Přetržené lano

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Redakce podle podkladů Tomáše Kubláka, Vydáno dne: 02. 04. 2008

Pozor na umělých stěnách

Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu vydala varování před obroušenými karabinami.



Typická situace při spouštění na umělé stěně
Typická situace při spouštění na umělé stěně, foto: Eva Jandíková
Ilustrační obrázek z lezeckého centra Mammut nemá souvislost s popisovanou nehodou, jen ukazuje mechanismus vzniku nebezpečného obrusu karabiny. Lezecké cestrum Mammut Holešovice mění expresky včas. Popisovaná událost se nestala na této stěně.


Na umělých horolezeckých stěnách bývají expresky s karabinami trvale připnuté na stěně. Především při spouštění lezců přes karabiny dochází časem ke zbroušení těla karabiny v místě ohybu lana. To nejvíce postihuje poslední karabinu na konci výstupové cesty, přes kterou se lezec spouští. Ta bývá obvykle ocelová, protože se s tím počítá. Její obroušení navíc není nebezpečné. Jednak se do této karabiny nepadá, jednak je zbroušena dokulata bez ostré hrany. Druhou nejobroušenější karabinou je ta první v cestě, která může díky tvaru zbroušení způsobit přeseknutí lana. Jistič totiž obvykle nestojí hned u stěny, ale o kousek dál. Lano je v karabině napnuté, rovné, a proto vybrušuje její původně oblé tělo do roviny, na jejíchž krajích vzniká nebezpečná ostrá hrana. Nejlíp je to vidět na obrázcích:

Karabina probroušená lanem při spouštění
Karabina probroušená lanem při spouštění, foto: Tomáš Kublák


Karabina probroušená lanem při spouštění
Karabina probroušená lanem při spouštění, foto: Tomáš Kublák


Lano přetržené po krátkém pádu do obroušené karabiny
Lano přetržené po krátkém pádu do obroušené karabiny, foto: Tomáš Kublák


Oproti vratnému bodu zde lano není okolo těla karabiny obtočeno cca o 180°, ale prochází rovně. Vzniká ostrá hrana, na které se lano v případě zachycení pádu může přeseknout. Stejné podmínky pro vybrušování karabiny do ostré hrany mohou být i jinde, kde se lano při spouštění v karabině lomí. Na začátku nebo konci traverzu, pod převisem a podobně. Tyto případy jsou pochopitelně nebezpečnější, než první karabina v cestě, protože ta je nízko a hrozící pád není z velké výšky.

Míst, kde může na umělých stěnách vznikat nebezpečné obroušení karabin je mnoho
Míst, kde může na umělých stěnách vznikat nebezpečné obroušení karabin je mnoho, foto: Petr Jandík
Ilustrační obrázek z lezeckého centra Mammut nemá souvislost s popisovanou nehodou, jen ukazuje mechanismus vzniku nebezpečného obrusu karabiny. Lezecké cestrum Mammut Holešovice mění expresky včas. Popisovaná událost se nestala na této stěně.


Provozovatelé umělých horolezeckých stěn by měli průběžně kontrolovat karabiny postupového jištění, a obroušené včas nahradit novými. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat karabinám prvního postupového jištění, a vůbec všem karabinám, ve kterých se mění směr vedení lana (např. pod převisy, na začátku nebo konci traverzu, v traverzu napříč koutem, apod.). Pokud jako návštěvník umělé stěny narazíte na obroušenou karabinu, neprodleně upozorněte provozovatele stěny a hlavně do ní nepadejte. Celý dokument bezpečnostní komise najdete zde na stránkách Horosvazu, překlad uveřejnil i časopis Klettern.

Aktualizace: Smrtelná nehoda v Švýcarsku ukázala, že tento problém se vážněji projevuje na často lezených sportovních cestách na skalách, vybavených stálými expreskami. Na rozdíl od umělých stěn zde však nikdo nenese odpovědost za kontrolu stavu zanechaných karabin. Kontrolovat si je musí každý lezec sám.