Další lavinová nehoda

Autor: Tomáš Frank <speleocup (zavináč) seznam.cz>, Zdroj: (tof), Vydáno dne: 06. 02. 2022



V oblasti Bile Pece zahynuli dva maďarští speleologové
A K T U A L I Z A C E

Smutná zpráva z italského Kaninu se objevila ve včerejších tiskových agenturách. Lavina zde strhla část skupiny maďarských speleologů. Podle dosud neúplných zpráv si dvě, v krátkém intervalu za sebou padající laviny, měly vyžádat dvě oběti na životech, dalších sedm jeskyňářů, kteří o neštěstí na povrchu neměli ani tušení, je mimo bezprostřední ohrožení, neboť pokračují ve výzkumu v podzemí.

Agenturní zprávy uváděly, že lavina měla přímo zasáhnout ústí propasti a zbytek jeskyňářského týmu tak uvěznit v podzemí. Podle dalších zdrojů se věc odehrála poněkud odlišně, podstatu věci to však, bohužel, nemění. Tříčlenná skupina vystoupila z jeskyně, kterou měla být, podle maďarského serveru Index.hu, 404 m hlboká jeskyně Complesso del Bila Pec na Kaninu v regiónu Friuli Venezia Giulia, resp. Julských Alpách. Právě tuto tříčlennou skupinu měla strhnout lavina, ve které dva z nich, muž a žena, zahynuli. Třetímu se podařilo vyprostit, a po noci strávené bez vybavení v horách, přivolat pomoc. Bez zajímavosti není fakt, že se opravdu mělo jednat až o druhou lavinu. První, mnohem menší, z nich přitom měla celá sestupující skupinka přestát bez nehody, přesto je však od dalšího sestupu neodradila. Záchranáři, kteří dorazili na místo, již údajně měli vyhledat těla postižených, a provést jejich transport, další pak zamířili k ústí jeskyně, kde se nachází zbytek skupiny, ze které již na povrch vystoupili další tři jeskyňáři. V podzemí, údajně v hloubce cca 300 až 350 m se nachází poslední čtyři členové celého týmu, kteří zde provádí dokumentaci, a o neštěstí nic neví, proto nemají žádný důvod ke zkrácení akce plánované do zítřka.

Bela Peč - tábor v sedle
Bela Peč - tábor v sedle, foto: Tomáš Frank

Tábor v sedle Bela Peč - ilustrační obrázek

Jde o další z lavinových neštěstí, jejichž obětí jsou jeskyňáři. Při poslední hromadné nehodě, kterou jsme zaznamenali, přišli o život čtyři ukrajinští speleologové na západním Kavkaze, v Abcházii. Celá zpráva se nachází zde, na serveru Horyinfo.cz. Oblast Kaninu na italsko-slovinské hranici je mezi jeskyňáři velmi populární. Jde o nádhernou ukázku vysokohorského krasu, a nachází se zde bezpočet velmi významných vertikál. Obě strany hranice a místní propasti jsou rovněž častým cílem výprav členů České speleologické společnosti, kteří zde soustavně působí již řadu let. Oblast je vyhledávaná také speleoalpinisty, neboť zde lze navštívit velmi hluboké propasti. Skupina Kanin (italsky Mt. Canin), podle svého nejvyššího vrcholu vysokého 2.587m, podléhá na obou stranách hranice omezením pobytu a pohybu z důvody ochrany přírody. Krasová oblast se nachází na slovinské straně uvnitř národního parku (celosvětově nejvyšší uznávaná forma ochrany přírody) Triglavski narodni park, a na straně italské součástí přírodního parku (tedy statut – ochranné podmínky, srovnatelné např. s našimi CHKO) Parco Naturale Prealpi Giulie.

Bela Peč - na vrcholu
Bela Peč - na vrcholu, foto: Tomáš Frank

Bela Peč - nejvýraznější vršek mimo hlavní hřeben v oblasti, kde skupina působila. Ilustrační obrázek

Zdroje:

Scintilena.clarence.com
Worldwide caving news network
Lezec.cz (informace v komentářích)

Maďarská jaskyniarska záchranná služba k nehode v Taliansku

Vyjadrenie tajomníka Maďarskej jaskyniarskej záchrannej služby Dr. Miklósa Nyergesa k tragédii maďarských jaskyniarov v Taliansku z 23. 2. 2006:
20. 2. 2006 postihla maďarských jaskyniarov pri zostupe z hôr – už v pásme lesa – rovnaká tragédia ako ich ukrajinských kolegov (v Abcházsku; pozn. red.). Po úspešnom prieskume šli trasou od vchodu jaskyne do najbližšej obce, ktorá obyčajne trvá 1 hodinu, traja členovia expedície. Vzhľadom na veľmi zlé snehové podmienky kráčali už päť hodín, no aj tak prešli asi len polovicu vzdialenosti. Potom ich zasiahla lavína, ktorú prežili. Všetci sa zachránili, ale vzhľadom na extrémne nebezpečnú situáciu sa nemohli pohnúť ďalej. Preto požiadali o pomoc prostredníctvom Maďarskej jaskyniarskej záchrannej služby, ktorej udali svoju polohu pomocou súradníc GPS.
Žiaľ, záchranná akcia zo vzduchu nebola možná kvôli zlému počasiu. Neskôr sa telefónne mobilné spojenie s nimi prerušilo. Vzápätí ich zmietla druhá lavína, ktorá už mala tragické následky. Prežil jeden človek a ten o svoj život bojoval v snehu 3 hodiny. Ani do neskorej noci sa mu nepodarilo nájsť svojich druhov. Tých – už mŕtvych – našli až talianski záchranári nasledujúci deň. Zároveň našli i jaskyniara, ktorý prežil. Ďalší traja členovia výpravy, ktorí svoju prácu v podzemí úspešne zavŕšili, sú už v bezpečí doma. Talianska záchranná služba venuje mimoriadnu starostlivosť tým štyrom jaskyniarom, ktorí pokračovali v prieskume jaskyne a o tragickej nehode dovtedy nevedeli nič. V štvrtok sa už bezpečne aj oni vrátili domov. (via WCN)
Ze stránek Slovenské speleologické společnosti (www.sss.sk)

(tof)