serveru horyinfo.cz si stahuje obrázky z předpovědního serveru www.medard-online.cz a radarová data o srážkách z www.chmi.cz. V těchto obrázcích najde pozice odpovídající zadaným oblastem a na základě toho vykreslí pro každou zadanou oblast graf říkající množství spadlých srážek v minulosti a také předpověď, jak se mají podle předpovědního modelu Medard vyvíjet do budoucna. Pod každým grafem je k oblastem napsaná zároveň minimální doba sucha, aby tam bylo možné lézt. Rozmezí evidovaných hodnot je šest dní, od předvčerejška do popozítří, graf zobrazuje najednou buď 24 nebo 48 hodin, podle volby, takže celkový pokrytý interval je sedm dní.
Pískomil - výběr zobrazeného data a intervalu, foto: redakce
Pískomila vyvoláte kliknutím na příslušný odkaz na hlavní stránce Horyinfa.
Vyvolání Pískomila, foto: redakce
Pokud na Pískomila přicházíte poprvé, zobrazí se vám informační úvod, kde si zvolíte den, který chcete vidět a rozmezí 24 nebo 48 hodin. Pokud vám vyhovuje nastavený standard zítřek a 48 hodin, stačí kliknout na tlačítko
zobrazit. Poté se zobrazí grafy všech nastavených oblastí. Grafy jsou uspořádány do regionů, pod každým grafem je vypsána minimální bezdešťová doba dané oblasti. V grafu jsou spadlé srážky zobrazené červeně, předpokládané srážky modře. V uplynulém období od teď do minulosti se mohou konfrontovat předpovězené a spadlé srážky. Překrývající se sloupečky dostávají ve společných místech fialovou barvu a je vidět, jak se předpověď plní. Světle růžová barva znamená nedostupnost radarových dat pro obarvený časový interval, světle modrá nedostupnost předpovědi a šedá nedostupnost obojích dat.
Pískomil - graf ukazuje světle oranžovou nedostupnost dat radaru, červenou spadlé srážky, modrou předpovězené srážky a fialovou shodu předpovědi se skutečností, foto: redakce
Samozřejmě, každého zajímají jiné oblasti. Naše provedení Pískomila má oblast působení danou Českou Republikou a jejím blízkým okolím, všechny oblasti v dosahu lze do Pískomila zahrnout. Máte-li zájem o nějakou oblast, která dosud není zařazená, můžete si pomocí předpřipraveného mailového formuláře objednat její zařazení jednak v sekci konfigurace, jednak v oddíle informací "O aplikaci Pískomil". S rostoucím množstvím oblastí by se ztrácela přehlednost. Proto si můžete v sekci konfigurace zapnout jen grafy oblastí, které vás zajímají.
Pískomil - přehled oblastí s možností je vypnout, foto: redakce
Abychom ještě zlepšili praktičnost celé aplikace, je název každé oblasti zároveň aktivním odkazem do databáze cest a kliknutím se zobrazí všechny cesty z dané oblasti v naší databázi. I když mezitím byla na některých jiných webech zavedena na Pískomilovi založená signalizace mokrosti nebo suchosti skal, řešení zvolené na Horyinfu je dovedeno dále směrem k uživatelskému komfortu.
Dáváme čtenářům možnost navrhnout zařazení nových oblastí, které jsme schopni realizovat velmi pružně, neomezujeme jen na Českou Republiku, ale zařazujeme i Sasko a jiné blízké zahraničí a také jsme připravili verzi Pískomila pro PDA, kde je použíté větší písmo a jiné uspořádání usnadňující prohlížení grafů na malých obrazovkách chytrých mobilů.
Pískomil na PDA, v tomt případ iPhone má větší písmo, aby to šlo číst, foto: redakce
Přejeme všem, ať vás Pískomil nezklame a jestli do něj chcete zařadit další oblasti podle vašeho gusta,
napište nám. Nám už při zkušebním provozu zachránil kus lezení, když se na nás v Tisé v neděli hnal hustý mrak vypadající jako slejvák. Pohledem do ajfónu jsme zjistili, že pršet nemá a zůstali jsme ve skalách, zatímco malověrní prchli do Refugia nebo Turisťárny. Víra v Pískomila se vyplatila, spadlo jen pět kapek a pak dokonce vyšlo sluníčko.
Doga, údolní cesta, Irena drtí stavění 6, foto: Petr Jandík