Střípky z festivalu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Jan Polák, Vydáno dne: 25. 11. 2008

Setkání na Smíchově

Jako každoročně probíhá ve Smíchovském domě kultury kovoprůmyslu festival pod názvem "Setkání osobností". Letos jsme se ho zúčastnili v plné sestavě a vybavení foto i videotechnikou.
Aktualizace: Fotky ze třetího festivalového dne

Neděle: Třetí festivalový den byl ve znamení očekávání vystoupení Ueliho Stecka a jeho prezentace průstupu severní stěnou Eigeru. Než se však diváci dočkali tohoto nevšedního zážitku, mohli se na okamžik přenést nazpět časem a připomenout si některé významné události českého i světového horolezectví.

Z. Hrubý a jeho Lhotse 1999
Z. Hrubý a jeho Lhotse 1999, foto: Jan Polák


P. Hámor
P. Hámor, foto: Jan Polák


Procházku historií zahájil Z. Hrubý vzpomínáním na Expedici Lhotse 1999, aby ho vzápětí vystřídali další pamětníci, kteří připomněli historii ještě starší. Původní film B. Kroupové, doplněný komentářem Z. Lukeše a J. Stránského připomněl expedici TJ Banka do Gharválského Himálaje v roce 1979 a osvěžil všem, s jakým vybavením a za jakých podmínek se tenkrát jezdilo do nejvyšších hor.

Extrémní skialpinisté P. Pospíšil a M. Holubec
Extrémní skialpinisté P. Pospíšil a M. Holubec, foto: Jan Polák


J. Kratochvíl se přišel podívat, jak dělají filmy jiní.
J. Kratochvíl se přišel podívat, jak dělají filmy jiní., foto: Jan Polák


Stejná léta připomněly i filmy Everest 1978 – poprvé bez kyslíku, který dokumentuje výstup Petera Habelera a Reinholda Messnera na nejvyšší vrchol Země bez kyslíku uskutečněný před 30. lety a vystoupení W. Nairze – Divoká 70-tá léta 20. století., věnovaný významným horolezeckým podnikům v této době.

To, že významné sportovní akce nebyly jenom výsadou konce minulého století ukázaly přednášky M. Minaříka ( Expedice Dhaulagiri a Annapurna) a P. Hámora ( Seven Summits) ale i dvojice extrémních skialpinistů P. Pospíšila a M. Holubce, kteří jezdí na lyžích tudy, kudy mnozí ani nevylezou nahoru...

M. Minařík a jeho vyprávění o Dhaulagiri
M. Minařík a jeho vyprávění o Dhaulagiri, foto: Jan Polák


J. Novák a Ang Tsering Sherpa si měli co povídat i v neděli
J. Novák a Ang Tsering Sherpa si měli co povídat i v neděli, foto: Jan Polák


Konečně ale nastal okamžik, kdy se návštěvníci mohli osobně seznámit s charismatickým Ueli Steckem. Jeho strhující přednáška o průstupu severní stěnou Eigeru za neuvěřitelných 2 hodiny a 47 minut byla přerušena spontánním potleskem posluchačů a právem získala cenu diváků za nejlepší nedělní přednášku.

Ueli Steck při přednášce...
Ueli Steck při přednášce..., foto: Jan Polák


... a ve stěně Eigeru
... a ve stěně Eigeru, foto: Jan Polák


O jeho výstupech jsme již v minulosti psali a pokud si chcete přiblížit jeho osobnost, přečtěte si znovu články Trpělivost nejen růže přináší..., Šachmat na Teng Kang Poche nebo Jedinečné lezení v kanadských Rocky Mountains

Ueli Steck přebírá cenu za nejlepší nedělní přednášku
Ueli Steck přebírá cenu za nejlepší nedělní přednášku, foto: Jan Polák


Večer se nachýlil ke svému závěru a pomalu zbývalo z programu již jediné. Vyhlásit a předat hlavní cenu Smíchovského festivalu Alpinismu 2008. Tu si nakonec odnesl V. Babanov za svoji přednášku volání Himálaje a udělal tak definitivní tečku za letošním ročníkem festivalu.

Hlavní cenu Smíchovskho Festivalu Alpinismu 2008 si odnesl V. Babanov
Hlavní cenu Smíchovskho Festivalu Alpinismu 2008 si odnesl V. Babanov, foto: Jan Polák


Sobota: Přišlo už víc lidí, sál se skoro naplnil. Ráno, kdy jsem ještě vyspával noční přípravu videa s Adamem, se tam mihnul kromě prezidentů Nepálské horolezecké federace a prezidenta festivalu ještě taky prezident republiky Klaus. Já jsem po dopsání střípků z pátku dorazil až na Radka Jaroše s Abdulem Zdeňkem Hrubým o letošním Dhaulágiri a Makalu.

Radek Jaroš
Radek Jaroš, foto: Petr Jandík


Podstatnými body jejich přednášky byl Zdeňkův šťastně zakončený pád a pokusy o záchranu vyčerpaných Španělů, za které byli oba nominování Českým horolezckým svazem na cenu Fair Play. Se Zdeňkem i Radkem jsme natočili obsáhlý videorozhovor, se kterým vás postupně seznámíme.

Valerij Babanov a Zdeněk Hrubý
Valerij Babanov a Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík


Následovala přednáška skialpinistky Ivy Filové, která se po úrazu v lavině, jehož následkem byly zlomené obě ruce, dostává opět do formy a začíná jezdit.

Iva Filová
Iva Filová, foto: Petr Jandík


Lavinová přednáška Michaela Larchera
Lavinová přednáška Michaela Larchera, foto: Petr Jandík


Jirka Novák čerstvě dekorovaný medailí za rozvoj česko-nepálských vztahů
Jirka Novák čerstvě dekorovaný medailí za rozvoj česko-nepálských vztahů, foto: Petr Jandík


Z dalších pozoruhodných přednášek by se dalo zmínit vystoupení hlavního metodika Alpenvereinu Larchera o lavinách, film Dušana Stoupy Janáka o extrémním mixovém výstupu v Tatrách s názvem Matrix a zajímavá byla přednáška Christopha Hainze a Rogera Schäliho o prvovýstupu Magic Mushroom na Eiger. Nejlepší přednáškou byl zvolen Stoupův Matrix a šlo se domů. Tedy, někteří si ještě u Mammutů vylosovali tričko, jiní šli na recepci, a my do studia shlédnout natočený materiál.

Jožka Lorenz, kronikář československého horolezectví
Jožka Lorenz, kronikář československého horolezectví, foto: Petr Jandík


Pavel Vrtík - Bača, Roger Schäli a Dušan Janák - Stoupa
Pavel Vrtík - Bača, Roger Schäli a Dušan Janák - Stoupa, foto: Petr Jandík




Páteční program probíhal, i přes přednáškám přející hnusné počasí poklidně, v poloprázdném sále. Úvodní přednáška Robina Kalety polechtala divákům trochu žaludky záběry z base jumpingu. Pak už přišli na řadu Pepe Piechowicz s Adamem Ondrou popovídat o neuvěřitelné Adamově letošní lezecké sezóně, korunované prestižní cenou SALEWA Rock Award a řadou špičkových cest astronomické obtížnosti až 9a+.

Přednáška Pepe Piechowicze a Adama Ondry
Přednáška Pepe Piechowicze a Adama Ondry, foto: Petr Jandík


Přes tyto hvězdné úspěchy je Adam stále milý a skromný kluk, jak se můžete přesvědčit v následujícím rozhovoru, který jsme s ním natočili:


kamera Jan Polák


Dále nás zaujala přednáška Máry Holečka o expedici DEVOLD Tripple North Walls. Mára je nejen skvělý lezec, ale i showman, dobře fotí a filmuje a výsledek stojí za to. Pokud jste ji nestihli, doporučuji se podívat do našeho kalendáře akcí v pravém sloupci webu dole a zajít na některou z dalších repríz. Po Márovi přišel Rus Valerij Babanov, hvězda současného špičkového Himálajismu.

Přednáška Valerije Babanova
Přednáška Valerije Babanova, foto: Petr Jandík


Někdo je lepší lezec, někdo lepší showman. Valerij Babanov je nepochybně lepší lezec, než Mára Holeček, ale divákům se nejvíc líbila přednáška Márova a celkem po právu si odnesl cenu, pětilitrovou becherovku.

Márova výhra za nejlepší přednášku - pětilitrová becherovka
Márova výhra za nejlepší přednášku - pětilitrová becherovka, foto: Petr Jandík


K té patřila ještě broušená váza a při jejím přebírání Mára uzemnil hlavního organizátora Láďu Jiráska a pobavil celý sál replikou, že ta váza je tak do hrobu. Je to prostě neřízená střela a showman.

Mezi diváky byli tradiční i významní hosté:



Ang Tsering Sherpa, předseda Nepálské horolezecké asociace
Ang Tsering Sherpa, předseda Nepálské horolezecké asociace, foto: Jan Polák


Martin Minařík
Martin Minařík, foto: Jan Polák


Příkladný vztah sportovce a sponzora: Radek Jaroš a Schwarzkopf
Příkladný vztah sportovce a sponzora: Radek Jaroš a Schwarzkopf , foto: Jan Polák


Festival je nazván Setkání a beze zbytku to platilo na chodbách.

Setkání osobností: Valerij Babanov a Mára Holeček
Setkání osobností: Valerij Babanov a Mára Holeček, foto: Petr Jandík


Bují tu pochopitelně i komerce - v přilehlém sálku vystavují outdoorové filmy. Kuba Thůma předvádí špičkovou Mammutí botu.

Kuba s hvězdnou Mammutí botou
Kuba s hvězdnou Mammutí botou, foto: Petr Jandík