Dejme jim jejich MG!

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 19. 07. 2007

Otevřený dopis Josefa Uherky

Organizační místopředseda ČHS Josef Uherka zveřejnil na stránkách horolezeckého Svazu otevřený dopis členům tohoto občanského sdružení, ve kterém se vyslovuje za zrušení zákazu magnézia na pískovcích.
AKTUALIZACE: Stanovisko Správy CHKO Labské pískovce

"Dnes reprezentanti tvrdí, že X a XI se bez magnesia nedají přelézt. Kdo to má posoudit? Já – bafuňář, který nikdy tak obtížné cesty nelezl, nebo snad celá Valná hromada? Blbost!

Kdo si hraje nezlobí. Tak už jim konečně dejme tu jejich hračku – Mg. A jak?????

Lezci si vymysleli různé zkratky, které zpřesňují jejich výkony jako je: OS, RP, AF,…… Což tak jim přidat ještě nějakou – vylezeno „s Mg“a vylezeno „bez Mg“. Vylezeno „bez Mg“ by mělo větší sportovní hodnotu než „s Mg“. Jestli povolit „s Mg“ i na méně obtížné cesty je otázka široké diskuse a měl by se ctít názor většiny a jestli tou většinou je Valná hromada nebo jen Oblastní vrcholová komise – lezci co tu oblast nejlépe znají, je asi jedno.
" navrhuje Uherka

Problémem tohoto pokusu o řešení neuralgického bodu českého horolezectví je, že Joska Uherka jaksi zapomněl, že my horolezci jsme v pískovcových skalách, o které se tu jedná, pouze trpěnými hosty, vpouštěnými do hájemství pískovcových lišt, voštin, rajbasů a spár často velmi pracně vyjednanými a vybalancovanými výjimkami ze zákonem daného zákazu horolezecké činnosti, které nemáme navždy, ale musí se každých několik let obnovovat. Tyto výjimky byly vyjednány za předpokladu určitého způsobu provádění horolezectví. Jak o tom říká ředitel Národního parku České Švýcarsko, Zdeněk Patzelt, odkaz na Pravidla lezení je v podmínkách povolení zmíněn proto, že se vycházelo z toho, že Pravidla lezení platí a nemusí se to dále rozebírat. Jednostranná změna Pravidel, na která jsou povolení navázána, by způsobila rozbourání léta budovaných vztahů a křehké rovnováhy. Pokud se Pravidla lezení změní, přestanou platit podmínky, za kterých byly výjimky vydávány a výjimky povolující lezení se patrně nebudou prodlužovat.

Joska Uherka - bez magnézia na Magnéziu
Joska Uherka - bez magnézia na Magnéziu, foto: Petr Jandík


Evropská unie tlačí na to, že zakazovat činnosti lze jedině zákonem a všechny zákony se v tomto duchu předělávají. Proto může ochrana přírody (která podle Patzelta magnézium nechce převážně z estetických důvodů), lezení buď zcela povolit, nebo zcela zakázat. Nemůže ale jen zakázat používat magnézium, protože o magnéziu v zákoně nic není. Vzhledem k převažujícím názorům zodpovědných činitelů Ministerstva životního prostředí může mít Joskův upřímně míněný, ale naivní apel nejspíš jediný výsledek: Mladí borci si ještě na chvíli zapráší a pak se můžeme na pískovcové věže jen dívat. Spokojeni budou jen majitelé umělých stěn.

Celý otevřený dopis

Díky Michal Syllovi jsme dostali stanovisko šéfa Správy CHKO Labské pískovce, které potvrzuje pohled Zdeňka Patzelta:
Dle Vaší žádosti sdělujeme:

1. V Labském údolí je horolezecká činnost povolena. Za dodržovní podmínek Pravidel sportovního lezení na pískovcových skalách by nemělo dojít k nedovolené změně či rušení dochovaného stavu přírody. V opačném případě by se jednalo o porušení § 87, zák. 114/92 Sb. V době hnízdění (jen v této době) ohrožených nebo vzácných druhů ptactva jsou v Labském údolí vyhlašovány přechodně chráněné plochy, kde je lezení zakázáno.

2. Posláním CHKO je ochrana přírody a krajiny, tedy i pískovcových skal. Magnézium, které je v souvislosti s horolezeckou činností v posledních letech používáno, zanechává na povrchu skal neodstranitelné bílé fleky – dochází k nevratnému hyzdění přírodních útvarů. Tím se snižuje jejich estetická a přírodní hodnota a dochází k porušování krajinného rázu (§ 12, zákona 114/1992 Sb.o ochraně přírody a krajiny).

       Srdečně zdraví
               Karel Stein