Tatranské siluety - Anton Marec

Autor: Jan Pala <palic(zavináč)ho-vsetin.com/>, Zdroj: Jan Pala, Vydáno dne: 21. 12. 2007

Recenze

V jednom knihkupectví v Nitře jsem zahlédl knihu Tatranské siluety, nahlédl do ní, a hned si ji nesl k pokladně. Autor Anton Marec v ní velmi osobitě popisuje několik desítek vybraných mužů a žen, kteří se velkou měrou zapsali do historie Vysokých Tater. Na mnohé z nich se přitom bohužel dávno zapomnělo.

První dojem z rychlého prolistování knihy byl ještě umocněn po začtení se do ní. Autor v Tatrách prožil desítky let, prostředí zná dokonale, a tak se dostal i ke zmapování známé i neznámé historie. Samozřejmě, že v rámci jednoho díla nemohl uvést všechny. Vybral si lékaře, kteří se zasloužili o rozvoj podtatranského lázeňství a obcí, podnikatele, kteří na své náklady stavěli chaty, které pak byly pojmenovány po někom jiném (Téryho chata), vynikající horolezce, lyžaře, skokany, horské záchranáře. Kniha končí profilem neúnavného Vlada Tatarky, který zahynul nešťastnou náhodou v galerii Ganku.

Tatranské siluety, obálka
Tatranské siluety, obálka


Anton Marec svým osobitým subjektivním pohledem na Tatry vidí ve skonu Vlada Tatarky i konec prvotní objevitelské a nadšenecké éry a přechod k ryzí komerci. Z knihy je na první pohled jasně patrná averze vůči současnému stavu horského vůdcovství (netýká se všech horských vůdců) ve Vysokých Tatrách, neporovnatelného s dobou dávno minulou.

V tomto nezbývá než s autorem souhlasit, neboť na relativně normálně dostupný kopec jakým je Gerlachovský štít, si musíte najímat drahé horské průvodce. Teda pokud nechcete jít cestou alespoň III stupně UIAA. Sundané řetězy, udávání strážcům TANAPu a další „veselosti“ jsou pro některé horské vůdce normální. Co by asi dnešní vyvolená kasta řekla na učitele Alfréda Grosze, který na Gerlachovský štít vystoupil s celou svou třídou středoškoláků?

V knize je uvedena řada jmen a událostí, o nichž jsem z jiných pramenů dosud nevěděl vůbec nic. Například na straně 118 smrt talentovaného horského vůdce Tomáše Budzáka v lavině uvolněné z terasy Skrinicových veží 28. března 1935. Celé dílo je plné kladných a následovatelných postav. Jedinou výjimkou je ryze záporná postava – jeden naprosto nesnášenlivý chatár na Zbojnické a později Téryho chatě, který a skončil svůj život neopatrnou manipulací s revolverem.

Tatranské siluety
Tatranské siluety


Autor také věrně uvedl, co provedli ve Vysokých Tatrách komunisté po roce 1945 a ještě více po roce 1948. Závěr Vynikající kniha – jednoznačně doporučitelná pro všechny, které zajímá, jak to bylo ve Vysokých Tatrách s historií lezení a lyžování, ***** (hodnocení * až *****, kdy vyšší počet znamená vyšší kvalitu)

Bibliografické údaje:
Tatranské siluety, Anton Marec, 2007
Matica slovenská, 2007
Kniha viazaná
185 strán, 14,0×22,0 cm
slovenský jazyk
ISBN: 978–80–89208–65–4