„Ochrana“ Jizerských hor v praxi

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Ondřej Duda, aktualizace redakce, Vydáno dne: 14. 04. 2008

Drancování přírody v duchu „vyšších zájmů“?

Redakční aktualizace: padly tři pokuty
Během víkendu 8.-10.2. začaly bagry a těžké náklaďáky odvážet sníh z Jizerské lyžařské magistrály (od Smědavy po Soušské silnici směrem ke Kasárenské, během pátku a soboty zlikvidován asi 1km magistrály, práce dále pokračují) a dále z louky na Jizerce u záchytného parkoviště jakožto i z dalších míst v Jizerských horách.



14.4.2008 18:00: Podle zprávy ČTK udělila Správa CHKO Jizerské hory pokuty třem firmám, které svážely sníh. Výši pokuty vedoucí Správy Jiří Hušek nesdělil, protože rozhodnutí nejsou dosud pravomocná a firmy se mohou proti výši pokut odvolat. ČTK uvádí jako neověřenou informaci výši pokuty jedné z firem na 1,8 milionu Kč.

16.2.2008 12:00: Asi stovka lidí demostruje ve Vesci proti svážení sněhu. Jak pravila zpráva ČT 24, podařilo se demonstrantům překonat bezpečnostní opatření a proniknout až do areálu tím, že si koupili vstupenky. Jestli při demonstrování též fandili Lukáši Bauerovi, který doběhl druhý, zpráva nepraví. Kateřina Neumannová podle očekávání nepřikládá protestům žádnou váhu. "Chceme-li pořádat špičkové lyžařské závody, musíme dovážet sníh", řekla v televizním rozhovoru, kde též bagatelizovala odebírání sněhu amatérským lyžařům z Jizerské magistrály.

15.2.2008 15:46: Občanská Iniciativa Liberec, Jizerky, dala do oběhu otevřený dopis vedení lyžařské federace FIS, který chce přinutit organizátory mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 a doprovodných sportovních akcí k dodržování českých zákonů, pravidel slušnosti a zabránit jim v dalším poškozování přírody a životního prostředí. Text dopisu s možností připojení svého podpisu naleznete zde, kde je také text Mainauského prohlášení, popisujícího vztah členů federace k přírodě a životnímu prostředí při pořádání sportovních akcí.

14.2.2008 21:10: V prohlášení OV z dnešního dne se opět opakují nepravdy, které vyvrátil vedoucí Správy CHKO J. Hušek již 11. 2. v Tiskové zprávě Správy CHKO Jizerské hory. Konkrétně je zde uvedeno. "Zástupce OV FIS MS Liberec byl při osobní konzultaci na Správě CHKO JH dne 7.2.2008 informován o protiprávnosti odvážení sněhu z míst, na která je vjíždění zakázáno. Konkrétně byly jmenovány louky na Jizerce, Hraběticích a Nová louka."

OV naprotitomu tvrdí, že "Organizační výbor postupoval dle instrukcí ředitele CHKO JH, Ing. Jiřího Huška. Je pravda, že povolení, které generální sekretář OV Dr. Jaroslav Honců získal, nebylo písemné, nicméně důvěra v dané slovo vždy platila i v České republice. Slib, že nedojde k zásahu do 2. pásma CHKO, byl ze strany Organizačního výboru dodržen."

Komentář redakce: Takže slib byl dodržen, k zásahu do 2. pásma nedošlo, akorát louka je rozježděna neznámými pachateli? Proč tahle arogance a žonglování s fakty tak připomíná neslavnou expedici Altaj-Cimrman? Že tvrzení o "povolení", které měl sekretář Honců, je lež, dokazuje i dodatek k tiskové zprávě. Na zmíněném jednání 7.2. "Zástupce organizátora dostal jednoznačnou informací, že které vyplývaly zákonné mantinely pro případný sběr a svážení sněhu. Tedy v tom smyslu, že v celé CHKO je zakázáno vjíždění motorových vozidel mimo silnice a místní komunikace." a "Případnou výjimku z tohoto zákazu může poskytnout v každém jednotlivém případě svým rozhodnutím Vláda ČR, Správa CHKO pouze přijme žádost a vypracuje odborné stanovisko. Není oprávněná ve věci nijak rozhodovat, tedy povolit vjíždění, a to ani v případě, kdy by nemohlo dojít ke škodám na přírodním prostředí..." Interpretovat informaci o tom, čeho se organizátoři musí při případném sběru sněhu vyvarovat, jako povolení sběru je skutečně vysoká škola slovní eskamotáže. Pozoruhodné je též prohlášení předsedy správní rady Jizerské o.p.s, že "V této lokalitě byl náš požadavek zanechat zde sníh na části silnice, aby bylo možné po úpravě přejet na zadní část Jizerek." Když se podíváte na uveřejněné fotografie, zdá se vám, že se o něco takového organizátoři závodů snažili?

14.2.2008 10:10: "Turistům by se sníh brát neměl," říká v rozhovoru iDnes Lukáš Bauer. Kateřina Neumannová, která si mezitím vysloužila nominaci na Ropáka roku, říká: " Došlo k pochybení zaměstnance firmy svážející sníh. Ta měla pokyn, že těžká technika musí zůstat na zpevněných komunikacích. Tak byli od nás jasně instruováni. Jenže on to nedodržel." Zároveň přijímá jistzou část odpovědnosti. Více v rozhovoru na iDnes.

13.2.2008 14:30: Ministr Životního prostředí Bursík odřekl účast na SP v Vesci. Oznámilo to Ministerstvo životního prostředí v další tiskové zprávě. „Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit. Těšil jsem se, že uvidím na vlastní oči výkon Lukáše Bauera a dalších sportovců světové špičky. Neuvidím,“ řekl Bursík.

13.2.2008 14:20: Ministerstvo životního prostředí podpořilo postup Správy CHKO Jizerské hory. V tiskové zprávě, publikované na stránkách Ministerstva, říká náměstek ministra, František Pelc: "„Vjezd nákladních vozidel a nakládací techniky mimo místní komunikace v chráněné krajinné oblasti je v rozporu se zákonem a Správa CHKO proto zahájit správní řízení v každém případě musí“.



13.2.2008 12:00: Svážení sněhu na trať SP ve Vesci i přes včerejší oznámení, že sněhu je dost, pokračuje. Lesy ČR umožnily podle zprávy Radiožurnálu organizátorům svážení sněhu z okolí Polubného z plochy pod elektrickým vedením. Vladimír Vršovský ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory ČTK řekl, že odebírání sněhu z plochy pod elektrickým vedením zákonu o ochraně přírody neodporuje. "Kdyby ale nakladače opustily komunikaci, byla by situace jiná." Dnes bude tomuto tématu věnován Duel radiofóra.

.

12.2.2008 21:00: V diskusi někteří čtenáři naznačili, že místo těžení lze objet. Mezitím jsme dostali další obrázky od autora článku, jak to po těžbě v Jizerkách vypadá konkrétně.

Hraniční při odvozu sněhu
Hraniční při odvozu sněhu, foto: Ondřej Duda




Hraniční při odvozu sněhu
Hraniční při odvozu sněhu, foto: Ondřej Duda




Smědava při odvozu sněhu
Smědava při odvozu sněhu, foto: Ondřej Duda


Další článek na toto téma najdete na Horydoly. Pokud byste tam měli rozpadlou češtinu a místo nabodeníček klikyháky, přepněte si prohlížeč natvrdo do ISO Latin 2. Někteří programátoři webů pečou na standardy.

12. 2. 2008 16:00: Podle rozhlasových zpráv organizátoři zastavili svážení sněhu. Podle vyjádření ředitele Správy CHKO Jiřího Huška, předaného médiím prostřednictvím ČTK, šíří organizátoři SP ve Vesci nepravdivé informace o tom, že sníh sváželi na základě dohody se Správou ochrany přírody. Tisková zpráva o tom říká: "Zástupce OV FIS MS Liberec byl při osobní konzultaci na Správě CHKO JH dne 7. 2. 2008 informován o protiprávnosti odvážení sněhu z míst, na která je vjíždění zakázáno. Konkrétně byly jmenovány louky na Jizerce, Hraběticích a Nová louka."

Plné znění všech tiskových zpráv a dokumentů kolem tohoto případu naleznete v sekci dokumentů. Je zřejmé, že Správa CHKO upozornila organizátory na protiprávnost svážení sněhu těžkou technikou a podnikla zákonné kroky k zastavení této akce.

Protestování na mailovou adresu Správy není to správné místo, protože ona akci nepovolila. Kdo nesouhlasí s takovýmto svážením sněhu, měl by se především obrátit na stránky www.liberec2009.com a svůj názor napsat Kateřině Neumannové v rubrice "Napište nám". Ostatně to není poprvé, kdy se jméno Kateřiny Neumannové objevuje v souvislosti s porušením omezení daných ochranou přírody.






Těžká technika odváží sníh do Vesce u Liberce na dvoukilometrovou trať závodů pro několik desítek profesionálů. Přitom ničí magistrálu, kterou využívají tisíce rekreačních lyžařů a likvidují sníh na chráněných loukách památkové rezervace Jizerka.

Nákladní automobily likvidují během víkendu 8. - 10. 2. 2008 <br />Jizerskou Magistrálu u Smědavy
Nákladní automobily likvidují během víkendu 8. - 10. 2. 2008
Jizerskou Magistrálu u Smědavy, foto: Ondřej Duda


Mistrovství světa v lyžování v Liberci v nadmořské výšce 400m se ukazuje být tragickým omylem. Na něj doplácí zázemí pro rekreační lyžování využívané desítkami tisíc aktivních sportovců, jakožto příroda Jizerských hor. Tato megalomanská akce bude stát stovky milionů korun, přitom aktivním rekreačním lyžařům nic nepřinese. Za rozpočet mistrovství by bylo možno několik let upravovat běžecké tratě ve všech českých a moravských horách.

Světový pohár letošního roku je relativně malá akce proti mistrovství světa v klasickém lyžování plánovanému na příští rok. Ještě hrozivější jsou ambice uspořádat v malém zadluženém Česku olympiádu.

Jizerka - II. zóna CHKO Jizerské hory
Jizerka - II. zóna CHKO Jizerské hory, foto: Ondřej Duda
Také máte pocit, že takhle by ochrana přírody neměla vypadat?


Pokud i vás tato iniciativa pohoršila, zkuste dopomoci nápravě alespoň vyjádřením vašeho nesouhlasu na adrese Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.