Úvazky a karabiny

Autor: Marek Cerman <(at)>, Zdroj: Marek Cerman, Vydáno dne: 09. 01. 2009

Druhy karabin a navázání na lano.

V prvním dílu našeho seriálu jsme si povídali o lanech a uzlech, dnes se podíváme na úvazky a karabiny - základní prvky spojení lezce s lanem.



Úvazky

Jistící řetězec se skládá z jednotlivých jistících bodů, kterými prochází lano. Dříve se horolezci na lano navazovali přímo. Přímé navázání má však celou řadu nevýhod, největší z nich představuje nebezpečí úrazu při pádu do lana, nebo vážné problémy s krevním oběhem a dýcháním při visu v lanové smyče, které mohou skončt i smrtí. V současné době používáme ke spojení horolezce s lanem horolezecké úvazky.



Spojení sedacího a hrudního úvazku
Spojení sedacího a hrudního úvazku, foto: Marek Cerman


Základním úvazkem je úvazek sedací (tzv. sedák). Skládá se z bederního pásu a nohaviček propojených navazovacím okem. Samostatný sedací úvazek používají sportovní lezci na cvičných a umělých stěnách. Nevýhodou jeho použití je, že těžiště lezce leží výše než bod navázání, což může způsobit při nekontrolovaném pádu přetočení lezce do nevýhodné pozice, které může mít i tragické následky. Tuto nevýhodu odstraňuje kombinace prsního a sedacího úvazku. Moderní prsní úvazek se skládá ze dvou nastavitelných popruhů s oky na navázání. Vždy se používá v kombinaci s úvazkem sedacím, nikdy samostatně. Správným provázáním sedacího a prsního úvazku posuneme navazovací bod výše, čímž zajistíme výhodnější polohu lezce po nekontrolovaném pádu. Další výhodou této kombinace je, že prsní úvazek zabrání v případě pádu prohnutí páteře směrem dozadu a riziku jejího poškození.

Postup správného spojení sedacího a hrudního úvazklu pomocí ploché smyčky a navázání na konec lana. Dnes se jako horní používá spíše stejnosměrný uzel
Postup správného spojení sedacího a hrudního úvazklu pomocí ploché smyčky a navázání na konec lana. Dnes se jako horní používá spíše stejnosměrný uzel, foto: Marek Cerman


Karabiny

Karabiny jsou základním prostředkem pro spojení lana s vlastním jistícím bodem, úvazkem apod. Moderní karabiny jsou svou konstrukcí vždy předurčeny pro určtý druh aplikace. Typ karabiny rozeznáme podle písmena v kroužku, které je na ní vyraženo. Rozeznáváme tyto druhy karabin:

N - normální karabina, která se používá pro pohyblivé spojení lana s jistícím bodem na místech postupového jištění nejčastěji ve dvojici, propojené různě dlouhou plochou smyčou (tzv. express spojka). Dvojici karabin se smyčkou se říká „expreska“. Normální karabina však najde uplatnění i při dalších aplikacích, jako jsou různé záchranářské techniky, se kterými se seznámíme někdy později.

H - karabina HMS je určná pro jištění spolulezce přes polovičí lodní uzel (HMS). Tvar této karabiny je takový, aby jím mohl tento uzel ideálně procházet.

Karabina HMS
Karabina HMS, foto: Marek Cerman


K - „Klettersteig“ je karabina určená pro jištění na zajištěných cestách. Jsou na ni kladeny požadavky zejména s ohledem na zatížení karabiny všemi směry, které mohou vzniknou při pádu na zajištěné cestě. Tyto karabiny mají většinou speciální zámky, které usnadňují čsté otevírání a zavírání zámku.

Různé typy karabin
Různé typy karabin, foto: Marek Cerman


Zámky karabin

Karabiny s jednoduchým zámkem jsou lehké a používají se zejména v expreskách. Výhodou toho zámku je jednoduchá konstrukce a snadná manipulace. Nevýhodou je možnost nechtěného otevření karabiny při nárazu o skálu a podobně. Jednoduché zámky se vyrábějí buď rovné, pro použití na straně skoby, nebo prohnuté, které usnadňují zacvaknutí lana do karabiny, zejména při manipulaci jednou rukou.

Karabina s jednoduchým zámkem
Karabina s jednoduchým zámkem, foto: Marek Cerman


Jednoduché zámky jsou v poslední době stále více nahrazovány zámky drátovými, kde díky lehké konstrukci nedochází k vibrování zámku při nárazu karabiny a tím se zmenšuje nebezpečí otevření karabiny například při pádu prvolezce do jištění.

Karabina s drátovým zámkem
Karabina s drátovým zámkem, foto: Marek Cerman


V místech, kde chceme mít opravdu jistotu pevného spojení, jako jsou jistící stanoviště, slaňovací kruhy, ale třeba i klíčové postupové jištění, používáme karabiny se šroubovací pojistkou zámku. Šroub ve formě převlečné matice na zámku karabiny zajistí pevné zabezpeční zámku v uzavřené poloze.

Karabina pro zajištěné cesty, klettersteig
Karabina pro zajištěné cesty, klettersteig, foto: Marek Cerman


Pro rychlejší manipulaci jsou k dispozici i různé typy zámků s automatickým uzavíráním pojistky (twist lock), výhodou je snadná a rychlá manipulace, srovnatelná s karabinou s jednoduchým zámkem. Jedinou nevýhodou je možnost otevření karabiny třením lana o pojistku zámku. Možnost takového selhání je málo pravděpodobná, bohužel se však již takový případ s tragickými následky stal.

Karabina se zámkem twistlock
Karabina se zámkem twistlock, foto: Marek Cerman


Nejjistějším způsobem, jak předejít selhání karabiny v klíčových místech, je použití dvou (v případě expesek vlastně čyř) karabin se zámky proti sobě.

Příště již vyrazíme do skal a podíváme se, jak založit jištění, vybudovat jistící stanoviště a jak správně slaňovat.


Marek Cerman je instruktorem Rakouského Alpenvereinu