Úspěch expedice Namak 2006

Autor: Tomáš Frank <speleocup (zavináč) seznam.cz>, Zdroj: (tof), Vydáno dne: 06. 02. 2021

Propojení jeskyně 3N a Velkého ponoru v Iránu

O tom, že čeští speleologové letos objevili v Iránu nejdelší solnou jeskyni světa, přinesla po jejich návratu z expedice zprávu většina českých médií. Málokterá se však tomuto významnému objevu věnovala víc. Výjimkou byl např. článek ve víkendové příloze MF Dnes.



Informace o této mimořádně úspěšné expedici a jejích výsledcích jsou zavěšeny jako články na serveru: aktualne, nachází se zde i předběžná mapa jeskyně.

V jeskyni 3N - Richard Bouda
V jeskyni 3N - Richard Bouda, foto: Marek Audy,Richard Bouda
V jeskyni 3N - Richard Bouda

Čeští speleologové jeskyni nazvanou 3N (systém jeskyní Tří naháčů a Velký Ponor) objevili v jižním Íránu již v roce 1999. Její aspiraci na světový primát předpokládali, neboť možnost propojení s dalšími jeskyněmi v oblasti byla velice pravděpodobná. Letošní expedici se podařilo skutečně prokázat její propojení s jeskynním systémem Velký ponor. Celý komplex se tak zvětšil o dalších necelých 1.400 metrů. Celkově měří 6 580 metrů a tím o necelých devět set metrů přesahuje dílku jeskyně Malham v Izraeli, která dosud stála na prvním místě v tabulce nejdelších solných jeskyní světa. Tím ovšem vědecký výzkum získal i zajímavý rozměr mezinárodněpolitický. Od samého počátku byla českým vědcům v Iránu věnována značná pozornost ze strany místních médií. Prostě trumfnout Izrael bylo lákavé a od počátku se zdálo, že i reálné. Zároveň sami výzkumníci považují za pravděpodobné, že jeskyni Tří naháčů přibudou ještě další metry. Dosud nebyl nalezen průchod do jeskyně Horní vchod (délka 650 m) vzdálené od 3N pouhých 150 m.

Dokumentační práce v jeskyni
Dokumentační práce v jeskyni, foto: Michal Filipi
Dokumentační práce v jeskyni

Objev v Iránu je výsledkem soustavné práce, a zejména několika expedičních cest do této oblasti. Stojí za ním původně malá skupinka studentů geologie z pražské Přírodovědecké fakulty, která koncem devadesátých let založila sdružení Namak. Dnes se skupina rozrostla o řadu členů České speleologické společnosti. V současné době sdružení připravuje své vlastní stránky o Solných jeskyních, a které již dnes nabízejí řadu aktuálních informací právě o objeveném jeskynním systému v Iránu. Cílem expedic je výzkum solného krasu a to zejména určení stáří jeskynních systémů a povrchových krasových jevů a dále popsání procesů, které hrají důležitou roli při vzniku krasových jevů v soli.

Expedici NAMAK 2006 bylo možné sledovat ve zpravodajství serveru Aktuálně:
8.1.06; zpráva o odjezdu expedice
8.1.06; doplňující informace; podmínky pro výzkum
8.1.06; doplňující informace; geologie, historie
17.1.06; zpráva o objevu propojení
14.2.06; doplňující informace; šířeji o výzkumu
15.2.06; Obsáhlá zpráva o výsledcích Expedice NAMAK 2006 (včetně infografiky a audiozáznamů)

(tof)