Grivel X- monster

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 06. 02. 2018

Lezecký nástroj

Tak, tak, padesátka odbila, a leckdo říká, že už bych měl spíš okopávat zahrádku, než se škrábat po horách. S takovýmto rozumným názorem nelze polemizovat, a tak jsem se vydal zakoupit nějaké to nářadí. Jenže jsem si spletl ulice a místo do obchodu Mája na Sokolovské, jsem vlezl do Namche o ulici dřív. To víte, stařecká demence. No a když už jsem tam byl, začal jsem se rozhlížet po motyčkách. Nejvíc se mi zalíbila jedna s veselým designem (na tom, že se člověk k stáru stává opět dítětem asi něco bude) a tak jsem si ji koupil!

Zalíbila se mi natolik, že vám ji musím ukázat:

Díky geometrii špičky se snadno dostanete až pod kořínky jahod i mrkve. Veselý design ve vás probudí radostnou náladu a když budete moc bujaří, můžete se zase poněkud zvážnět pohledem na odvrácenou černou stranu rukojeti.

X-monster
X-monster, foto: Petr JandíkX-monster
X-monster, foto: Petr Jandík

Topůrko je vylisované z plochého plechu toušťky 5 mm s vytvarovanými zuby i rukojetmi. Aby hrany neřezaly do rukou, je přibalen tvarovaný gumový pásek zvaný Snake, který si můžete podle libosti nastříhat a ponasazovat na příslušné části topůrka. To je asi hlavní slabina této jinak pěkné motyčky. Snake může stadno spadnout a výrobce doporučuje přilepit hada lepenkou, což kazí vzhled. Ale je fakt, že kobercovka to jistí. Hlavice je lůžkem nasazena na ploché topůrko a připevněna třemi šrouby.

X-monster
X-monster, foto: Petr Jandík


V detailu to vypadá takhle:
X-monster
X-monster, foto: Petr Jandík


a zezadu takhle:
x-monster - tlouk+vklíněnec
x-monster - tlouk+vklíněnec, foto: P. Jandík


Je vidět, jak jsou šroubky na konci rozklepané, aby se nemohly povolit. Taky si všimněte si toho tlouku. Nepřipomíná vám vklíněnec? No jasně, však to tam taky kvůli tomu je. Aby se dalo při drytoolingu klínit i do širších spár.

Rukojeť je komfortní, i se zarážkou na malíkovou hranu, která zároveň zabraňuje otloukání ruky při zaseknutí. Horní část rukojeti umožňuje pracovat obouručně. Na konci rukojeti je několik protiskluzových zoubků.

X-monster
X-monster, foto: Petr Jandík


X-monster
X-monster, foto: Petr Jandík


Taky zbroušení spodní části zobáku do kónického tvaru pomůže, aby to celé lépe drželo třeba jen lehce položené na ledu, pokud je položení v oblasti zoubků. Koneček špičky je ale kvůli lepšímu klínění do spár zespodu zakulacený a bez zubů, což způsobuje, že dobrou stabilitu při zaseknutí do ledu X-monster má až když je zaseknutý minimálně po první zoubek. Při menším zaseknutí může za určitých okolností vyskočit.

X-monster
X-monster, foto: Petr Jandík


X-monster jsme testovali v Maltatalu, kde jsme jej porovnávali s Petzl Quarkem a Raveltiky Mountain a Demon super cup. Na rozdíl od cepínů má X-monster znatelně lehčí hlavu a nemá při úderu takový "švuňk". Zpočátku to překvapí. Člověk si musí nají správný způsob zaseknutí a zvyknout si na určitý pocit vratkosti při mělčím zaseknutí. Nejlepší způsob zasekávání X-monsteru do ledu je úder podobný tenisovému servisu nebo smeči, kdy se těsně před dopadem špičky rukojeť zastaví a podtrhne směrem dolů. Díky menší váze se s ním dobře pracuje nad hlavou, i když je člověk unavený. Když si člověk na specialty X-monster zvykne, nemá s ním na ledu problémy. Ve srovnání s Quarkem i Raveltiky se lépe a snadněji z ledu po zaseknutí vyndává. Za cenu okolo 3500 korun je to docela dobrý přístroj nejen na drytooling, pro který je původně určen, ale i pro čistý led.