Lavina strhla tábor ukrajinských speleologů v Abcházii
Podle poněkud nejasných zpráv z Abcházie zde strhla mohutná lavina v oblasti Západního Kavkazu 1. 2. 2006 v časných ranních hodinách tábor speleologů, který byl umístěn již v pásmu lesa. V táboře bylo v okamžiku pádu laviny devět jeskyňářů, kteří sestupovali po další úspěšné etapě výzkumu v Bzybském masivu. První zprávy dokonce hovořily o neštěstí při zřícení jeskynního stropu.
Lavinu přežilo pět lidí, většina z nich však utrpěla zranění, v některých případech vážná. Navzdory tomu, však přeživší speleologové zahájili sondování laviniště, a pokusili se o vyproštění svých kolegů. Bohužel se jim ve zhoršujícím se počasí a za stálého sněžení, podařilo nalézt pouze jedno tělo, které však sami nebyli schopní transportovat, zejména proto, že se skupina především musela pokusit do bezpečí dopravit zraněné. Zbývající tři oběti se tedy nalézt nepodařilo, podle některých zpráv zde celá skupina strávila ještě další den bezvýsledným hledáním za neustálého sněžení, tedy i v době, kdy již prakticky nebyla žádná naděje na záchranu postižených. V průběhu následujících dvou dnů se všem zbývajícím speleologům podařilo dosáhnout civilizaci a požádat o pomoc.
Povětrnostní podmínky neumožnily zahájit záchrannou akci bezprostředně. Na místo vyrazila menší skupina ukrajinských jeskyňářů, která společně se záchranným týmem ze Soči zahájila rekognoskační práce a připravila zázemí pro větší skupinu, připravenou vyrazit bezprostředně po zlepšení podmínek. Podle posledních (dnešních) zpráv zde již práci zahájila větší skupina záchranářů, složená z profesionálů i dobrovolníků, kteří se pokusí o transport již nalezené oběti a vyhledání tří zbývajících. Při tomto neštěstí zahynuli, nebo jsou nezvěstní: Danylo Nasedkin (Kyjev), Maxim Gerasimenko (Sevastolol), Dmitrij Černěnko (Nova Kachovka) a Igor Bednikov (Samara).
Expedici, kterou postihlo toto neštěstí, pořádal speleologický klub z Charkova a mezi dalšími účastníky byli rovněž badatelé z Kyjeva, Sevastopolu, Nove Kachovky (Ukrajina), ale též ze Samary (Rusko), všichni účastníci však byli členy Ukrajinské speleologické asociace.
Cílem expedice bylo navázání na mnohaletý výzkum a pokračování v průzkumu jeskyně Božko v Bzybském masivu. Jeskyni našli roku 1987 charkovští jeskyňáři, kteří i nadále vedou její další průzkum. Jedná se o komplikovaný podzemní systém, s řadou nadějných směrů dalšího průzkumu; zatím se jde o labyrint cca 6,5 km dlouhý, s převýšením cca 500m.
Masiv, ve kterém se jeskyně nachází, je v blízkém sousedství masivu Arabika, který je mezi speleology v současnosti poměrně známý, neboť právě zde jeskyňáři objevili, a nyní dokumentují nejhlubší jeskyni světa, jménem Krubera - Voronja. Ukrajinci a Rusové zde v minulosti rovněž uspořádali několik mezinárodních expedic a táborů, kterých se zúčastnili mj. i čeští a slovenští speleoalpinisté.
Zdroje:Worldwide caving news network
Slovenská speleologická společnost; oficiální stránky
Russia Herald
Mountain.ru
Více informací o uvedených jeskyních:
www.cavex-team.org
kota1000.speleo.cz
kota1000.speleo.cz
www.cavediggers.com/magazine/Issue8.pdf
www.mountain.ru/speleo
www.mountain.ru/speleo
www.mountain.ru/speleo
www.speleo.cz
www.speleo.cz