Tisková konference ČHS

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 31. 01. 2007

Prezentace v Namche

Na tiskovce v Namche v Praze se Český horolezecký svaz prezentoval v silné sestavě. Kromě předsedkyně Aleny Čepelkové a tajemníka Jindry Pražáka přijeli všichni nejlepší lezci, horolezci a skialpinisté kromě těch, kteří jsou zrovna rozvěšeni po kopcích na druhém konci světa.

Předsedkyně Alena Čepelková se nenechala odradit nedostatkem virtuální paměti svazového notebooku a v krátkém úvodu se zmínila o šíři sportů, kterou Český horolezecký svaz zastřešuje, od závodního skialpinismu, přes tradiční skialpinismus, alpinismus až po lezení a závody na umělých stěnách a bouldering. Hovořila o změnách v UIAA, od které se oddělilo sportovní závodní lezení a vytvořilo si vlastní asociaci s cílem dostat se na olympiádu. Největší šance, dostat se na olympiádu, má ale nikoliv závodní lezení, ale skialpinismus.

Alena Čepelková, předsedkyně ČHS
Alena Čepelková, předsedkyně ČHS, foto: Petr Jandík


Poté přišel prezentovat 100 let vzniku LKP - Lezeckého kroužku Prachov Josef Šimůnek. Počátek lezeckého sportu se datuje na začátek 20. století akcí jičínských studentů, kteří r. 1907 založili Lezecký kroužek Prachov. Tehdejší škola nepřála sportům, proto nebyl tento spolek oficiálně zaregistrován. Vyvíjel svou činnost tak, že se jeho členové usilovně cvičili ve skalách a 4. října 1907 vylezli Josef Hendrych a Josef Kubín na Mnicha. Zpráva o výstupu je v dochované vrcholové knížce. Zajímavostí byl sestup, jehož poslední část probíhala podle slov účastníků volným pádem, asi sedmimetrovým.

Josef Šimůnek zvaný Šimon
Josef Šimůnek zvaný Šimon, foto: Petr Jandík


Tím se datuje u nás začátek pískovcového lezení, jehož stoleté výročí bude připomínat mimo jiné i poutač na nové kruhové křižovatce v Jičíně a bude se slavit současně se stodesetiletým výročím českého horolezectví, datovaného od založení Českého planinského družstva ve Slovinsku. Připomenutí prvního výstupu na Mnicha bude 22. září 2007, vyjde nový průvodce na Prachovské skály, bude výstava fotografií, promítání historických filmů a další akce.

Doktorka Jana Kubalová
Doktorka Jana Kubalová, foto: Petr Jandík


Lékařskou komisi a její činnost představila šarmantní MUDr. Jana Kubalová. Lékařská komise organizuje kurzy první pomoci pro instruktory a členy ČHS a spolupracuje s Metodickou komisí na kurzech skalní záchrany. Na vlastní kůži jsem jejich kurs vyzkoušel a nutno říci, že byl velmi intenzivní a Jana Kubalová nás při simulovaných zásazích v roli figurantky dost doběhla přestíráním mimoděložního těhotenství.

Kurz skalní záchrany
Kurz skalní záchrany, foto: LK ČHS


Ale zpátky ke komisi. Jako další náplň činnosti má tvorbu doporučení pro různé situace a tvorbu výukových materiálů. V poslední době vydala doporučení na obsah lékárničky horolezce, gudelines (česky bych řekl zásady) pro resuscitaci a před dokončením jsou materiály k omrzlinám a předepisování léků laikům. V rámci této činnosti bylo vydáno několik informačních kartiček s postupy záchrany a oranžový šátek s potiskem návodů k použití (tedy jen v rámci první pomoci - ostatní způsoby použití jdou ještě daleko dále).

Víceúčelový šátek
Víceúčelový šátek, foto: LK ČHS


Lékařská komise má i publikační činnost. Její členové se podílají na článcích do laického tisku (Montana - určitě znáte články Tomáše Obtuloviče, Info@hudy) i do odborného tisku - časopisy Urgentní medicína a Medicina sportiva.

Postup léčení omrzlin
Postup léčení omrzlin, foto: Petr Jandík


Lékařská komise se podílí na klinických studiích a statistickém sledování. Za zmínku stojí dlouhodobé sledování a léčba omrzlin, které provádí MUDr. Říhová, ze kterého rezultuje publikace nejčastějších omylů a chyb při léčení a doporučení pro laiky i lékaře. Statistika úrazů se dělá ve spolupráci s bezpečnostní komisí. Lékařská komise organizuje Pelikánův seminář horské medicíny a účastní se na práci UIAA i mezinárodních sympozií.

Graf úrazů
Graf úrazů, foto: LK a BK ČHS
Zpracovaná statistika úrazů


Následoval blok prezentace úspěšných reprezentantů českého horolezeckého svazu, počínaje závodními skialpinisty, kde získali několik slibných výsledků sourozenci Grohovi v kadetech a junioři Jadamus a Hepnar. Jak uvedl Štěpán Pleskač, Karolína a Radek Grohovi získali stříbrnou a bronzovou medaili na Evropském poháru v Pyrenejích. Komise závodního skialpinismu organizuje Český pohár, s Polskem a Slovenskem Středoevropský pohár, Mistrovství republiky a zajišťuje účast závodníků na závodech Světového a Evropského poháru.

MS Cuneo
MS Cuneo, foto: prezentace komise


Pleskač se zmínil i o Mistrovství světa v italském Cuneu, kde na závodníky spadla lavina. Jedním z postižených byl i kadet Radek Groh, ale vyhrabal se sám a bylo mu ošetřeno menší zranění. Jak napovídají poslední výsledky, je již zcela v pořádku. Jak ukazuje následující fotka, jezdí se i noční závody.

Noční závod Janské lázně
Noční závod Janské lázně, foto: prezentace komise


Za komisi tradičního skialpinismu vystoupil reprezentant v této disciplíně, Pavel Pospíšil. Tradiční skialpinisté se řídí zásadou, že co vystoupí, to také sjedou. Při výstupu se udělá zároveň průzkum trasy, případné označení nebezpečných míst, jako jsou ledové plotny vyšlapáním kříže do sněhu a pak sjezd.

Výstup ostruhou Brenvy, Mont Blanc
Výstup ostruhou Brenvy, Mont Blanc, foto: prezentace komise


Na dotaz Máry Holečka, co v případě chyby, odpověděl, že nic, chyba se udělat nesmí. Tradiční skialpinisté se nesnaží sjiždět stěny a žlaby skákáním, ale plynulými oblouky. Z úspěchů tradičních skialpinistů v minulé sezóně jsou nejvýraznější sjezdy Les Courtes a Ostruhy Brenvy.

Ostruha Brenvy
Ostruha Brenvy, foto: prezentace komise


Ostruha Brenvy
Ostruha Brenvy, foto: prezentace komise


Při výběru túr na výstup a sjezd se snaží vybírat cesty, které mají i jako výstup ještě nejakou hodnotu. Bohužel jsou podmínky pro sjezdy stále horší, na stále více stěnách je holý led, který se sjíždět nedá.

Mára Holeček s nezbytnými brýlemi na čele prezentuje Meru, za ním Jindra Pražák.
Mára Holeček s nezbytnými brýlemi na čele prezentuje Meru, za ním Jindra Pražák., foto: Petr Jandík


Klasické horolezectví, které je vlastně tou nejtradičnější disciplínou Českého horolezeckého svazu představoval Mára Holeček, čerstvý držitel Výstupu roku za prvovýstup na Mount Meru. Pustil nejzajímavější části filmu z tohoto výstupu, zmínil se i o japonské expedici a ukázal, kde se našly jejich abalakovovy hodiny a že jim pomohly na jedné délce sestupu.

Adam Ondra prezentuje své výstupy
Adam Ondra prezentuje své výstupy, foto: Petr Jandík


Sportovní lezení zahájil svou prezentací Adam Ondra, kterému už je třináct a svou prezentaci si poprvé na svazové tiskovce uvedl sám. Obrázky z jeho výstupů jsou celkem obecně známy. Projel svá 8c+ -ka a samozřejmě nechyběly obrázky z jeho nejtěžší cesty, Martina Krpana a krátký film z tohoto výstupu.

Tomáš Mrázek čte závodní výsledky
Tomáš Mrázek čte závodní výsledky, foto: Petr Jandík


Po něm přečetl Tomáš Mrázek výsledky závodníků ve sportovním lezení a tiskovka skončila neformální diskusí u oběda v čínské restauraci, za účasti předsedkyně Aleny Čepelkové, mistra světa Tomáše Mrázka, mistra hrobaříka Tomáše Franka, ekonomického místopředsedy Jindry Pražáka a mne. Koncentraci známých osobností zvyšoval u sousedního stolu Zdeněk Yzer, kterého jsem se při odchodu pokusil zlikvidovat pokácením věšáku, ale byl rychlejší, uhnul a televize Prima tak nepřišla o jednu ze svých stěžejních osobností.

Na závěr ještě pár momentek:

Jindra Pražák připravuje před tiskovskou prezentace

Tajemník a ekonomický místopředseda Jindra Pražák
Tajemník a ekonomický místopředseda Jindra Pražák, foto: Petr Jandík


Představitelé dvou opačných konců spektra horolezectví: Tomáš Mrázek a Marek Holeček.

Tomáš Mrázek a Marek Holeček studují výstupy roku
Tomáš Mrázek a Marek Holeček studují výstupy roku, foto: Petr Jandík


Adam Ondra a Eva Ondrová

Adam Ondra s mamkou
Adam Ondra s mamkou, foto: Petr Jandík




Štěpán Pleskač, komise závodního skialpinismu
Štěpán Pleskač, komise závodního skialpinismu, foto: Petr Jandík




Sourozenci Grohovi, úspěšní skialpinisté, rámovaní vpravo i vlevo Tomášem Frankem
Sourozenci Grohovi, úspěšní skialpinisté, rámovaní vpravo i vlevo Tomášem Frankem, foto: Petr Jandík




Tradiční skialpinista Pavel Pospíšil
Tradiční skialpinista Pavel Pospíšil, foto: Petr Jandík


Na závěr si můžete zahlasovat v anketě o Českém horolezeckém svazu a pěkně od plic ho....
.... pochválit, aniž by vás za to mohl někdo popotahovat. :-)

Pokud jste dočetli až sem, děkuju vám za vytrvalost.

Petr Jandík

A kdyby vám to nestačilo, stáhněte si všechny kompletní materiály tady.