Bezingi - návod k použití
Autor: Martin Veselý <(at)>,
Zdroj: Martin Veselý, HO TJ Banka Praha, Vydáno dne: 06. 06. 2008
Na Kavkaz bez cestovky? Klidně jeďte
Bezingi jsou horolezecky nejvýživnější oblast Kavkazu, „Malý Himálaj“ - šest z osmi místních pětitisícovek, až 2,5 km vysoké strmé stěny, odlehlý terén. Oblast s důstojnou horolezeckou historií začínající A. Mummerym.
Ředitelsví Alpbázy a potravinový obchod v Nalčiku, foto: Martin Veselý
Tam, kde se potkávala čela ledovců Bezingi a Mižirgi, leží ve výšce 2150 m.n.m. tábor, lager, aplager, alpbaza oficiálně
Alpinistskaja baza Bezengi (na N 43°06,663‘ E 043° 08,824‘ ), v podstatě malé horské středisko. Je to jediné prakticky použitelné výchozí místo k výstupům v této oblasti.
Největší devizou tábora je rozumný kapitalismus. Vše je za peníze, ne předražené a s přátelským přístupem personálu. Individuálnímu treku ani samostaným lezeckým skupinám v Bezingách nikdo nebrání. V alpbaze nechěli vidět horoprůkaz, pojištění ani jiné papíry. Že jsem přijel sám, nebyl problém.
Ředitel Alij Chusejevič Anajev (Алий Хусеевич Анаев), foto: Martin Veselý
Klíčovou postavou pro domlouvání pobytu je ředitel Alij Chusejevič Anajev (Алий Хусеевич Анаев) z Nalčiku. Je kooperativní a nápomocný. Má zájem o klienty.
Pro lezení a pohyb v oblasti je nejdůležitější horská služba, což je nahlašovna výstupů, dispečer obsazenosti cest, poradce a záchranář v jednom. Vědí, která cesta je volná a kde je plno. Mají dobře zpracované fotky oblasti a znají svůj terén. Na některé túry fasujete vysílačku.
HS ztělesňují mistři sportu Jurij Sergejevič Saratov (Юрий Сергеевич Саратов) a Viktor Michailovič Pančenko, jsou velmi přátelští a umějí poradit. V táboře je stále lékař.
Ubytování:
od vlastního stanu, přes společné místnosti, pokoje se soc. zázemím, po nový hotel v historizujícím stylu osetinské strážní věže (před otevřením).
Je tam prodejna a půjčovna horo vybavení. Stojí za zmínku, že mají bomby Husch/VAR 250 i 450g, plněné propan-butanem, nové i umí namístě přeplňovat (tyhle bomby poslední dobou úspěšně likvidují letištní kontroly), nešly půjčit sněžnice, a co jsem v půjčovně viděl, bylo spíše staršího data
Hotel ve stylu Osetinské strážní věže, foto: Martin Veselý
V táboře funguje ruský GSM operator MobiFone, najde se zásuvka na 220V, vývařovna s jídelnou a školní stravou, studené a snad i teplé sprchy, velká sauna za úplatu. Dva inzerované bary ještě nepremávaly. Je naděje, že v létě bude točené a šašlik, po vrcholové stravě dobrá změna.
Učebna pro výuku teorie lezení, kde se doškolují i vybraní gentlemani v mundůrech, dokresluje celonárodní význam tábora.
Instruktážní tabule Gastona Rébuffata v azbuce, foto: Martin Veselý
Co chybělo: sušárna bot a oděvů, místní předpověď počasí, web kamera, stabilní PC na netu (přes GSM by asi šel).
Letní sezóna od 10. června, na webu uvedeno již od 15. dubna.
Jak se tam dopravit
Do Ruské federace letí z Prahy od dubna 2008 pravidelná linka ČSA do Rostova na Donu. Mezi Rostovem a Mineranymi Vodami , cca 450 km, jedou všechny vlaky co jezdí do lázeňských měst v podhůří Kavkazu a těch je dost. Místo v nich umí zajistit některá CK. Reina Tour NTV (Bolshaya Sadovaya 126, 344006, Rostov n/D
www.reina-tour.ru byla doporučena p. Pavlem Hrdličkou, schopným šéfem místní ČSA (Suvorova 55, 344006, Rostov n. Donu, tel. +7/8632001477, fax +7/8632001478)
Dále z Min. Vod do Nalčiku jezdí maršrutnoe taxi (nejvýhodnější) vlak, autobus, po domluvě dle ceníku i auto alpbazy. Z Nalčiku do tábora doporučuji jet předem domluveným autem tábora, je to cenově srovnatelné s taxikáři a víte, co kupujete: dovezou na místo bez obstrukcí, znají cestu (a ta se mění), pohraničníky, ochranáře a mají auta, která dojedou. Ve spojení s vyřízením povolení vstupu do pohraniční zóny a znalostí poměrů je to zkousnutelné.
Alternativou je večerní pravidelný autobus z Nalčiku do obce Bezingi (selo Bezengi) a pak se domluvit s táborem na odvozu zbylých 18 km. Pokud nejdete jen na trek, tak bych pěšky ten konec nechodil. Tři km za obcí je pohraniční stanice. Bez propustky obejít nejde.
Dopravní park alpbázy, foto: Martin Veselý
Potřebné „bumážky“ a jak na ně
- vízum do Ruské federace: skoro největší slabina, snad se dá koupit i přes CK nebo pozvání, sehnat jde,
- vstup do pohraniční zóny RF: povolení rád vyřídí ředitel Alpbazy, když se s ním domluvíte a včas pošlete základní údaje z cestovního pasu vč. čísla a platnosti víza, povolení nechá udělat do všech oblastí, nejen na Bezingi,
- vstup do Vyskohorské kabardino-balkarské přírodní rezervace: hostům alpbazy je implicitně uděleno, jinak vás čeká drsná procedura popsána na jejich webu,
- registrace v místě pobytu: nejste-li nikde jinde v RF registrován k pobytu, registraci zařídí hospodářka alpbazy, na to jsou zařízení, sami se o to zajímají hned po příjezdu nového hosta, znamená to ale poslat cestovní pas z bazy do Nalčiku na pár dní.
Bezpečnost
Blízkost Čečeny problém nebyl ani v Nalčiku, tábor Bezingi je prakticky přístupný jen přes velkou pohraniční stanici.
Bezingi nejsou pro nováčky v horách. Kavkaz je rozlámanější, divočejší a rozlehlejší než Alpy, bivakovacích chat je méně. Helikoptéry nezachraňují. Padají občas i docela velké laviny, kameny padají pořád. Vřele doporučuji radit se o výstupech s místní horskou službou a dodržovat domluvené.
Hrozné aerolinky? Ne, jen z Grozného., foto: Martin Veselý
Ceny a měna
Rubl plní opět funkci oběživa, 10% inflace tu nikoho z míry nevyvede, v posledním roce k euru trochu klesá, k dolaru trochu stoupá, ke koruně klesá jako všechno. Kurs je teď asi 70 haléřů za rubl, Kč bych si ale nebral. Směnárny eur a dolarů fungují. Ceny dopravy a ubytování jsou na webu alpbazy, doporučuji ruskou verzi a ceny v rublech.
V Nalčiku lze dobře a celkem levně nakoupit jídlo, pivo atd.
S letadlem ČSA je váha zavazadla 23kg a dalších 5 kg do kabiny se dá v praxi přetížit
Web tábora
www.mountain.ru/bezengi/, e-mail zlobil, fax, mobil ředitele fungovaly
Ledovec Bezingi, část Bezingijské stěny: vpravo Gestola (4860 m), vlevo Katyntau (4974 m), foto: Martin Veselý
Horolezecké průvodce
KLESLO Michal, Bezingi (Kavkaz 2.) vl. Náklad 2004, pro základní představu OK,
А.НАУМОВ, ЦЕНТРАЛЬНЫЙ КАВКАЗ. Район Безенги, 1967
odkaz:
http://prielbrusie.narod.ru/library/bezengi/index.html , je preciznější v popisech i obrázcích
Současné kvalitní průvodce jako ty, co jsou na Alpy, jsem nikde neviděl
Mapy
Nejlepší, co jsem objevil: Hřebenová a ledovcová mapa 1:50.000 z r. 2003:
„Schema vzaimnovo rozpoloženija veršin i perevalov Bolšogo Kavkaza K-38-27-B lednik Bezingi“,
mapové listy 1:50.000 jsou i na oblast Elbrusu,
za cca 130 RUR za mapu, vše na podkladě mapy GŠ MO SSSR 1970, mají na Rusko odvážně i souřadnice, v prodeji v Moskvě.
V kontextu nabízeného i „Centrální Kavkaz – Západní část“ schematická mapa 1:75.000 Viléma Hrdiny z roku 1984 pojetím kvality velmi předběhla svou dobu, ač Bezingi nepokrývá.
E-mapyhttp://mounts.narod.ru/book/map/pages/bezengi.htm,
http://www.balkaria.info/galery/bezengi2/bezm_1.htmhttp://www.people.nnov.ru/mclub/en/Itinerary%202000.htm
Slovníček
balon s rezboj – bomba se závitem na vařič typu Husch/VAR,
plackartnyj vagon - lehátkový vagon bez kupé,
pojezd dalněgo sledovanija – rychlík,
snegostupy – sněžnice,
zastava - vojenská pohraniční stanice.
Čechi – na Kavkaze výraz pro Čečence, (pouze plurál)
Další lezecká ruština - jakýkoli horolezecký slovník
Mižirgi (5025 m), Pik Puškina (5100 m ), Dychtau (5204 m), foto: Martin Veselý