Ledové prazávody

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 06. 2006

Jak se závodilo v ledolezení v roce 1983

"Крюч!" "Пóнял!" Chrup, chrup, chrup.... Výkřiky a chrupání ostře nabroušených "ajsfi", zadupávaných do lehce natálého ledu ledovce Kaškataš, se nesou krásným slunečným dnem.

Je srpen roku 1983 a právě se konají závody Mistrovství SSSR v ledovém lezení. Prvolezec závodního družstva se vydává na další úsek od štandu v ledovcových šroubech. Podle pravidel musí každé dva metry zavrtat jištění. Pro tento účel má každý závodník v rukávě kličku na gumě, kterou neuvěřitelným fofrem hrne šroub do ledu v kolmém i lehce převislém terénu. Tady má za základ dnešní jisticí technika na ledu. Změnilo se jen to, že místo samovýroby z titanu uškudleného z raket, se to vše dělá firemně z kvalitní tenkostěnné oceli.

Ledolezecké závody Trasa vede nahoru i dolů. Napětí v rysech závodníků
Ledolezecké závody Trasa vede nahoru i dolů. Napětí v rysech závodníků, foto: Petr Jandík


Závodí se na čas a rychlosti je podřízeno vše, zejména technika výstupu. Závodníci mají v rukou ledové háky "ajsfi", od nichž vede smyčka pod úvazkem až k botě, na kterou je navlečena. Pak stačí jen přiložit ajsfi k ledu a dupnout. Je nepochybné, že takovýto způsob defakto technického lezení je neporovnatelně rychlejší, než lezení s klasickými zasekávanými zbraněmi. Než vyndáte zaseknutý cepín, maník s ajsfi udělá čtyři kroky.

Ledolezecké závody. Družstvu ve stěně už šlapou na paty další
Ledolezecké závody. Družstvu ve stěně už šlapou na paty další, foto: Petr Jandík


Trasa je vyznačena čísly na čtverečcích látky, připevněných k ledu, na které musí každý závodník rukou plácnout, na což bedlivě dohlížejí rozhodčí. Takovýto závod je pro diváky velmi atraktivní a exotický, protože západní alpinismus se v té době věnuje jen soutěži nepřímé. Možná to je důvod, který přilákal mezi přihlížející i Reinholda Messnera, který zde pořizuje reportáž pro časopis Alpine Magazin.

Reinhold Messner v modré kombinéze mezi diváky.
Reinhold Messner v modré kombinéze mezi diváky., foto: Petr Jandík


Závod má prověřit schopnost pohybu po ledu zcela komplexně a proto je jeho součástí i slaňování do trhlin, samozřejmě za trubku, která se musí stažením lana vytočit a spadnout dolů. Nevytočení trubky znamená diskvalifikaci, zaseknutí lana časovou ztrátu.

Slaňování do trhliny, ve které už čeká druhý závodník
Slaňování do trhliny, ve které už čeká druhý závodník, foto: Petr Jandík


Jak se tak závodící družstva posunují trhlinu za trhlinou k cíli, následují je i diváci ze střední Evropy tempem podstatně pomalejším.

Divák se přesunuje na další stanoviště
Divák se přesunuje na další stanoviště, foto: Petr Jandík


Z dnešního hlediska mají výkony některých diváků možná větší sportovní hodnotu, než závodníků, kteří prostě hákují, i když podstatně rychleji.

Autor článku se neleká ani kolmých stěn, aby stihl finále
Autor článku se neleká ani kolmých stěn, aby stihl finále, foto: Vilém Hrdina


Ten základní rozdíl, mezi ruským a západním pojetím ledového nářadí si můžete porovnat na snímku. Vlevo kladivocepín Simond Chacal, vpravo ruský samodělný hák ajsfi. Geometrie hrotů dnešních cepínů se za těch 23 let ani moc nezměnila, pouze otloukání rukou na rukojeti je díky všlijakým artriticko rachitickým tvarům rukojetí už zaplaťpánbůh konec. Že má ale ruský hák své nezanedbatelné přednosti, ocenil svého času Lanč - Mirek Śmíd, který s ním podnikl řadu sólovýstupů po celém světě. S Ajsfi sice nezatlučete skobu, ale rozšířená lopatka na konci velmi pomůže v takových těch šlehačkách, kde s klasickým cepínem uděláte krok nahoru a sjedete o dva dolů.

Západní a východní ledová technika osmdesátých let: Simond Chacal a ruské ajsfi
Západní a východní ledová technika osmdesátých let: Simond Chacal a ruské ajsfi, foto: Petr Jandík


Dnešní trendy univerzálních stavebnic začal tenhle stavebnicový systém firmy Stubai, který si přivezl na výlet na Elbrus Reinhold Messner.

Messnerovy zbraně, výměnný systém Stubai
Messnerovy zbraně, výměnný systém Stubai, foto: Petr Jandík


Messnerova návštěva vzbudila pomalu větší rozruch, než závody samotné a tak byl stále v obležení. Dokonce, když si šel v klidu procházkou na Elbrus, poslali tam tehdy nabušeného Ivana, aby mu ukázal, kdo je tady rychlejší.

Messner v obležení Rusů - tepláky proti Goretexu
Messner v obležení Rusů - tepláky proti Goretexu, foto: Petr Jandík


Horské vybavení, a nejen horské, bylo tehdy v Sovětském svazu v průměru věru prabídné. Mezi špičkou se občas objevily plastové skelety a slušné lano, ale to byly jen výjimky potvrzující pravidlo. Prostý ruský alpinista nosil mačky přidělané knotem od petrolejky, lezl ještě s konopným lanem v plátěném oděvu a se stavařskou přilbou na hlavě. Daly se potkat ještě i okované boty.

Muzeum na vycházce?
Muzeum na vycházce?, foto: Petr Jandík


I pro Reinholda je procházka tímhle muzeem raritou a jen nevěřícně kouká, s čím vším se ještě dá po ledovci chodit. Rámové mačky s rychloupínáním na plastových skeletech Koflach kontra bavlněné popruhy na kožených promoklých bagančatech. "Alpinizm, škola mužestva."

Messner, kouká, v čem můžou taky Rusové chodit
Messner, kouká, v čem můžou taky Rusové chodit, foto: Petr Jandík


Závody zajímají i turisty nelezce a tak se dá vidět i takovýhle kaskadér, který chce za každou cenu vidět finále.

Divák bez maček. Jak tohle asi dopadne?
Divák bez maček. Jak tohle asi dopadne?, foto: Petr Jandík


A finále je tady. Zádodníci zavrtávají poslední štand a stopky se zastavují. Už si nevzpomínám, jestli musejí nakonec ještě v pozoru zazpívat sovětskou hymnu, ale Messner je u toho a fotí jak divý.

Finiš závodů
Finiš závodů, foto: Petr Jandík


O těchhle závodech vyšla v Alpine magazínu reportáž s fotkou na titulní stránce, kde byla skoro celá naše výprava jako diváci, takže tam kromě mne můžete najít Zdeňka Hlaváčka, Honzu Petrlíka, Vildu Hrdinu a další. Jako poděkování Reinholdovi za naši propagaci se mu chci revanšovat touhle reportáží z dob zcela retrospektivních a pozdravit ho.

A pak že je Reinhold komerčák. Přilbu Cassida propagoval zcela zadarmo
A pak že je Reinhold komerčák. Přilbu Cassida propagoval zcela zadarmo, foto: Petr Jandík