V Holešovicích řinčí zbraně      -PR-

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 01. 2008

Renezance drytoolingu

Už na začátku existence Lezeckého centra Mammut v Holešovicích se počítalo s "ozbrojeným" lezením. Možná si někdo pamatuje na tři klády, na kterých se dalo cvičit lezení s cepínem a mačkami. Nyní se připravuje kromě jiných změn opět drytooling i pro veřejnost, ale v trochu náročnější podobě.

I když si holešovické Lezecké centrum rozhodně nemůže stěžovat na nezájem publika, jeho provozovatel Libor Hroza se stále snaží něco dostavovat a vylepšovat. A tak k původně plochým překližkovým stěnám již dříve přibylo "třidéčko", kde se laminátová struktura podstatně více blíží skutečné skále. V tomto duchu začaly na všech dostupných hranách a sloupech přibývat podobně strukturované přístavky, připomínající pískovcové věže, které si zkušený lezec vychutná, ale pro začátečníka, který ještě neví, co s nohama, mohou být obtížné.

Laminátové hrany připomínají pískovcové věže
Laminátové hrany připomínají pískovcové věže, foto: Petr Jandík


Dalším zpestřením lezení je krápník, přidaný do prostoru v zadní části stěny, doplněný "stiskáčovou" hranou, kterou můžete lézt lehčeji s odšlapovými vruty, nebo si dát třéning na Abysse jen za stisky.

Krápník umožní vychutnat si expozici
Krápník umožní vychutnat si expozici, foto: Petr Jandík


Nových je několik dalších stěn v prostorách sebraných bouldrovce, které se v poslední době staly hodně oblíbenými.

Rajbasy i převisy. I zde jsou hrany obložené zajímavými profily.
Rajbasy i převisy. I zde jsou hrany obložené zajímavými profily., foto: Petr Jandík


Dalším zajímavým prvkem je "tobogán" hned na začátku, kde se lze realizovat v dlouhém převisu. Bez použití chytů, jen za stiskací hřbet je to asi desítka, po chytech vytrvalostní pětka. No a kdo nezvládne ani tu pětku, může si dát tobogán vniřkem, ale musí dát pozor na trčící šrouby :-)

Tobogán můžete lézt po černých, po modrých, po dírách, ale taky jen na stisk za hřbet, ale to už jen ti nejlepší z nás.
Tobogán můžete lézt po černých, po modrých, po dírách, ale taky jen na stisk za hřbet, ale to už jen ti nejlepší z nás., foto: Petr Jandík


Koncem loňského roku se v prostorách "třidéčka" konalo první oficiální Mistrovství české republiky v drytoolingu s mezinárodní účastí, na kterém si vzala poprvé do ruky cepíny Lucka Hrozová a skončilo to druhým místem za zkušenou Jitkou Mázlovou. Úspěch dobře hodnocených závodů a nominace Lucky do reprezentačního družstva ledolezců byly pro provozovatele, Libora Hrozu impulzem k přemýšlení, jak drytooling znovu začlenit do provozu stěny i pro veřejnost. Není to samozřejmě jednoduché. Při lezení s cepíny po na stěně přimontovaných špalících, plastových terčích, nebo pucích se může cepín smeknout a při pádu není dobré stát blízko.

Plastový terč, hrot cepínu se zakládá do dirky. Když chybí síla, je docela těžké se třesoucí se rukou trefit.Hokejový puk. I když se to nezdá, cepín na něm drží. Zoubky se zamáčknou.Zakládací špalík. Tohle je snadná varianta. U té obtížnější je špalík jen jeden, ten spodní.



Různé typy drytoolingových "chytů" pro cepín

Proto bude možnost drytoolingového lezení omezena na dopolední hodiny, kdy není tak silná návštěva a lze část centra vyhradit jen pro drytoolisty. Zatím byly vybudovány dvě stabilní drytoolingové trasy, jedna v prostoru u bouldrovky a druhá, zvláště obtížná, ve stropě v zadní části centra. Další cesty jsou připraveny jako mobilní v podobě trámů, jejichž závěsy jsou uzpůsobeny standardní rozteči expresek ve stropě. Pak stačí nacvaknout trámy ke stropu a další cesty, už s možností zbraně nejen zakládat, ale i zasekávat, jsou tu. K sestavě drytoolingových cest přispěje i výklopný trám, který bude na normálního lezeckého provozu přiklopen ke sloupu.

Drytoolingový kampus. Trenér australské reprezentace Honzík Zbranek si zkouší "čtyřku".
Drytoolingový kampus. Trenér australské reprezentace Honzík Zbranek si zkouší "čtyřku"., foto: Petr Jandík


Možnosti harašení se "zbraněmi" doplňuje drytoolový kampus nade dveřmi do šatny, kde je možné cvičit zakládání zbraní a přehazování nohou přes ruce, takzvané čtyřky (jestli nevíte, jak se tyhle figury jmenují a jak vypadají, je to tady). Lézt se bude moci v lezečkách bez maček, aby se nezničila stěna. Celé by to mělo vypuknout někdy do čtrnácti dnů.

Trámy připravené ke cvaknutí na strop. Teď se hodí k odpočinku po náročném tréninku
Trámy připravené ke cvaknutí na strop. Teď se hodí k odpočinku po náročném tréninku, foto: Petr Jandík


Přesné datum bude uveřejněno na stránkách www.stenaholesovice.cz/. Jakmile to vypukne, nabrušte zbraně, nafoukněte bicepsy a hurá zatnout do trámů!

Něžná gladiátorka Lucka
Něžná gladiátorka Lucka, foto: Petr Jandík