Expediční fond vybírá opět vítězné projekty

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Expediční fond, Vydáno dne: 05. 08. 2008

4. kolo expedičního fondu jde do finále

Právě v těchto horkých letních dnech se rozhoduje o projektech, které budou podpořeny finanční a nebo materiální pomocí z prostředků Expedičního fondu.

Do 4. kola Expedičního fondu vyhlášeného letos v květnu se do datumu uzávěrky přihlásilo 19 projektů, splňujících více či méně kriteria, podle kterých Expediční fond vybírá akce, které podpoří materiálovou pomocí a nebo finančně. Tím nejhlavnějším kritériem pro cestovatelské, horolezecké, vodácké a další expedice by měl vždy být prvek dobrodružství nebo objevování.

A tak se i pro tentokrát sejdou před komisí složenou ze zástupců partnerů a sponzorů Expedičního fondu projekty s nejrůznějším cílem a budou se ucházet o jeho podporu. A o tom, že ta není jenom symbolická, svědčí zejména fakt, že se v tomto kole bude rozdělovat materiálová a finanční podpora v celkovém finanční výši 202 000 Kč.

Vyhlášení projektů
Vyhlášení projektů, foto: Bohdana Rambousková
Podpořené projekty předchozího kola již známe. Ale kdo bude vybrán nyní?


Bude to projekt KOUZELNÝ SUD....
Bude to projekt KOUZELNÝ SUD....


Za finanční prostředky v Expedičním fondu je třeba poděkovat jeho hlavním partnerům, jimiž jsou:

Evropská cestovní pojišťovna, která navíc zdarma pojistí všechny vítězné projekty
Český výrobce špičkového sportovního oblečení HUMI Outdoor
Geografický magazín Koktejl
Klub cestovatelů Karavanseráj a HedvabnaStezka.cz
Outdoorový obchod Sambarsport

Poděkování patří i všem ostatní podporovatelům…

... nebo cesta kolem světa se Škodou 1000 MB?
... nebo cesta kolem světa se Škodou 1000 MB?


Které z projektů získají finanční nebo materiálovou podporu zatím není jasné. Bude to některý z přírodovědných, speleologických nebo horolezeckých podniků? Či snad cesta kolem světa v embéčku nebo pomoc dětem v Nepálu? Vše bude jasné do konce srpna 2008. Zatím se v krátkosti můžete seznámit s projekty tohoto kola:

Kavkaz 2008 – Michal Benda a kol.
Horolezecká výprava míří do oblasti kavkazké Bezengi, kde se nachází největší horská stěna v Evropě - Bezingská stěna (cca 1500m). Výprava si klade za cíl vystoupit na některé vrcholy v okolí včetně hory Gestola (4859mnm).

Climbing Expedition Changabang 2008 – Michal Bernard a kol.
Hlavní náplní horolezecké expedice je pokus o prvovýstup v severní stěně vrcholu Changabangu (6864mnm), který se nachází v indické části Himaláje. Z expedice bude natočen celovečerní film.

Provozovací praxe buddhistického zpěvu – David Bidlo
Projekt plánuje širší výzkum tradic buddhistického zpěvu v malajském městě Georgetown. Jedná se o velmi kosmopolitní město, kde se buddhistická tradice mísí s vlivy jiných náboženství (např. muslimové), což umožňuje získat na omezeném prostoru velké množství cenného dokumentačního materiálu.

Expedice Xibalba 2009 – Lenka Doleželová a kol.
Cílem expedice je pokračovat v průzkum jeskyní nacházejích se na Yucatánském poloostrově v Mexiku. Expedice bude čerpat ze zkušeností, které její členové v tomto regionu načerpali už v minulosti. Lze očekávat zajímavé objevy nejen v oblasti speleologie ale i v oblasti archeologie a paleozoologie.

Kanadárium, aneb kuchařka divočiny – Cyril Dušek a Mili Kropáčková
Expedice mířící do západní části Kanady si klade za cíl prozkoumat a popsat nejkrásnější místa tohoto regionu. Podrobný popis expedice včetně GPS souřadnic významných lokalit a dalších zajímavostí pak bude zveřejněn v chystané knize.

Jedno kafe za den… – Martin Hamáček a Šárka Hamáčková
Tento projekt je zaměřen na zmapování činnosti konkrétních humanitárních organizací působících v oblastech severní Indie, Nepálu a Bangladéše. Autoři projetu by rádi upozornili na fakt, že za 30Kč (cena dárcovské SMS)si lidé v Praze koupí jedno kafe, ale v Nepálu to může znamenat náklady na celý jeden den.

C. a K. jeskyně: První světová válka v podzemí slovinského Krasu – Michal Hejna a kol.
Za První světové války probíhaly na území slovinského Krasu těžké boje, během kterých byly zdejší jeskyně využívány jako úkryt před dělostřeleckým bombardováním. Cílem výpravy je nejen běžný speleologický výzkum, ale i pátrání po osudech českých vojáků, kteří za první světové války bojovali v C. a K. armádě na Jižní frontě.

Sám na sever – Tomáš Hruš
Expedice proběhne v únoru v oblasti polárního Uralu. Oblast není pokryta signálem mobilního telefonu a je v zimním období prakticky nedostupná. Vzhledem k těmto okolnostem bude výprava pro osamoceného cestovatele extrémně náročná jak po stránce fyzické, tak i duševní.

Kajak – Bhútán 2008 – Jakub Němec a kol.
Vodácká expedice na Bhútánské řeky si klade za cíl světový prvosjezd na Mangde Chu, která teče od nejvyšší hory Bhútánu. Dalším cílem je pak zdokumentování životního stylu tamních obyvatel v odlehlých částech země.

Kouzelný sud – Petr Kostner a Martina Sobotková
Cílem projektu Kouzelný sud je výuka dětí ve vesnických školách v severovýchodním Nepálu netradiční formou. Veškerá výbava potřebná pro výuku dětí, bude uložena v „Kouzelném sudu“ – pestře pomalovaný vodácký sud obestřený rouškou kouzel a tajemství.

Čukotka 2009-2010 – Boris Králík
Čukotka je cílem mnoha cestovatelů, Boris Králík ale pro dosažení tohoto cíle zvolil netradiční cestu, rozhodl se dojet na Čukotku na kole!!!

Kolumbie v hledáčku přírodovědců: jak mohou ryby přispět ke studiu vývoje kontinentů? – Zuzana Musilová a Ondřej Gahura
Cílem této přírodovědecké expedice je prozkoumat historickou biogeografii neotropických cichlid rodu Aequidens v různých částech Kolumbie. DNA získaná z vzorků odebrané tkáně bude po návratu do Prahy zkoumána metodami molekulární biologie. Získané informace napoví mnohé nejen o současné rozmanitosti rybí fauny v Kolumbii, ale umožní podívat se i do minulosti tohoto regionu.

Expedice Mongolsko 2008 – Marek Pazderský a kol.
Cílem této expedice mířící do Mongolska je kromě „běžných“ turistických aktivit také zdolat nejvyšší horu Mongolska Tavanbogd (Pět svatých – 4374mnm) a vytvořit několik nových horolezeckých cest v mongolských skalních městech.

Za nočními skřítky – výzkum Nártounů filipínských (Tarsius syrichta) a jeho uplatnění při ochraně druhu – Milada Petrů a kol.
Tento přírodovědecký projekt si klade za cíl získání chybějících informací o dosud málo prostudovaných nártounech. Nedílnou součástí projektu je také jeho propagační a osvětová stránka, hlavně pak rozšíření praktických ochranářských aktivit vedoucích k záchraně tohoto ohroženého druhu.

Turistický průvodce po poutní cestě do Santiaga de Compostela - Veronika Škvárová a Jitka Škvárová
Cílem této cesty do Španělska není jen „prosté“ projití jedné z nejznámějších poutních cest na světě, ale hlavně vytvoření podrobného turistického průvodce obsahujícího praktické informace o Cestě svatého Jakuba, který na českém knižním trhu zatím chybí.

Expedice Tepui 2009 – Martin Škrobák a kol.
Speleologická expedice míří do oblasti stolové hory Chimantá ve Venezuele. Pro svou nepřístupnost byla tato oblast dlouho obestřena tajemstvím a inspirovala mnohé spisovatele (např. Ztracený svět - A.C. Doyle). Expedice si klade za cíl popsat jeskyně této oblasti a živočichy v nich žijící. Pořízený fotografický a filmový materiál pak bude sloužit jako podklad pro přípravu dokumentárních filmů pro ČT.

Na embéčku kolem světa – Martin Beťko a Michal Vičar
Cílem expedice je procestovat za pouhých 180 dní čtyři kontinenty, 20 států a 35 000 kilometrů a uskutečnit tak cestu kolem světa. Dopravním prostředkem této expedice nebude žádné supermoderní terénní vozidlo, ale legendární české auto – bezmála veterán - Škoda 1000 MB.

První Češi na Mongol Rallye 2009 ~ from Moravia to Mongolia - tým Piranha Brothers (Petr Vojkovský a Roman Holeks)
Mongol Rallye je „závod“ motoristických nadšenců z Londýna do Mongolska. Veškeré výtěžky této akce putují charitativním organizacím. Trať není předem známá a na účastníky tak čeká více než 15 000km dlouhá trasa plná dobrodružství a překvapení. Závod vyhrává každý, komu se podaří dojet do cíle.

Které z projektů budou podpořeny a které nikoliv bude zveřejněno nejpozději do 31.8. 2008 . Čas a místo bude ještě upřesněno.

Podrobnosti a přesná pravidla naleznete na stránkách Hedvábné stezky.