Jarní Vertigo

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 12. 03. 2007

Druhé číslo horské revue

Do distribuce vyrazilo druhé číslo časopisu Vertigo s podtitulem Jaro 2007. Stejně, jako první číslo je nabité články o nejlepších horolezeckých výstupech v lákavých horských oblastech.

Oproti prvnímu číslu je nová grafická úprava, která odstranila některé problémy, které se vyskytly u prvního čísla. Věnujme se ale obsahu, protože ten je nejdůležitější. Prvním článekm je kompilace článků Máry Holečka o prvovýstupu Filkův nebeský smích na Meru Central, který byl oceněn nejen výstupem roku ČHS, ale i čestným uznáním ankety Golden Piton časopisu Climbing. Čtenářům internetu sice nebudou texty ani fotky neznámé, ale v tištěné podobě vyzní vše lépe a novým dojmem.

Vertigo jaro 2007, repro Horyinfo
Vertigo jaro 2007, repro Horyinfo


Pěkným článkem jsou Týždne v patagóskej víchrici s poněkud foneticky psaným titulkem (pozdrav profesoru Parkinsonovi). Dodo tam zajímavě líčí počasím pronásledované pokusy o výstup na Cerro Torre. Na poslední vážný pokus - přechod věží Torre se spojil s Thomasem Huberem, ale ani ten nevyšel.

Dodo a Gabo z Patagónie, repro Horyinfo
Dodo a Gabo z Patagónie, repro Horyinfo


Dalším velmi pěkným článkem je Sali Vaza od Tomáše Sobotky o výstupech a prvovýstupech na Madagaskaru s přehršlí pěkných Tomášových fotek s nákresy cest v masivu Tsaranoro be na závěr.

Střípky z expedičního deníku napsané podle deníku Zuzany Hofmannové popisují její úspěšný výstup v "lehkém stylu" na Manaslu. Příznivce zmrzlé vody a klofání s motyčkami potěší fotogalerie z Maltatalu.

Galerie z Maltatalu, repro Horyinfo
Galerie z Maltatalu, repro Horyinfo




Dobrodružství v Alpách reprezentuje článek Ivana Zedníčka z výstupu Rubášem na Grandes Jorasses, končící omrzlými prsty, ale nakonec šťastně. Dalším článkem do mozaiky ledových výstupů, je Ortler Nordwand od Bobuly a Vikiho. Další díl seriálu "Z deníku horo(r)lezce líčí celkem srandovní příhodu se zaseklým lanem.

Shivův penis a jeho bílá nadílka je líčení neúspěšného pokusu o výstup na Shivling od Martina Stolárika, zatímco z Kavkazu pochází článek o výstupu na vrchol Belala Kaja, řešící také rozpor mezi metodikou jištění a rychlostí výstupu. Nakonec se ukázalo, že rychlost je důležitější (jak se dalo očekávat).

Článek Aksu severnaja je redakcí Vertiga zpracovaným kompilátem z ruských zdrojů o výstupu v oblasti žulových štítů a jehel v oblasti Aksu, ve které již působila i řada našich lezců.

Světové vrcholy, repro Horyinfo
Světové vrcholy, repro Horyinfo




Průvodcovsky je zaměřený popis výstupů na Zuckerhüttl ve Stubaiských Alpách, do historie se zanořuje článek o objevování Hindúkuše v šedesátých letech československými expedicemi. Trekkingovou tématiku zastupuje tentokrát Altaj, Akkemská smyčka vede pod nejvyšší horu Altaje Běluchu, nebo spíše po altajsku Üč Sümer.

Parádní je historický článek o výletu Hudyho Zdeňka Weingartla a Jardy Uhra do Yosemitu. Tehdy mladý a ambiciózní Hudeček tam tehdy udělal docela díru do světa a když jsem tenhle článek četl, říkal jsem si, jak by se asi Hudy zapsal do světového lezení, kdyby nebyl zavřený v socialistické oboře, ale mohl již tehdy volně cestovat a lézt, kde by chtěl. Článek je doplněn zajímavým rozhovorem Martina Stolárika s autorem zápisků Jardou Uhrem.

Druhý díl seriálu Leoše Chwistka Vysoké Tatry pro začínající horolezce se zabývá výběrem túry, informačními zdroji o cestách a o taktice výstupů. Důraz klade na časové plánování výstupu a sestupu a jmenuje hlavní důvody časových ztrát, mezi které bych ještě zařadil nezmiňované budování štandů a jištění. Materiálová část se zabývá zbraněmi Raveltik a testem softshellových bund, metodika se zabývá obsahem lékárničky horolezce.

Madagaskar, repro Horyinfo
Madagaskar, repro Horyinfo


Madagaskar byla skvělá akce a nejen horolezecká. O té přírodně cestovatelské části píše Tomáš Sobotka v dalším svém článku "Na Madagaskaru je vše možné, ale nic není jisté". Jarní číslo Vertiga doplňují horolezecké novinky a sloupek vydavaele.

Na tomto čísle je vidět, že vydavatelský tým získává zkušenosti. Nová grafická úprava odstraňuje většinu grafických problémů prvního čísla. Občas se ještě vyskytují příliš tmavé podkladové barvy pod textem, bílé popisky zasahující nad žluté čtverečky si musí čtenář trochu domyslet a možná se v dalších číslech dočkáme i dělení slov. Také jazyková korektura není vždy stoprocentní. To jsou ale drobnosti, které jistě vyváží zajímavý obsah a proto můžeme jarní vydání Vertiga čtenářům doporučit.