Vzhůru na Grosser Buchstein!

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 11. 08. 2008

Výšlap do výšky 2224 m.

Lidé tráví dovolenou různě. Někteří nasednou do aut a odjíždějí na jih, aby se tam mohli nečinně opékat na slunci a pohyb minimalizují na přesuny mezi pokojem, pláží a hotelovým barem. Jiní zase nasedají do aut a odjíždějí na jih, aby tam v horách vyšších než u nás mohli chodit nahoru a dolů a nicnedělání minimalizují na nejnutnější spánek mezi túrami.

Pokud patříte také mezi ty, co si rádi huntují kolena a vůbec celkově svoji tělesnou schránku bezúčelným chozením po horách a říkají tomu aktivní dovolená, vyrazte na Grosser Buchstein. Budete nadšeni! Pro výstup zajištěnou cestou Südwandband nepotřebujete umět překonávat technicky obtížné partie zajištěných cest vedoucích strmými stěnami, spíše přijde vhod tlačítko k vypnutí mozku. V serpentinách při výstupu k chatě Buchsteinhaus a dále k nástupu zajištěné cesty by se to docela hodilo, neboť se tak vyhnete jeho dotěrným dotazům: „Mám já tohle zapotřebí? Musím to takhle mlčky snášet?“, které v přestávkách v boji s kyslíkovým deficitem opakovaně vysílá šedá mozková kůra, uvyklá klidnému vysedávání u počítače v pracovním procesu. Samozřejmě, že dole u mostu přes řeku Enns nedaleko Gstaterbodenu v nadmořské výšce 580 m to všechno vypadá jinak. Tak nějak snadněji, lehčeji a pohodlněji …

Grosser Buchstein (2224 m)
Grosser Buchstein (2224 m), foto: Jan Polák


Snadno se necháte ošálit přívětivou tváří pohodlné lesní cesty a časový údaj 5 hodin na vrchol Buchsteinu (2224 m) taky nevypadá tak hrozivě. Naopak! Plni optimismu se vydáte na pochod a těšíte se, jak už brzy začnete stoupat. Konečně! Cesta se ostře stáčí doprava vzhůru z rozcestí, kde pro nás rakouští soudruzi s laskavým přispěním EU na cedulích zobrazili, kudy že se na ten kopec jde. Jo na ní se to po horách chodí! Nadšeně si ukazujeme prstem, kudy půjdeme a pomalu se začínáme cítit, jako bychom už byli nahoře…

Jo chvíli po startu, to se to šlape...
Jo chvíli po startu, to se to šlape..., foto: Jan Polák


O dvě hodiny později míjíme v jedné z nespočetných serpentin mladou dvojici. On – sebevědomý mladík v tílku, předvádějící svůj fyzický fond ve strmém výstup křižujícím nakloněnou rovinu serpentin, Ona – drobná blondýnka v jejichž očích čteme naprosto jednoznačně: „Tohle nepřežiju!“.
„Hezká prověrka vztahu.“, říkáme si v duchu a snažíme se odlepit jazyk od patra a vydat ze sebe sípavé: „Servus!“
Nasazujeme spurt do závěrečné půlhodinky k chatě a snažíme se vypadat šťastně…

Nic nás nezastaví
Nic nás nezastaví, foto: Jan Polák


Pití radlera na terase chaty Buchsteinhaus je téměř rituální a vychutnáváme každou jeho molekulu. Navíc se na druhé straně údolí odkryje z deky mraků masiv Gesäusse se zvláště mezi horolezci populárním a známým vrcholem Rosskuppe (2154 m) a tak jsou všechny strasti výstupu rázem zapomenuty. Dopijem a jdem!

Přívětivá náruč terasy Buchsteinhausu
Přívětivá náruč terasy Buchsteinhausu, foto: Jan Polák


Gesäusse v mracích
Gesäusse v mracích, foto: Jan Polák


Zase nahoru, zase serpentiny, zase pomalu jednu nohu před druhou….

A zase nahoru...
A zase nahoru..., foto: Jan Polák


... a ještě kousek.
... a ještě kousek., foto: Jan Polák


Ale tady už to musí přece být! Aha tamhle to bude za tou věžkou, hrankou , horizontem , keříkem kosodřeviny ….až konečně! Cedule nesmlouvavě napřahuje svůj prst směrem ke stěně a nápis Klettersteig Buchsteinsüdband jasně ukazuje na začátek zajištění.

Konečně na ferratě
Konečně na ferratě, foto: Jan Polák


Expozice je opravdu parádní
Expozice je opravdu parádní, foto: Jan Polák


Konečně se jen tak nejde do kopce! Šup do sedáků a vzhůru po ocelovém laně. To, stejně jako police protínající jižní stěnu, ovíjí Buchstein a my je následujeme. Technické obtíže výstupu jsou nevelké, snad s výjimkou jednoho místa, kde je třeba několik metrů sestoupit a expozice úžasná. Užíváme si to a dáváme pozor, abychom neshodili dolů stěnou volné kameny, kterých je tu požehnaně. Z nich by asi neměla radost zejména dvojice lezců pod námi, kterou ve stěně vidíme.

Nepříjemný sestup
Nepříjemný sestup, foto: Jan Polák


A znova nahoru
A znova nahoru, foto: Jan Polák


Závěrečný výšvih
Závěrečný výšvih, foto: Jan Polák


Ještě závěrečný koutek a jsme na vrcholku. Jednoduchým hřebenem docházíme k tradičnímu vrcholovému kříži a pod zamračeným nebem se rozhlížíme dokola. Mají to tady krásné….

Vrcholové plato
Vrcholové plato, foto: Jan Polák


Co by to bylo za kopec bez vrcholového kříže...
Co by to bylo za kopec bez vrcholového kříže..., foto: Jan Polák


Sestup je kapitola sama pro sebe. Můžeme si vybrat ze dvou, respektive tří variant. První: vrátit se stejnou cestou dolů, druhou: sestoupit částečně zajištěnou cestou Wengerweg a nebo třetí: sestoupit normální výstupovou cestou západním žlabem. Volíme žlab, ale není to žádná výhra. Rozbitá, lámavá skála jen se sporým zajištěním, sypající se suť, místy nejasné značení. To jsou hlavní „výhody“ tohoto sestupu. Ale podle toho co vidíme ve Wengerwegu, je to asi bouchni jako prašť. Šťastně se nakonec dostáváme na cestičku, kterou jsme přišli pod stěnu. A pak už nás čeká jen dlouhý, předlouhý sestup zpátky k hladině říčky Enns.

A řeknu vám, měli jsme pocit, že od rána ten kopec nejméně dvojnásobně povyrostl….

Poslední překážka na sestupu
Poslední překážka na sestupu, foto: Jan Polák


Mohutné stěny Gesäuse, kulminující ve vrcholu Hochtor (2 369 m),<br />se s námi loučí s plnou parádou
Mohutné stěny Gesäuse, kulminující ve vrcholu Hochtor (2 369 m),
se s námi loučí s plnou parádou, foto: Jan Polák