V Holešovicích řinčí zbraně -PR-
Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>,
Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 01. 2008
Renezance drytoolingu
Už na začátku existence Lezeckého centra Mammut v Holešovicích se počítalo s "ozbrojeným" lezením. Možná si někdo pamatuje na tři klády, na kterých se dalo cvičit lezení s cepínem a mačkami. Nyní se připravuje kromě jiných změn opět drytooling i pro veřejnost, ale v trochu náročnější podobě.
I když si holešovické Lezecké centrum rozhodně nemůže stěžovat na nezájem publika, jeho provozovatel Libor Hroza se stále snaží něco dostavovat a vylepšovat. A tak k původně plochým překližkovým stěnám již dříve přibylo "třidéčko", kde se laminátová struktura podstatně více blíží skutečné skále. V tomto duchu začaly na všech dostupných hranách a sloupech přibývat podobně strukturované přístavky, připomínající pískovcové věže, které si zkušený lezec vychutná, ale pro začátečníka, který ještě neví, co s nohama, mohou být obtížné.
Laminátové hrany připomínají pískovcové věže, foto: Petr Jandík
Dalším zpestřením lezení je krápník, přidaný do prostoru v zadní části stěny, doplněný "stiskáčovou" hranou, kterou můžete lézt lehčeji s odšlapovými vruty, nebo si dát třéning na Abysse jen za stisky.
Krápník umožní vychutnat si expozici, foto: Petr Jandík
Nových je několik dalších stěn v prostorách sebraných bouldrovce, které se v poslední době staly hodně oblíbenými.
Rajbasy i převisy. I zde jsou hrany obložené zajímavými profily., foto: Petr Jandík
Dalším zajímavým prvkem je "tobogán" hned na začátku, kde se lze realizovat v dlouhém převisu. Bez použití chytů, jen za stiskací hřbet je to asi desítka, po chytech vytrvalostní pětka. No a kdo nezvládne ani tu pětku, může si dát tobogán vniřkem, ale musí dát pozor na trčící šrouby :-)
Tobogán můžete lézt po černých, po modrých, po dírách, ale taky jen na stisk za hřbet, ale to už jen ti nejlepší z nás., foto: Petr Jandík
Koncem loňského roku se v prostorách "třidéčka" konalo první oficiální
Mistrovství české republiky v drytoolingu s mezinárodní účastí, na kterém si vzala poprvé do ruky cepíny Lucka Hrozová a skončilo to druhým místem za zkušenou Jitkou Mázlovou. Úspěch dobře hodnocených závodů a
nominace Lucky do reprezentačního družstva ledolezců byly pro provozovatele, Libora Hrozu impulzem k přemýšlení, jak drytooling znovu začlenit do provozu stěny i pro veřejnost. Není to samozřejmě jednoduché. Při lezení s cepíny po na stěně přimontovaných špalících, plastových terčích, nebo pucích se může cepín smeknout a při pádu není dobré stát blízko.
Různé typy drytoolingových "chytů" pro cepín
Proto bude možnost drytoolingového lezení omezena na dopolední hodiny, kdy není tak silná návštěva a lze část centra vyhradit jen pro drytoolisty. Zatím byly vybudovány dvě stabilní drytoolingové trasy, jedna v prostoru u bouldrovky a druhá, zvláště obtížná, ve stropě v zadní části centra. Další cesty jsou připraveny jako mobilní v podobě trámů, jejichž závěsy jsou uzpůsobeny standardní rozteči expresek ve stropě. Pak stačí nacvaknout trámy ke stropu a další cesty, už s možností zbraně nejen zakládat, ale i zasekávat, jsou tu. K sestavě drytoolingových cest přispěje i výklopný trám, který bude na normálního lezeckého provozu přiklopen ke sloupu.
Drytoolingový kampus. Trenér australské reprezentace Honzík Zbranek si zkouší "čtyřku"., foto: Petr Jandík
Možnosti harašení se "zbraněmi" doplňuje drytoolový kampus nade dveřmi do šatny, kde je možné cvičit zakládání zbraní a přehazování nohou přes ruce, takzvané čtyřky (jestli nevíte, jak se tyhle figury jmenují a jak vypadají, je to
tady). Lézt se bude moci v lezečkách bez maček, aby se nezničila stěna. Celé by to mělo vypuknout někdy do čtrnácti dnů.
Trámy připravené ke cvaknutí na strop. Teď se hodí k odpočinku po náročném tréninku, foto: Petr Jandík
Přesné datum bude uveřejněno na stránkách
www.stenaholesovice.cz/. Jakmile to vypukne, nabrušte zbraně, nafoukněte bicepsy a hurá zatnout do trámů!
Něžná gladiátorka Lucka, foto: Petr Jandík