Dočasná uzávěra v Jizerských horách

Autor: Vladimír Vršovský <vladimir.vrsovsky (zavináč) seznam.cz>, Zdroj: Ing. Vladimír Vršovský, Správa CHKO Jizerské Hory, Vydáno dne: 05. 05. 2008

již od tohoto víkendu - 1. března

Aktualizace: rozšíření uzávěry
V rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 19. 4. 2007 o souhlasu s vyznačením přístupových cest a vyhrazení míst pro horolezeckou činnost na území NPR Jizerskohorské bučiny je v podmínkách pro část oblasti Malého a Velkého Štolpichu stanovena každoroční dočasná uzávěra v období od 1. března do 30. června.

Dočasné rozšíření uzávěry v Jizerských horách.

S ohledem na nově získané informace rozšiřuje Správa CHKO Jizerské hory dočasnou uzávěru pro provozování horolezecké činnosti na následující horolezecké objekty a to do 31. července tohoto roku: Divá Máří, Strážce Divé Máří, Malá Máří. Uzávěra masivu Zahradní stěny (viz příslušné dokumenty státní správy, včetně mapových zákresů na modulu skalní oblasti na www.horosvaz.cz) zůstává ve stanoveném termínu v platnosti. Přístupové cesty k výše uvedeným objektům byly označeny informačními tabulemi Správa CHKO Jizerské hory děkuje horolezcům, kteří poskytli doplňující informace (jejich jména známe) a zároveň děkuje všem lezcům, kteří si ve výše uvedeném období najdou pro svůj sport jiné terény v Jizerských horách, nebo v blízkých pískovcových oblastech.

Za S CHKO JH a spřáteléné ptactvo (které má teď mraky starostí se sháněním potravy pro mladé)Uzávěra se týká souvislého komplexu Zahradní stěny (Z svahy Ořešníku), členěného do skalních objektů Ametyst, Bivak, Bradlo, Homole, Jeskynní blok, Jeskynní stěna, Koutová plotna, Malá plotna, Malá žlutá stěna, Plotna nad Orlím hnízdem, Spárová plotna, Stará plotna, Stojka, Úzká plotna, Velká plotna, Velké břicho, Žlutá stěna.

Výše uvedené objekty jsou ve vyhrazeném prostoru, jehož hranice je definována jako spojnice bodů – skalních objektů Stojka, Jeskynní stěna, Spárová plotna, Bivak a Bradlo. Zákres tohoto vyhrazeného prostoru je v mapce „Detail Ořešníku a Zahradní stěny“, která je nedílnou součástí rozhodnutí. V příloze jsou rovněž pro lomové body vyhrazeného polygonu uvedeny jejich souřadnice (WPL-WGS 84).



Detail vyhrazení uzávěry
Detail vyhrazení uzávěry, foto: Správa CHKO Jizerské Hory


Detailní mapka uzávěry ve vysokém rozlišení je ke stažení v sekci download, celé znění rozhodnutí tamtéž, nebo jej najdete v našem článku zde včetně mapek.

V letošním roce, s ohledem na mírný průběh zimy, jsou Jizerské hory již několik týdnů plně využívány k horolezecké činnosti, za prakticky letních podmínek. Zároveň však, právě s ohledem na mírný průběh zimy, je třeba již teď dát dostatečnou časovou možnost chráněným druhům dravců k výběru a nalezení vhodných míst k zahnízdění. K výběru místa pro hnízdění však potřebují tito živočichové klid a proto byla v podmínkách pro provozování horolezectví stanovena tato časová a místní uzávěra. V údolí Štolpichu opakovaně v posledních letech hnízdil pár sokolů. V některých letech nebylo vyvedení mladých sokolíků úspěšné (pravděpodobně byli v nevhodně zvoleném místě predováni), pár se však opakovaně vrací a v loňském roce změnil místo hnízdění.

Jizerské hory
Jizerské hory, foto: Pavel Fajgl


Proto je možné, že v případě zjištění zahnízdění ptactva bude uzávěra rozšířena na další objekty. Toto je rovněž plně v souladu se stanovenými podmínkami rozhodnutí a povinnost ohlásit zjištění zahnízdění je horolezcům přímo uložena v rozhodnutí („....nahlásit tuto skutečnost bezodkladně Správě CHKO Jizerské hory (adresa: U Jezu 10, 460 01 Liberec 4,. tel.: +420 482 428 999, +420 482 428 997, fax: +420 482 428 998, e-mail jizhory@nature.cz, web: www.jizerskehory.ochranaprirody.cz).

Situace ve vlastním masivu Zahradní stěny není orientačně jednoduchá a vyplatí se jej navštívit s některým z místních znalců. Příležitostným návštěvníkům z řad horolezců lze snad raději doporučit se ve stanoveném období tomuto prostoru vyhnout úplně. Jizerské hory nabízejí i přes tuto uzávěru dostatečný počet horolezeckých objektů s nepřeberným množstvím cest ve všech stupních obtížnosti.

Jizerská melta VIb (7-)
Jizerská melta VIb (7-), foto: Jirka Hušek


Správa CHKO Jizerské nad rámec svých povinností vyznačí uzávěru na některých přístupových cestách a v období od tohoto víkendu posílí strážní službu.

Za respektování zájmů ochrany přírody, dodržování klidu v místě, nutného pro zahnízdění a úspěšné vyvedení mláďat a za dodržování podmínek rozhodnutí, které umožňuje plnohodnotné provozování horolezecké činnosti v Jizerských horách děkuje Správa CHKO Jizerské hory (a spřátelené místní ptactvo)

Ing. Vladimír Vršovský, lesník, Správa CHKO Jizerské Hory