Valná hromada ČHS 2008

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, foto Jan Polák, Vydáno dne: 29. 03. 2008

Magnézium zůstává zakázáno, rozpočet schválen

Letošní valná hromada Českého horolezeckého svazu byla očekávána s velkým napětím. Jednak se poprvé konala podle nových stanov, kdy mohl každý člen hlasováním vyjádřit své stanovisko, jednak byl na programu alergický bod, lezení s magnéziem na pískovcích a kontroverzi slibovalo též hlasování o využití prostředků získaných zvýšením členských příspěvků.

Začátek jednání byl poněkud poznamenán procedurálními zmatky, když při schvalování programu žádal Jiří Babača zařadit do programu bod volbu ekonomického místopředsedy s odůvodněním, že kooptace Václava Širla výkonným výborem je údajně neplatná, protože nesplnila vnitřní směrnici o jednání Výkonného výboru, neboť kandidatura nebyla navržena do programu s 10denním předstihem. Následovaly citace stanov a jiné vyjasňování a nakonec bylo dohodnuto, že se nejprve schválí přehození bodů programu a pracovní komise a potom program s možností doplnění podle požadavku J. Babači.



Valná hromada ČHS 2008
Valná hromada ČHS 2008, foto: Jan Polák


Komplikace s programem
Po skončení prezence bylo konstatováno, že ze 13300 členů je zastoupeno 3265 členů, tedy 25% a schůze je usnášeníschopná. Nadpoloviční většinu tvoří 1633 členů. Odhlasováno bylo složení mandátové komise - Martin Mellan, Bohumil Pleskač a Vladimír Těšitel, volební komise – Jan Polák, Pavel Rajf, Zdeněk Teplý a pracovní předsednictvo Alena Čepelková, Petr Jandík a Václav Širl. Poté se hlasovalo o programu schůze a Jiří Babača svůj návrh na zneplatnění volby ekonomického místopředsedy a volbu nového stáhl a program schůze byl schválen.

Zdeněk Vévoda, předseda revizní komise, která bude konečně plně obsazena
Zdeněk Vévoda, předseda revizní komise, která bude konečně plně obsazena, foto: Jan Polák


Kontrolu splnění usnesení minulé Valné hromady přednesl Zdeněk Vévoda. Ve zprávách komisí byl představen Petr Resch jako předseda subkomise skalkařů v komisi Alpinismu, Tomáš Rakovič a Dan Kadlec neměli žádné doplňky ke zprávě v bulletinu. Jan Šlechta za soutěže mimo halu a stopu agitoval za organizování těchto soutěží v regionech Plzeňska a Liberecka. Vladimír Těšitel za Bezpečnostní komisi hovořil o školeních osazování kruhů a borháků a o řešení problému s dodanými kruhy s nesprávným svárem, které i přes tento problém splňují normy. Tomáš Kublák informoval o elektronickém formuláři pro hlášení úrazů. Jana Kubalová za lékařskou komisi pozvala na konferenci horské medicíny, která se koná u příležitosti zasedání Lékařské komise UIAA ve Zdoňově na podzim tohoto roku. Josef Uherka informoval o systému grantů na podporu mládeže zaměřeného na masovější akce a výběrovém zájezdu mládeže pod vedením instruktorů ČHS na Zbojnickou chatu.

Organizační místopředseda a šéf komise mládeže Joska Uherka odvedl dobrou práci i v čele mandátové komise
Organizační místopředseda a šéf komise mládeže Joska Uherka odvedl dobrou práci i v čele mandátové komise, foto: Jan Polák


Hospodaření za rok 2007 a příspěvky 2008 a 2009
Celkem poklidně proběhla zpráva o hospodaření ČHS za rok 2007 a byla schválena bez dotazů a připomínek. Zpráva revizní komise nezjistila nedostatky v činnosti a hospodaření, nedostatky v účetnictví byly až na jeden všechny odstraněny, chybí podklady k výměnám jištění. Následovalo schvalování výše příspěvků na rok 2009. Návrh výkonného výboru byl ponechání stávající výše příspěvků i vstupních poplatků. Pozměňující návrh k výši vstupních poplatků přednesl V. Wolf – 100 Kč jak oddílový, tak individuální člen a registrační poplatek oddílu 0. Následovalo vysvětlování, proč je u oddílových členů navrženo 50 Kč a individuálních 500 Kč. Je to proto, že registrace oddílu 2000 Kč je již u 5 členů levnější, než 5x individuální registrace a je to preference oddílů, které mohou lépe dbát na výchovu a rozvoj členů.

Poté bylo odděleně hlasováno o výši členských příspěvků – návrh VV byl schválen. Pozměňovací návrh V. Wolfa schválen nebyl a původní návrh výkonného výboru prošel, jak byl navržen.

Diskuse o rozpočtu - Martin Otta, V. Wolf, Petr Resch
Diskuse o rozpočtu - Martin Otta, V. Wolf, Petr Resch, foto: Jan Polák


Rozpočet 2008
Poté došlo na jednání o rozpočtu. V. Wolf se zastává sportovních lezců a podává protinávrh mírně pozměnit rozpočet uvnitř komise alpinismu ve prospěch skalkařů. Dušan Koštejn se naopak pídí po příčině propadu výše rozpočtu Vrcholové komise. Při nepřítomnosti předsedy CVK Jiřího Rosola odpověděl V. Wolf, že materiál byl nakoupen částečně dopředu a vzhledem k omezené kapacitě vyměňovačů jištění by se více peněz ani nemohlo utratit. Po vysvětlení M. Otty a Petra Resche ohledně souvislosti rozpočtu alpinistů a skalkařů a navázanosti na granty byl hlasováním zamítnut protinávrh V. Wolfa a rozpočet byl bez dalších dotazů a připomínek schválen ve výkonným výborem navrženém znění.

Nově kooptovaný ekonomický místopředseda Václav Širl
Nově kooptovaný ekonomický místopředseda Václav Širl, foto: Jan Polák


Využití částky za zvýšení příspěvků
Dramatičtější průběh se dal očekávat u dalšího bodu programu – využití částky získané zvýšením příspěvků. Minulá Valná hromada zavázala výbor, aby připravil projekty, směřované k servisnímu využití těchto prostředků. Návrh Výkonného výboru obsahuje 100 000 Kč na plnění a rozvoj webu Skalní oblasti, 200 000 Kč na zlepšení image ČHS (svazový redaktor) 200 000 na nevýkonnostní granty a 80 000 Kč na kompenzaci zvýšené DPH. Protinávrh Zdeňka Veverky žádá převést 100 000 z image ČHS na pojištění odpovědnosti instruktorů ČHS za úrazy při výcviku.

Vladimír Wolf - Vlk
Vladimír Wolf - Vlk, foto: Jan Polák


Razantnější návrh přednáší V. Wolf – zrušit položku Image ČHS a převést 200 000 jako rezervu Vrcholové komise. Jiří Babača ve svém protinávrhu oprášil myšlenku metodické publikace a navrhuje dát 200 000 Kč Metodické komisi, aby za ně vydala metodickou příručku v rozsahu 200 stran, neboť Horolezecká abeceda je příliš rozsáhlá. Jiří Vogel – předseda MK tuto myšlenku odmítl jako nerealistickou. Voloďa Suchý v technické poznámce prohlásil, že v Horolezecké abecedě je vše, co je potřeba a že nakoupit do každého oddílu Abecedu by bylo levnější. Na to vystoupil jeden ze spoluautorů Abecedy, Tomáš Kublák, že je na praktický výcvik příliš rozsáhlá, a že by bylo třeba vytvořit základní příručku pro výcvik nováčků a příručku pro instruktory, aby věděli, z čeho budou na kurzech zkoušeni.

Tomáš Kublák, spoluautor Horolezecké abecedy a nový člen DK
Tomáš Kublák, spoluautor Horolezecké abecedy a nový člen DK, foto: Jan Polák


Petr Resch podpořil původní návrh výkonného výboru s tím, že by ale místo redaktora upřednostnil manažera s relativně nízkým základním platem a provizí ze získaných peněz, který by měl zároveň za úkol údržbu svazového webu. Toto podává jako protinávrh i Dušan Koštejn, který definuje toto místo jako manažera pro získávání finančních prostředků. Po debatě, chvílemi vzrušené, se hlasuje. Postupně jsou odmítnuty všechny protinávrhy a nakonec je schválen původní návrh Výkonného výboru.

Pískovcová pravidla - magnézium
Nastává konečně mnohými napjatě očekávané hlasování o ponechání, nebo zrušení zákazu používání magnézia na pískovcových skalách. Podle dohody výkonného výboru přednáší krátké představení svých návrhů Radek Lienerth za pracovní skupinu pro zrušení zákazu a Tomáš Kublák jako představitel pracovní skupiny pro zachování pískovcové tradice a zákazu magnézia. Následující hlasování probíhá bez emocí a vzruchů, až s podivem na to, jak toto téma plní jako evergreen webové diskuse. Podle povrchního pohledu se zdá, že příznivci zákazu magnézia mají převahu a součet hlasů dává za pravdu: pro zachování zákazu 2216 hlasů, proti zákazu 1603 hlasů. Pravidla pískovcového lezení tedy zůstávají zachována v původní podobě a problém se překládá na další rok. Po představení kandidátů do disciplinární a revizní komise následuje přestávka.

Valná hromada ČHS 2008 - odhlasováno
Valná hromada ČHS 2008 - odhlasováno, foto: Jan Polák


Disciplinární řád
Po přestávce je na programu nevinně vypadající rozšíření disciplinárního řádu o některé mezistupně trestů, kterou představuje jeho autor Roman Wimmer. Nejenom jím požadované změny, ale i mnohé další paragrafy naráží na kritiku advokáta Jana Poláka (to není Jan Polák, předseda volební komise a šéfredaktor tohoto serveru, ba ani správce lezecké oblasti "Mařenka"), který žádá z důvodu kolize s listinou práv a svobod a dalšími právními předpisy vypuštění řady bodů nejen z předkládaného návrhu změny, ale i z původního disciplinárního řádu. Martin Mellan navrhuje vypustit peněžité tresty, Pavel Rajf ještě více paragrafů, než advokát Jan Polák.

Advokát Jan Polák
Advokát Jan Polák, foto: Jan Polák


Jiří Babača navrhuje změnit peněžitý trest na trest vrácení dotace. Totéž navrhuje i Vladimír Těšitel. Chvílemi vzniká spletitá právnickolaická debata mimo mikrofony. Nakonec při hlasování nezískává žádný návrh nadpoloviční většinu a disciplinární řád zůstává nezměněn. Kritik DŘ advokát Jan Polák ale souhlasí s tím, stát se posilou Disciplinární komise, která v něm jistě získá platného člena a připraví změny Disciplinárního řádu tak, aby byly právně v pořádku.

Během počítání hlasů vysvětluje Zdeněk Veverka problém pojištění odpovědnosti instruktorů ČHS za úrazy frekventantů při výcviku. Pojišťovna sice škodu zaplatí, ale pak ji regresně vymáhá na viníkovi – instruktorovi.

Čestné členství
Dále bylo schváleno čestné členství Gerharda Tschunka.

Diskuse
Příspěvek Zdeňka Teplého již tradičně kritizoval anglické názvosloví instruktorských kvalifikací, chce se vrátit k základu metodického výcviku – jedna skála, jedno nebo dvě lana. Tvrdí, že jen 18% oddílů je na internetu a že VV nekomunikuje s členskou základnou. Je málo instruktorů, vloni byli jen čtyři noví.

Petr Resch navrhuje dopracovat jednací řád, aby v něm bylo lépe specigfikováno udílení, případně odebírání slova.

Radek Lienerth navrhuje zaúkolovat VV celkovou koncepcí a vizí svazu, o které by bylo možné hlasovat. Dále dává v úvahu, že u německých a rakouských spolků je velká část servisu pro členy dělána profesionálně. Je to sice dražší, ale kvalitnější.

Vladimír Těšitel: S magnéziem leze halda lidí v lehkých cestách, kde to je zbytečné. Prodejci prodávají set s už s MG pytlíkem. U magnézia by měla být informace: použití v přírodě omezeno. Pískovec ničí také opotřebení ošlapáním. Nováčky neučit na horním laně na těžkých cestách, kdy hrabáním nohou opotřebovávají pískovec.

Teplý: Magnézium je amorfní netečná látka. Jen snižuje hodnotu dřívějších výstupů.

Pleskač: Informace z Českého Ráje: Správa CHKO Č. Ráj bude pokutovat lezce, používající MG.

Z. Lukeš: Zpracovává se historie západočeského horolezectví, žádá o poskytnutí materiálů.

Volby RK a DK
Následují volby Disciplinární a revizní komise. Všichni navržení byli zvoleni.

Usnesení
Usnesení valné hromady bylo schváleno 2703 hlasy pro, 441 hlasů bylo proti a 81 hlasů se zdrželo.

Na závěr se chci omluvit čtenářům, že jsme nemohli poskytnout zpravodajství on-line, protože já jsem byl lapen do pracovního předsednictva a kolega Jan Polák do volební komise a tak jsme se k psaní nedostali.


Usnesení Valné hromady Českého horolezeckého svazu ze dne 29.3.2008

Valná hromada bere na vědomí:

Valná hromada uděluje čestné členství:
Gertu Tschunkovi, narozenému 30.4.1935, členovi CC Dubí

Valná hromada zvolila:

Valná hromada schvaluje

Valná hromada ukládá:




Kdo je kdo?



Petr Jandík, předsedkyně Alena Čepelková, ekonomický místopředseda Václav Širl
Petr Jandík, předsedkyně Alena Čepelková, ekonomický místopředseda Václav Širl, foto: Jan Polák


Brněnské křídlo výboru - Radek  Lienerth, Jiří Čermák a organizační místopředseda Josef Uherka
Brněnské křídlo výboru - Radek Lienerth, Jiří Čermák a organizační místopředseda Josef Uherka, foto: Jan Polák


Jana Kubalová, předsedkyně lékařské komise
Jana Kubalová, předsedkyně lékařské komise, foto: Jan Polák


Jiří Kalivoda, člen revizní komise
Jiří Kalivoda, člen revizní komise, foto: Jan Polák


Dlouholetý člen výboru Standa Šilhán
Dlouholetý člen výboru Standa Šilhán, foto: Jan Polák


Bohumil Pleskač, L.K. Prachov
Bohumil Pleskač, L.K. Prachov, foto: Jan Polák


Martin "Melloun" Mellan, bývalý člen výboru a předseda návrhové komise
Martin "Melloun" Mellan, bývalý člen výboru a předseda návrhové komise, foto: Jan Polák


Igor Novák, bývalý místopředseda
Igor Novák, bývalý místopředseda, foto: Jan Polák


Tomáš Rakovič, šéf závodní komise
Tomáš Rakovič, šéf závodní komise, foto: Jan Polák


Dan Kadlec, šéf komise závodění mládeže
Dan Kadlec, šéf komise závodění mládeže, foto: Jan Polák


Eva Ondrová, manažerka mládežnické reprezentace
Eva Ondrová, manažerka mládežnické reprezentace, foto: Jan Polák


Tajemník a člen DK Jindra Pražák, v pozadí nový čestný člen Gerhard Tschunko
Tajemník a člen DK Jindra Pražák, v pozadí nový čestný člen Gerhard Tschunko, foto: Jan Polák


Václav Kopecký, správce Pikovické jehly
Václav Kopecký, správce Pikovické jehly, foto: Jan Polák


Marie Brůžková, Vrcholová komise
Marie Brůžková, Vrcholová komise, foto: Jan Polák


Pavel Rajf
Pavel Rajf, foto: Jan Polák


Petr "Pepe" Piechowicz
Petr "Pepe" Piechowicz, foto: Jan Polák


Nestor cvičitelů Voloďa Suchý
Nestor cvičitelů Voloďa Suchý, foto: Jan Polák


Radek Lienerth
Radek Lienerth, foto: Jan Polák


Martin Otta, šéf koímise alpinismu
Martin Otta, šéf koímise alpinismu, foto: Jan Polák


Rozpočet skalkařů je silné téma. Uprostřed Roman Wimmer, vpravo Petr Resch a kousek Vaška Maliny
Rozpočet skalkařů je silné téma. Uprostřed Roman Wimmer, vpravo Petr Resch a kousek Vaška Maliny, foto: Jan Polák


Martin Otta s Jitkou Mázlovou
Martin Otta s Jitkou Mázlovou, foto: Jan Polák


Možná jste si při čtení povšimli, že při podávání různých protinávrhů byl velmi aktivní Jiří Babača. Jeho fotografii neuvádíme, neboť si nepřál být fotografován a na našem serveru zveřejněn, což samozřejmě respektujeme, i když podle zákona se to netýká reportážních snímků z veřejných vystoupení.