Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka Vodsloň, Vydáno dne: 08. 12. 2007

Třeskutý mráz, vítr a sníh, který nezahnal vánoční pohodu

Je to již pár let, co jsme si přistrkávali židličky k přímotopným kamínkům v přízemním pokojíku v Belchamp. Teplota venku mezi -15 až -20, v noci ani nevíme, jen jsme si přes pyžama natáhli ještě flísáky a celou noc se tulili pod dvojitou dekou.

Odpoledne po tůrách jsme obléhali kavárny, restaurace a bary, než nebylo zbytí a bylo nutno se odebrat do betonové lednice, kde jsme alespoň virtuálně vytvářeli vánoční hřejivou pohodu.

Mimo velké zimy nám vánoční loterie (jinak se nedá říkat předvánočnímu hádání, kde budou v Alpách na vánoce dobré sněhové podmínky) nadělila bohatou nadílku sněhu a větru, což se promítlo do třetího až čtvrtého lavinového stupně. Přesto jsme si v Aravis velmi dobře zalyžovali a slíbili si, že se sem ještě někdy vydáme na jarní příkré kuloáry.

Combes des Aravis
Combes des Aravis, foto: Jirka Vodsloň (Na kliknutí se zobrazí velký)


Aravis jsou tvořeny ostrým vápencovým hřebenem a leží západně od Mont Blancu. Z Chamonix je velmi dobře vidět Pointe Percée, vztyčený prst Aravis. My jsem se sem poprvé vypravili za lezením, viz Lenčin článek na Lezci, a bylo nám hned jasné, že je zde co dělat i v zimě. Ubytovaní je zde mnoho a je nutno zvážit, do které části Aravis se chcete podívat. Jižní a střední je dosažitelná z Thônes, La Clusaz nebo Bornand, severní oblasti pak z Bonneville nebo Cluses. My jsme volili okolí Thônes, s tím, že jsme chtěli vyrážet nejen do Aravis, ale i do Bornes, které se vypínají nad jezerem Annecy. Místo to bylo parádní, na túry se dalo vyrážet ode dveří a ranní slunce nad la Tournette nás tahalo z postelí a vyhánělo do zimy.

La Tournette, pohled ze zápraží
La Tournette, pohled ze zápraží, foto: Lenka Kolářová


K vánoční pohodě zcela neoddělitelně patří ňaminky. Francouzská instituce boulangerie a patisserie zde boduje svou lehkou chuťovou elegancí a rafinovaností. Ani ti, kteří nejsou na sladké, zde nepřijdou zkrátka. Aravis jsou světovým centrem Reblochonu, a tak je povinností si zajít na Reblochonnade. I když je nutno podotknout, že Reblochon nemá přímou vazbu na území, ale spíše na způsob zpracování. Jak název sám napovídá, jedná se o sýr z druhého dojení, ke kterému došlo na alpu poté, co bylo vlastníkovi krav mléko z prvního dojení odebráno dolů do údolí a "chytrý" honák si podojil krávy podruhé. Tím nastal problém, co s mlékem na salaši a vznikl sýr Reblochon z ukradeného mléka se specifickou chutí.

Zastavení u kapličky za domečkem
Zastavení u kapličky za domečkem, foto: Lenka Kolářová


V případě špatného počasí nebo nedostatku sněhu člověk nemusí zoufat, v La Clusaz jsou sjezdovky a běžecké tratě, kde si každý vybere vhodný náhradní program.

Túry - Bornes

1. La Tournette (2 351)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
   920 m.n.m.
2 351 m.n.m
 1 431 m
 1 431 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
 M
30°- 35° na krátkem úseku
5 h
Belchamp
 Popis:
Z Thônes silnicí D12 po 3,5 km odbočíme po malé silnicí doprava a podle sněhových podmínek parkujeme v Belchamp.
Postupujeme loukami podél turistické značky na refuge du Rosairy (1 500). Od chaty jdeme na suťovou bouli pod stěny. Stěny musíme obejít a na vrchol se dostaneme z jihu. Prostoupíme jižní koloár, a když se rozevře, traverzujeme doprava na severovýchod. Tim dosáhneme ski depo (2 320). Na samotný vrchol se dostaneme krátkou ferátou.
Sjezd podél výstupové trasy, s tím, že je vhodné nezajíždět zpět k chatě, ale mířit muldami přímo na místo, kde jsme opustili les.

La Tournette - škrábaní na vrchol
La Tournette - škrábaní na vrchol, foto: Jiří Vodsloň


2. Montagne de Sulens (1 839)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
  900 m.n.m.
1 839 m.n.m
  900 m
  900 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
L
30°- 35° pod vrcholem
3-4 h
Manigod
 Popis:
Z Thônes silnicí D12, po cca 6 km, před Le Clefs, odbočit doleva na La Clusaz a Manigod - D16. V Manigod odbočíme dolů, do údolí, silnicí vedoucí na l'Arblay; po 1,2 km odbočíme znovu doprava na Praz Riand. My jsme zaparkovali diky množství sněhu dole, neboť na loukách byl nový prašan.
Loukami postupujeme do sedla Col de Plan Bois a dále lesní cestou na Chalets de Sulens (1 630), dále stále jihovýchodním směrem na hřeben, po něm vystoupíme na vrchol od jihu. Pokud lavinové podmínky dovolí je možno sjíždět z vrcholu přímo na západ.

Tip:
V sedle Col de Plan Bois je velmi příjemná chata, s nabídkou místních specialit, výbornou polévkou i Jambon Cru.

La Goenne, po pravém úbočí vystupujeme na vrchol
La Goenne, po pravém úbočí vystupujeme na vrchol, foto: Lenka Kolářová


3. La Goenne (2 174)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 158 m.n.m.
2 174 m.n.m
1 006 m
1 006 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
L+
30°- 35° na krátkem úseku
4-5 h
Manigod
 Popis:
Z Thônes silnicí D12 po cca 6 km, před Le Clefs, odbočit doleva na La Clusaz a Manigod - D16. V Manigod odbočíme dolů, do údolí, silnicí vedoucí na l'Arblay. Parkujeme sous l'Aiguille. Postupujeme údolím a po opuštění lesa se držíme vlevo na západních úbočích Goenne. Západním úbočím vystoupíme na hřeben a jím na vrchol od jihozápadu. Stopu v západním úbočí je nutno vhodně volit, neboť hrozí tvorba desek. Sjezd podél výstupové trasy.

Tête Pelouse, pohled z parkoviště běžeckého areálu
Tête Pelouse, pohled z parkoviště běžeckého areálu, foto: Lenka Kolářová


Túry - Aravis

4. Tête Pelouse (2 537)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 432 m.n.m.
2 537 m.n.m
1 340 m
1 340 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
 S
 35-40°
5 h
La Clusaz, parkoviště běžeckého areálu
 Popis:
La Clusaz projedeme ulicí Confins na parkoviště běžeckého areálu. Od něj se nám hřeben Aravis ukáže seřazen do jednotlivých zubů a je jen na nás si vybrat údolí, túru a vrchol. Tête  Pelouse je v první údolí, které může být ve spodní části rozježděné off-pisťáky. My jsme zde mělí krásné arktické podmínky (-20°C), kdy jsme si vyzkoušeli práci s pásy: sušení, zahřívání, lepení záplat, opatrné zatěžování a správné vedení stopy. Postup nebyl rychlý, termoska vychladla a ke konci zamrzla i silná slova. Vrchol byl dosažen a moucha nás nezhltla.
Orientačně je výstup jednoduchý, vede prvním nebo druhým udolím, pokud jdeme druhým prolezeme pod krkem mouchy. Výstup do mouchy z druhého údolí je příkřejší a na počátku zimy nemusí být skalní prahy dostatečně vysněženy, což může znamenat nepříjemné škrábaní po drolící se skále a nutnost si vzít mačky.
Sjezd je asi lépe volit prvním údolím, odpustíte si nalepování pásů pro výšlap na parkoviště.

Lenka pod mouchou
Lenka pod mouchou, foto: Jiří Vodsloň


5. Tête Paccaly (2 467)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 432 m.n.m.
2 467m.n.m
1 050 m
1 050 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
 S
 40°
5 h
La Clusaz, parkoviště běžeckého areálu
 Popis:
Tête Paccaly se nalézá v severním, bočním hřebenu druhé doliny. Z parkoviště se přehoupneme přes muldu a sjedeme do prvního údolí, nalepíme pásy a traverzuje po cestě do druhého údolí. Jeho jižním okrajem dojdeme pod hlavní hřeben, zde odbočíme na severozápad a dosáhneme ski-depa pod vrcholem. Samotný vrchol je dosažitelný pouze pěšky a je vhodné mít sebou mačky. Z vrcholu je pěkný pohled do mouchy. Sjezd výstupovou cestou.

Moucha od Paccaly
Moucha od Paccaly, foto: Lenka Kolářová


Průvodce a mapy

Ski de Randonnée – Haute-Savoie, Mont Blanc, Francois Labande
Mapy IGN TOP 25: 3431 OT, 3531 OT, 3430 ET