Tašovské dilema

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 08. 02. 2008

„Jezdit na Tašov či ne?“ To je to, oč tu běží…

Určitě by se našlo ještě mnohem víc důvodů, proč do Tašova nejezdit, než kolik jich uvádějí autoři průvodce této skalní oblasti. Ty hlavní podle nich jsou:
- skály jsou nízké, není jich moc, místy se lámou.
- nejsou tu žádné prásky
- maglajzuje se tu a ve skalách je moc železa (to pro ty, kterým to vadí)
Pro nás však existoval i důvod, proč nedbat varování a zajet se tam podívat na vlastní oči. Tím důvodem byla zvědavost…



Tašovské skály je společný název pro jedenáct spíše menších než větších skalek poházených v lesíku nad obcí Tašov, tvořených znělcem různé kvality. Skála je převážně pevná, s výjimkou hran a hlavně dolezů, kde se hornina rozpadá do charakteristických šupin a přihlédneme-li k nepříznivému vrstvení skály (zvláště v údolních stěnách) je někdy docela o zábavu postaráno. Nikde ale není psáno, že musíte lézt za každou cenu všechno a tak jistě mezi více než sedmdesáti cestami najdete spoustu krásných výstupů, kde si pěkně zalezete.

Tašov - Lezení v S stěně Sfingy
Tašov - Lezení v S stěně Sfingy, foto: Jan Polák


Převládá zde stěnové lezení v mírně položených hladkých stěnách, převislých je jen několik cest. Najdete tady ale i pár pěkných spárek a milovníci komínů zase místa, kde mohou nechat svoji úchylku pěkně vydovádět. Všechno se to odehrává ve stěnkách s výškou od pěti do deseti metrů, jen v některých případech (cesty vedoucí údolkami) vytočíte něco málo přes patnáct metrů.

Tašov - šest mínuska na Sfingu...
Tašov - šest mínuska na Sfingu..., foto: Jan Polák


... není zadarmo
... není zadarmo, foto: Jan Polák


O jištění ve stěnách se starají dostatečně hustě osazené borháky. Spárky naopak většinou vyžadují vaši osobní invenci a zkušenost při zakládání všelijakých jistících udělátek. Ostatně ta se občas šiknou i při posílení morálu v cestách ostatních. Pokud by ani to nepomohlo, můžete se posypat magnéziem od hlavy až po paty, neboť M(a)g(ický) prášek je tu povoleno používat.

Tašovská hradba
Tašovská hradba, foto: Jan Polák


Tašov - Sfinga, cesta "Diktátor" (6)
Tašov - Sfinga, cesta "Diktátor" (6), foto: Jan Polák


Tašov - Sfinga, cesta "Diktátor" (6) - hladká stěnka přes dva borháky
Tašov - Sfinga, cesta "Diktátor" (6) - hladká stěnka přes dva borháky, foto: Jan Polák


Pokud jste lovci písmenek a výkonů „světového významu“, pak sem opravdu ani nejezděte. Výstupy jsou většinou oklasifikovány stupněm IV až VI (UIAA) a snad jen dvě nebo tři cesty koketují se stupněm VII-. Pokud ale patříte mezi ty, kteří rádi objevují něco nového, mají rádi klid a pohodu a lezou si opravdu pro radost, pak zauvažujte o návštěvě zdejšího klettergartenu. Na vlastní kůži jsme pro vás vyzkoušeli a tedy s čistým svědomím můžeme doporučit cesty :

Sfinga „Jarysův nápad“ (4) a hned vedle vedoucí cestu s dvěma boráky a klas. 6- (v průvodci označeno jako projekt)
Tašovská hradba „Jasmína“ (5) – krásná jemná stěnka, „Krkavčí hrana“ (5-), „BSE“ (4) - spárka, „Kapky potu“ (6)- mírně převislá prstovka
Mordor „var. Diretka“ (5) – varianta cesty „Okružní jízda“. Spárkou a výše stěnkou přes bh.

Tašov - Tašovská hradba, cesta BSE (4)
Tašov - Tašovská hradba, cesta BSE (4), foto: Jan Polák


Tašov - masivy Tašovská hradba a Mordor
Tašov - masivy Tašovská hradba a Mordor, foto: Jan Polák


Velmi pěkně vypadá i stěna masivu Křižník, kterou vede i nejtěžší cesta v oblasti „AC/DC“ (7-), ale vzhledem k pokročilé hodině, narůstající únavě a lenosti zůstalo pro tentokrát pouze u vizuálního kontaktu. Zkrátka, nezbývá, než sem ještě jednou zajet a strávit tu opět stejně příjemný den, jako minulý víkend.

Tašov - Mordor, var. Diretka (IV)
Tašov - Mordor, var. Diretka (IV), foto: Jan Polák


Poloha a přístup
Skály leží východně od obce Tašov ve východní části Českého středohoří v okrese Ústí nad Labem. Přístup do skal je možný z Ústí n. Labem - Střekova přes Kojetice a Malečov a nebo z Litoměřic přes Žitenice, Staňkovice a Rýdeč do Ovčárny a dále do Tašova.

Pokud se rozhodnete sem zavítat, všechny potřebné údaje o příjezdu a kompletního průvodce oblastí naleznete ZDE .


Zvětšit mapu