Správa CHKO se zlobí

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 14. 11. 2006

Hrozí pokuty

Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce napsala Českému horolezeckému Svazu dopis, varující před pokutami.

Správa CHKO píše, že její pracovníci zjistili šetřením v terénu stále se zvyšující používání magnézia a varuje, že nebude-li zákaz používání magnézia na pískovcích dodržován, přikročí k pokutování provinivších se lezců a pokud to nepomůže, i k omezování rozsahu povolené horolezecké činnosti. V závěru projevuje ředitel Správy, pan Ing. Werner Hentschel obavy o sportovní úroveň horolezectví. Originál dopisu je zde na Horosvazu. Na závěr se pan ředitel ptá, jak bude Horolezecký svaz proti používání magnézia postupovat.

Dopis nepříjemný. Co k němu říci? Že v žádné pískovcové oblasti (v Čechách) není používání mangnézia povoleno, je neoddisutovatelný fakt. Že jej mnozí lezci, zvláště pak ti špičkoví, přesto používají, je rovněž neoddiskutovatelný a prokazatelný fakt. Že k tomu mají své, ze svého (lezeckého) hlediska oprávněné důvody, je taky fakt. Bohužel, zákon má přednost před světovými trendy a špičkovými výkony, takže dopis je z tohoto hlediska zcela oprávněný.

Pozastavit se lze jen nad dvěma věcmi: Není mi jasné, z jakého titulu se Správa CHKO srará o tradiční etické hodnoty horolezeckého sportu. Není mi znám žádný paragraf, zákona 114, který by o této věci cokoliv říkal. Zde se Správa vměšuje do věcí, do kterých jí nic není. Druhou věcí, je žádost o sdělení opatření, kterými bude ČHS proti používání magnézia na pískovcích bojovat. Zde evidentně chybí slova "u svých členů" a zdá se, že si Správa neuvědomuje, že zdaleka ne všichni lezci na Labských pískovcích jsou členy ČHS, a těm, kteří nejsou členy ČHS, nemůže Horolezecký svaz nic nařizovat.

Džony Pavel Jonák, Kouzelné prsty IXc
Džony Pavel Jonák, Kouzelné prsty IXc, foto: Petr Jandík


Jediné, co může ČHS dělat ohledně svých nečlenů, je poslat oficiální dopis všem horolezeckým spolkům v UIAA s upozorněním, že na českých pískovcích se mágovat nesmí. Jen si neumím představit, jak tato informace poputuje přes centrálu UIAA do vedení OEAV v Rakousích, odtud do vedení sekcí Innsbruck a Wien-Edeweiss, kde předají tuto informaci do jejich českých poboček, které nechají každému kupujícímu pojištění podepsat, že u nás nepoleze s magnéziem na písku. Každopádně čas, kdy se ochrana přírody rozhodla rázněji požadovat dodržování podmínek, za kterých lezení povolila, je tady a nám nezbude, než se s tím smířit, i když to pro někohu bude možná těžké.