Úspěch na Středoevropském poháru

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 16. 02. 2007

Ttřikrát zlato, jednou stříbro, a jeden bronz pro skialpinisty z Čech.

STŘEDOEVROPSKÝ POHÁR VE SKIALPINISMU, VELKÁ RAČA - OŠČADNICA 10.2.2007. Z úvodního kola Středoevropského poháru ve skialpinismu pro rok 2007 přivezli závodníci z České republiky tři první, jedno druhé a jedno třetí místo. Sourozenci Karolína a Radek Grohovi kategorie kadetů s přehledem ovládli, podobně si počínal i Roman Glajcar ve veteránech. V elitní kategorii mužů vybojoval Mirek Duch druhou příčku za neporazitelným slovenským reprezentantem Milanem Madajem, a body za třetí místo si domů odváží junior Roman Jadamus.

SEP Oščadnica - první stoupání po startu
SEP Oščadnica - první stoupání po startu, foto: Štěpán Pleskač

Kvůli katastrofálním sněhovým podmínkám připravili pořadatelé ze Slovenska tratě pro účastníky úvodního kola Středoevropského poháru ve skialpinismu a zároveň druhého kola RockPoint Českého poháru 2007 ve středisku Velká Rača – Oščadnica na Česko – Polsko - Slovenském pomezí až na třetí pokus. Pro české účastníky byl závod zároveň prvním kolem kvalifikace na březnové Mistrovství Evropy ve Francii.

SEP Oščadnica - Karolína Grohová
SEP Oščadnica - Karolína Grohová, foto: Štěpán Pleskač

Na start nočního závodu se postavila i nedávná stříbrná medailistka z Evropského poháru z francouzského Les Angles kadetka Karolína Grohová. Ta dopoledne absolvovala mistrovský závod na domácím šampionátu v běhu na lyžích v Novém městě na Moravě, kde obsadila pátou příčku. O pár hodin později už bojovala na trase skialpinistického závodu na Slovensku, společně s další necelou stovkou závodníků. Od startu bezpečně vedla, a v cíli dosáhl její náskok luxusních pěti minut na druhou v pořadí. Obdobně si počínal její bratr Radek, který soupeřil především se závodníky starších kategorií, a jeho odstup na druhého kadeta v pořadí byl dokonce něco přes pět minut. Třetí cenné vítězství do Čech veze s přesně čtyřminutovým náskokem téměř domácí Roman Glajcar z Beskyd.

SEP Oščadnica - Radek Groh ve sjezdu
SEP Oščadnica - Radek Groh ve sjezdu, foto: Štěpán Pleskač

V hlavní kategorii mužů bezchybně odstartoval Mirek Duch, dlouhou dobu vedl startovní pole, ale nakonec se musel sklonit před loňským celkovým vítězem Středoevropského poháru Milanem Madajem. Mezi juniory si třetí pozici, a velkou naději startu ve Francii pohlídal Roman Jadamus. Nejlepší českou ženou byla na pátém místě Alice Korbová.

SEP Oščadnica - Rozhovor Slovenské televize s M. Duchem
SEP Oščadnica - Rozhovor Slovenské televize s M. Duchem, foto: Štěpán Pleskač

Druhém kolo Středoevropského poháru a zároveň kvalifikace reprezentantů České republiky je ohroženo, protože vrch Javorový u Třince, kde se závody mají konat tuto sobotu, neposkytuje dostatek sněhu pro konání významné mezinárodní akce. Definitivní rozhodnutí padne ve čtvrtek ráno.