Mount Everest Davida Fojtíka.

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 21. 06. 2006


„Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž!“

Právě toto známé úsloví mi několikrát přišlo na mysl při nedávné tiskové konferenci Davida Fojtíka po jeho návratu z úspěšné expedice na Mt. Everest a v duchu jsem si vybavil některé jiné, mediálně i významem mnohem více nafouklé bubliny výkonů jiných himálajských expedic. Pravda, David není ani reprezentant v běhu na lyžích, ani se nehonosí skalpem „Velké Sedmičky“ a tak i účast zástupců médií odpovídala jeho „společensko-bulvárnímu významu“.



David Fojtík na tiskovce 7.6. 2006.
David Fojtík na tiskovce 7.6. 2006., foto: Petr Jandík




Ti co přišli, ale v žádném případě nelitovali. Vyslechli si příběh jednoho splněného klukovského snu bez zbytečných příkras, bez snah o zviditelnění za každou cenu, bez překrucování (ať již vědomého a nebo nevědomého) faktů a vyzdvihování výjimečnosti tam, kde žádná nebyla. (Pomineme-li samotný fakt, že vylézt na Everest ať již jakoukoliv cestou není jen tak.) David Fojtík zcela otevřeně hovořil o tom, co se svým parťákem a kamarádem Miloslavem Palackým za ty necelé dva měsíce prožili.

David Fojtík s šéfredaktorkou Outdooru Danou Jakoubkovou
David Fojtík s šéfredaktorkou Outdooru Danou Jakoubkovou, foto: Petr Jandík





„Rozhodně se necítím jako nějaký "přemožitel" či "pokořitel" Everestu nebo nevím, jakými jinými přiblblými tituly se tihle lidé ještě adresují v mediích. Před Everestem mám a budu mít ten největší respekt. Je to velká a "indiferentní" hora - je jí jedno kdo, nebo co na ní je. Chová se podle toho, jakou má náladu a pokud chce, všechno od určité výšky prostě zabije nebo při velkém štěstí "propustí" s těžkýma omrzlinami. Prostě můžete se připravovat a plánovat jak chcete, nic vám nepomůže pokud nemate notný kus štěstí na počasí…..“ řekl mimo jiné David o svém výkonu.

David Fojtík na vrcholu Mt. Everestu
David Fojtík na vrcholu Mt. Everestu, foto: David Fojtík




Podle jeho slov je pod Everestem ze severní strany pořádně živo. Ve stejné době jako oni, zde působilo cca 45 až 50 komerčních expedic, což dohromady zahrnuje téměř 1 000 osob, které mají více či méně v úmyslu vystoupit na vrchol. Přes toto velké množství horolezců je však přístup a aktivita ze strany čínských úřadů poměrně laxní. Naopak vztahy se šerpy jsou velmi přátelské, i když mnoho aktivit během výstupu je bráno ryze komerčně. Například doprovod nosiče na vrchol Everestu přijde bratru na 1 500 USD a úklid materiálu (snesení) z výškových táborů zhruba na 650 USD. Zpoplatněné je i použití již natažených fixních lan. V tomto roce je zde natáhla anglická expedice a za jejich využití se platilo 100 USD/osobu. Velkým problémem při výstupu je ale stále více se rozšiřující nešvar přespávání ve výškových táborech v cizích stanech, v horším případě spojené i s vyjídáním cizích zásob.

Pohled na S stenu Everestu z Rongbuku
Pohled na S stenu Everestu z Rongbuku, foto: David Fojtík




David Fojtík rovněž upozornil na problematiku pojištění při výstupech na osmitisícové vrcholy a připomenul i fakt, že běžné pojištění u Alpenvereinu tyto aktivity nepokrývá.
(Poznámka redakce : „Od 1. 1. 2006 bylo zavedeno omezení na systém pojištění pro expedice, které mají na programu vícedenní výstupy na vrcholy vyšší než 6 000 m. Toto omezení se netýká treků s jednodenními výstupy nad takovéto výšky.“ – citace z oficiálních stránek zastoupení Alpenvereinu v Česku. Informace o pojištění AV expedic do výšek nad 6000 m naleznete ZDE. )


Tábor C3
Tábor C3, foto: David Fojtík



Na konci prezentace plné zajímavého a obsažného vyprávění a krásných fotografií, David Fojtík shrnul svůj výkon do lakonického konstatování: „Suma sumárum, během výstupu jsem měl štěstí na počasí, zdraví a parťáka Miloše (Miloslav Palacký) - vše vyšlo a proto jsem uspěl. Byl jsem od počátku rozhodnut jít bez kyslíku, což se rovněž nakonec povedlo."

Everest z ABC
Everest z ABC, foto: David Fojtík





Za velký úspěch povazuji, že jsme expedici zorganizovali jako dvě soukromé osoby za plného pracovního nasazení, v rekordním čase a s minimálním rozpočtem bez sponzorů (na jejich shánění tak jako tak nebyl čas, plus ani jeden z nás neměl zájem o medializaci - toto povídání budiž čestnou výjimkou). Permity, doprava, vybaveni atp. bylo vše placeno z našich kapes. Jedinými výjimkami byl zapůjčený foťák od firmy Sony a vybaveni od RockPointu, zčásti darované, zčásti zakoupené za výhodné ceny. Hmm, dost filozofování a rekapitulování - a někdy na viděnou na skialpu.“



David Fojtík a Miloš Palacký
David Fojtík a Miloš Palacký, foto: David Fojtík



David Fojtík (narozen 1973)
Ředitel společnosti Develor, zabývající se firemním vzděláváním. Člen HO Nový Jičín. Sportuje od mládí, věnoval se profesionálnímu lyžování, později cyklistice. Vystudoval Právnickou fakultu UK Praha a VŠE Praha. Horolezectví je pro něj koníčkem, věnuje se mu pouze amatérsky, převážně skialpinismu. Na skále leze tak do sedmičky. Doposud největším úspěchem bylo zdolání Mt McKinley v roce 2001.

Miloslav Palacký (narozen 1954)
Podnikatel. Člen HO Nový Jičín. V roce 1997 vystoupil na Gasherbrum II (8 035 m), v letech 2001 a 2003 absolvoval dva neúspěšné pokusy o výstup na Mt. Everest a CHo Oju.


Stručný popis průběhu expedice:
1. 4.    Odlet z Vídně
9. - 17. 4. Aklimatizační výstup na Mera Peak (6 461 m). Během výstupu oba účastníci expedice onemocněli a museli zahájit léčbu antibiotiky.
18. - 22.4.Pobyt v Kathmandu při léčení nemoci.
23. - 26. 4.Přesun do BC.
29. - 30.4.Cesta do ABC.
2.5. Postup do a vybudování tábora C1.
3.5. Pokus o výstup a postavení stanu v C2. Miloš se na začátku obrací kvůli sílícímu větru, David pokračuje s mrznoucími prsty do C2. Ve výšce 7 500 m dělá „depo“- zakopává stan, který nelze kvůli větru postavit. Potom sestupuje přes C1 až do ABC. Během sestupu mu omrzají poslední články prstů na pravé ruce.
4. - 5.5. Odpočinek v ABC. Pro špatné počasí sestup do BC. Miloš se po zkušenosti nahoře pragmaticky rozhoduje použít při výstupu kyslík (z tábora C3 a zpět).
6. - 12. 5.Pobyt v BC. Počasí je stále špatné.
13.5. Přesun do ABC.
14.5. Příprava na výstup. Výškový šerpa jiné expedice za 500 USD vynáší do C3 tři kyslíkové bomby pro Miloše a stan.
15.5.Výstup z ABC do C1.
16.5. Výstup z C1 do C2. Miloš Palacký ve výšce cca 7 200 – 7 300 ukončuje výstup pro naprosté vyčerpání. David Fojtík pokračuje sám ve výstupu. Horší se počasí. Přijímá nabídku katalánské expedice a přespává v C2 v jejich stanu.
17.5.Výstup z C2 do C3. Ve 22:00 vyráží David Fojtík sám a bez kyslíku k vrcholu.
18.5. Vrchol dosažen mezi 5:00 a 6:00 ráno. Po zhruba hodině, poté co mu začíná omrzat nos a prsty vyráží na sestup dolů. Sestupuje ještě týž den do ABC.
20.5.Sestup do BC.
22.5.Přesun do Kathmandu.
28.5. Přílet do Vídně.