pomůcka v lavinovém terénu
Dopadový test (Stuffblock test) je jedním z baterie testů stability, použitelných pro odhalení
slabých vrstev a rozhraní ve sněhovém profilu, a zároveň i
kvantitativní odhad jejich pevnosti.
Selhávající blok
Test vytvořili Ron Johnson
a Karl Birkeland z amerického Gallatin National Forest
Avalanche Center. Od svého představení v roce 1994 (viz zdroje) se test stal ve
vědecké komunitě velmi oblíbený a ve světě si získává popularitu i mezi běžnými
lyžaři, horolezci atd. Pokud vím, u nás dosud prakticky známý není,
což bych rád změnil.
Před vlastním popisem testu je vhodné drobné varování. Zkoumání sněhového profilu je jedou z nejsložitějších částí lavinové prevence a jeho použití pro zvýšení vlastní bezpečnosti a rozhodování je asi nejméně přímé. Pokud o lavinách téměř nic nevíte, nemá smysl začít studium od složitostí sněhu, a nezačínejte tímhle článkem.
Jednou větou - na ze všech stran izolovaný sloupec sněhu se nechává dopadat zátěž 4,5 kg ze stále vzrůstající výšky. Výška, při které soudržnost sloupce selže, je výsledek. Závaží se snadno získá naplněním plátěného pytlíku 4,5 kg sněhu. A teď podrobně:
Lopatu stejně každý zodpovědný návštěvník lavinového terénu nosí.
Takové váhy se běžně dají pořídit v rybářských potřebách, domácích potřebách a jinde, pod názvy jao kapesní váha nebo mincíř. Nejpřesnější je váha s co nejmenším rozsahem, zahrnujícím 4,5 kg, které je třeba odvážit. Vyhovují např. velmi často prodáváné mincíře s váživostí 12 kg.
Do pytlíku se musí vejít právě těch 4,5kg sněhu. Dá se použít třeba větší obal od spacáku a podobně.
Šňůrka se připevní ke dnu pytle a slouží jako praktické měřidlo výšky, z které pytel necháme dopadat. (Vždy o další uzlík)
Dalším vhodným vybavením je sněhová pila, se kterou se blok sněhu daleko snáze a rychleji vyřízne.
Platí všechny obvyklé zásady pro výběr místa, kde studovat sněhový profil a provádět testy. Nevybírat místa v blízkosti stromů, balvanů, s netypicky malou nebo velkou hloubkou sněhu, místa kde jsou pravděpodobně pohřbené stopy stopy lyžařů atd. Stručně řečeno, místo by mělo reprezentovat svahy, které nás zajímají. Viz reprezentativní svah)
Specielně dopadový test funguje na svazích se sklonem alespoň 30°. Na méně prudkých svazích jsou výsledky málo průkazné.
Pro test je potřeba sloupec sněhu s čtvercovou podstavou 30 cm x 30 cm (zhruba velikost lopatky). Při testu část bloku sjede nebo se zhroutí dopředu, takže logicky strana dolů svahem musí být odkopaná. Stejně test většinou provádíme v jámě vykopané i pro další testy. Ostatní 3 strany je nejlépe odříznout sněhovou pilou. Místo pily lze použít patky lyží, případně i cepín, ale je třeba dávat pozor, abychom blok už před testem výrazně neporušili. V zásadě by šlo i boční stěny sloupce odkopat a zadní odříznout šňůrou, jak se často dělá u testu kluzným blokem, ale tady je to neůměrně pomalé.
2. |
3. |
4. |
Pro dlouhodobé srovnání výsledků a případnou komunikaci s někým dalším je vhodné dodržovat standardní postup. Stěny bloku by měly být svislé, lopatka umístěna vodorovně a pytel by měl dopadat zhruba uprostřed lopatky.
Výsledkem testu je výška, při které se kvádr porušil a část sklouzla. Dalším výsledkem je hloubka nestabilní vrstvy.
Slovně se při selhání při pokládání pytle a při výškách 10 a 20 cm označuje sníh nestabilní, 30 cm - 50 cm je "něco mezi" neboli středně stabilní, a přes 50 cm je sníh dosti stabilní.
Dále je dobré si všímat, jak probíhalo selhání bloku a jak vypadá odtrhová plocha. Zda jde o hladké rozhraní, po kterém horní část bloku sjede, nebo o zborcení vrstvy, nebo třeba o nepravidelnou prasklinu. Někteří autoři doporučují dávat větší váhu jasným rozhraním / jasnému kolapsu vrstvy, a pokud plochou selhání není vrstva, ale nějaký nepravidelný zlom, test opakovat.
Jako i u jiných testů stability, výsledek není 100% ukazatelem, zda je svah stabilní. Test může pomoci v sněhovém profilu lokalizovat problematické vrstvy a rozhraní a zároveň kvantitativně určit jak jsou nestabilní.
Tento test je citlivý především na selhání slabé vrstvy ve smyku, při dynamickém zatížení (díky postupu testu je celkem dobře definovaná energie, které je blok vystaven). Naopak nic neříká o tom, kde se v profilu v rámci celého svahu koncentruje napětí, jak jsou nadložní vstvy schopné přenášet zatížení, jaké "statické" zatížení způsobí selhání (např. připadnutím nového sněhu, při předpovědi přírodních lavin).
Druhým úskalím je variabilita sněhu - rozdíly mezi místy na svahu. Testovaný sloupec je opravdu velmi malý, a proto, pokud to prostor jámy umožňuje, je velmi vhodné test několikrát opakovat. Ještě lepší je opakovat test na různých místech svahu a různých svazích. Pokud jsou výsledky nekonzistentní, ukazuje to na velkou variabilitu sněhu, výsledky testu je třeba brát s velkou rezervou a při plánování cesty se řídit spíš podle nejhorší alternativy. (Stačí když lavinu vyvoláme na nějakém slabém místě, když už k ní dojde, půjdou i "stabilní místa".)
I při poměrně nízké variabilitě jsou běžné rozdíly 10-20cm.
Test má některé velmi příjemné vlastnosti
Nevýhody