Žula - Grimselpass

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka Vodsloň, Vydáno dne: 09. 07. 2012

Žulová pohádka ve Švýcarsku

Údolí pod sedlem Grimsel je pověstné svými krásnými kompaktními žulovými stěnami. Lezeckých možností je zde téměř nevyčerpatelně a tak není divu, že jsme toto místo navštívili již mnohokrát.



Do stěn Grimselu se podepsaly známé osobnosti lezecke scény. V osmdesátých letech objevili bratři Rémyové pro lezce oblast Eldorado a začali tak v této oblasti psát historii moderních cest. Hned poté se činila domácí lezecká elita, která především v devadesátých letech otevřela mnoho nových oblastí. Konec devadesátých let znamená outdoorový boom, popularizaci oblasti, ale i přejištění cest podle švýcarského standardu. Dnes nabízí Grimsel především moderní a dobře odjištěné cesty, ale kdo by hledal klasické cesty a staré hákovačky, jistě je najde. Sázkou do loterie bývá počasí. Grimsel leží v nejdeštivější oblasti Švýcarska. Vzhledem k tomuto fenoménu je naše lezecká úspěšnost pouze padesátiprocentní. Počítejte s tím a mějte v záloze náhradní program. A teď již k jednotlivým oblastem.



Mapka Grimselpass
Mapka Grimselpass, foto: Jiří Vodsloň
mapka oblasti Grimselpass




Mittagfluh
Nádherná dominanta údolí 2 km nad Guttannen, krásně převislý nos s údolní stěnou 300 m nabízí především lehčí cesty pátého stupně. Navštívili jsme ji pouze jednou a to neúspěšně. Nasoukal jsem se hned do první cesty, kterou jsem viděl, v domnění, že se jedná o Abadia 6b, a ke svému překvapení jsem funěl, sakroval a klepal se v lámavé skále obtížnosti převyšující jednoznačně 6b+. Až později jsme se dozvěděli, že jsme lezli cestu Stabon neznámé obtížnosti a že v oblasti jsou i staré hákovačky. Jelikož Mittagfluh není žula, ale rula, již jsme se sem vícekrát nevrátili, neb v okolí je spousta lepších terénů.



Handegg
V okolí Handeggu je hned několik možností se vydovádět a posléze zalít žízeň na terase stejnojmenného hotelu. Byli jsme zde vícekrát a lezli několik cest. Na levé straně údolí nádhernou cestu Mummery 6b+ v sektoru Fair Hands Line, která vede stěnou 300 m vysokou, kde se střídají spáry, kouty a plotny. Sestup je po schodech pozemní lanovky, které se scházejí téměř volným pádem. Druhou byla dvoucesta Engeliweg 5b a Siebenschläfer 6b+, která vede především plotnami a se svými 15 délkami zajistí celodenní vyžití. Nejen kvůli délce, ale i díky tomu, že nejtěžší délky jsou v od ledovce vyhlazených plotnách, je třeba mít dobré počasí a suchou skálu.

Na pravé straně údolí jsme lezli cestu Bresil 6a+.

Mummery 6b+, 300 m (6b,+ 6b, 6b, 6b+, 6a+, 6a, 6b+, 5c, 6a, 5a), sestup po schodech lanovky

Engeliweg 5b, 200 m (5b, 5a, 4b, 5a, 5b), slanění cestou

Siebenschläfer 6b+, 300 m (6b, 6a, 6b+, 6a, 6b+, 5c, 5c, 6b, 6a, 5c), slanění cestou

Bresil 6a+, 200 m (5c+, 5c+, 6a, 6a+, 6a) , slanění cestou



Handegg
Handegg, foto: Jiří Vodsloň
Pilíř Handegg s cestou Mummery




Handegg
Handegg, foto: Lenka K.
Mummery 6b+, sedmá délka




Handegg
Handegg, foto: Jiří Vodsloň
Mummery 6b+, sedmá délka




Handegg
Handegg, foto: Lenka K.
Mummery 6b+, pátá délka




Handegg
Handegg, foto: Lenka K.
Mummery 6b+, sedmá délka - to nejtěžší je za námi




Gelmerfluh
Gelmerfluh je o něco výše v údolí (1590 m.n.m.) Auto zaparkujeme na parkovišti a po asi 20 minutách dojdeme cestou pod stěnu na polici. My jsme zde lezli cestu Sagittarius 6b, která nabízí krásné lezení v plotnách, ale i spárách. Ve stěně je ještě několik kratších (čtyři délky) a lehčích cest.



Saggitarius
Saggitarius, foto: Jiří Vodsloň
Sagittarius 6b, 450m, slanění cestou




Bruni Chue
Bruni Chue, foto: Jiří Vodsloň
Sagittarius 4 delka




Räterichbodensee
Se nalézá nad stejnojmennou přehradou na opačné straně, než je silnice. Oblast je ideální na rozlezení: délka stěny 350 m, cesty pěti až osmi délkové se slaňují, obtížnosti do 6a+. Rajbasové lezení se však po několika cestách okouká a člověk začne hledat něco nového. Upozornění: Oblast je značně populární a to i u vůdců. (viz foto)

Maa mit Bart 6a, 220 m (5b, 5b, 5c+, 5c, 6a) slanění cestou

Bruni Chue 6a+, 400 m (5a, 2, 5b+, 5b+, 5c+, 5c+, 6a+, 5b) slanění cestou



Bruni_Chue
Bruni_Chue, foto: Lenka K.
Bruni Chue




Bruni Chue - zácpa na štandu
Bruni Chue - zácpa na štandu, foto: Lenka K.
Bruni Chue zácpa




Bruni Chue
Bruni Chue, foto: Jiří Vodsloň
Bruni Chue - odjezd na pivo




Eldorado
Nedaleko samotného Grimselu u přehrady s hotelem Grimsel Hospitz je oblast Eldorado. Eldorado je na konci přehrady, takže je nutno asi hodinku a půl pochodovat od přehradní hráze. Stěna je jedna velká žulová plotna, rozbrázděná kouty a pilíři. Vše je oblé a lehce ukloněné. Stěna Dôm je 450 metrů vysoká a cesty zde mají okolo 15 délek, obtížnost je od 5c+ do 7b. Cesty se scházejí, ale v případě nouze by se daly i slanit. Ne všechny cesty jsou odjištěny podle švýcarských zvyklostí - nýt každé 3-4 metry, a tak doporučuji pozorně číst průvodce. My jsme si vybrali cestu Forces Motrices převážně 6a+ s jedním místem 6c+, které se dá háknout, a Schweiz plaisir 6a+, s neuvěřitelně tvarovanou žulovou strukturou ve čtvrté délce.

Forces Motrices 6a Ao, 500 m, (5c, 5a, 5c+, 5c+, 6a p.a. (6c+), 6a, 5c+, 5b, 5a, 6a p.a.(6c), 4a, 5a, 5c+) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím,

Schweiz plaisir 6a+, 500 m, (5a, 6a+, 6a+, 5c, 5c, 6a, 5c, 5c, 5c, 5c, 5c p.a.(6b+), 6a, 5c ) Sestup vpravo po rampě a následně úbočím



Schweiz Plaisir
Schweiz Plaisir, foto: Lenka K.
Schweiz plaisir 12 délka




Schweiz Plaisir
Schweiz Plaisir, foto: Lenka K.
Schweiz plaisir 12 délka




Alternativní program
Pokud počasí stávkuje a nechcete měnit region, je si možné odskočit na skalky nebo lezeckou stěnu k Meiringenu. Svahy Hasliberg nabízejí více sektorů: sektor Staldenflue poskytne skutečně hodnotné polezení. Cesty jsou vetšinou 30 m dlouhé, takže 60 m lano je výhodou. Obtížnost cest od 5a do 7c. Druhou oblastí je Beatenberg – Schmocken. Délka stěny je 25-30 m, materiál je smíchaný, ve spodní části vápenec a ve vrchní pískovec, který není příliš chytovatý a připomíná Adršpach. Obtížnost cest je 6a až 7c. Popis oblastí je možno nalézt v průvodci J. von Känela.



Nenavštívené oblasti
V oblasti Grimselu jsme prošli několika oblastmi, ve kterých jsme nelezli, ale mohou oslovit čtenáře tohoto článku.
Gelmerhörner: nabízí lehké cesty, do 5a, v hřebenu Gelmerspitzen a těžší, spartansky odjištěné nad přehradním jezerem
Gerstenegg: nabízí lehké cesty, převážne 5b stupně ojediněle do 6a plotnového lezení, dlouhé asi 200 m.

Prakticke informace


Příjezd
Příjezd je celkem jednoduchý po dálnicích až k Bernu déle na Thun, Interlaken, Meiringen do Innertkirchenu.

Nocleh
Asi nejpohodlnější a v celku blízko je kamp Aareschlucht v Innertkirchenu, od roku 97 se cena téměř nezměnila. Ti otrlejší mohou zvolit boční tunýlky na starých silnicích, které se již nepoužívají pro běžný provoz.

Camping „Aareschlucht“ v Innertkirchenu; 21 Fr za dvě osoby a malý stan, sprcha 0.50, tel.036 71 53 96
Matratzenlager Hotel Handegg; 30,- Fr/osobu a den; te. 036 73 11 31
Matratzenlager Grimsel Hospiz; 30,- Fr/osobu a den; te. 036 73 11 31

Období
Nejlépe léto, stěny jsou suché a teplejší.

Výbava
Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál: 17 expresek, sada friendů a stoperů (případně hexy)

Průvodce
Jürg von Känel; Schweiz plaisir West; Filidor; ISBN 3-90 60 87-06-9


Poprvé vyšlo 13. 7. 2007