Rozhovor se Zdeňkem Hrubým

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 27. 01. 2009

S kandidátem na předsedu ČHS o Himálaji

Se Zdeňkem Hrubým jsem si povídal o jeho loňských himálajských výstupech vloni v listopadu. Už tehdy se mi zdál vhodnou osobou, která by mohla nahradit na místě předsedy ČHS Alenu Čepelkovou. Tenkrát se na můj návrh pobaveně usmál, ale na konci prosince již kandidaturu přijal a 31. 1. 2009 byl také předsedou zvolen.

Proto nyní přicházíme s představením Zdeňka Hrubého jako himálajského lezce ve čtyřech dílech videorozhovoru. Zdeněk se narodil roku 1956, je ženatý, má dvě děti. Vystudoval kybernetiku na Elektrotechnické faktultě ČVUT a postgraduálně ekonomiku v Británii a v Německu. Je kandidát věd, učitel na katedře institucionální ekonomie Karlovy univerzity. Byl náměstek sociálně demokratického ministra financí Sobotky, posléze chvíli vládní tajemník pro koordinaci českého předsednictví v Evropské unii, ale než stačil být inaugurován, rezignoval, možná v souvislosti s obviněním skupiny manažerů ČEZ z nezákonného pobírání odměn. Zdeněk Hrubý byl v té době místopředsedou dozorčí rady ČEZ-u, později radě předsedal. Z obvinění této skupiny však nakonec nic nebylo. Byl také v prezidiu Fondu národního majetku a v představenstvu Českého Telecomu. Zdeněk Hrubý je též členem Českého klubu cestovatelů. Za záchranky na loňské expedici byl spolu s Radkem Jarošem nominován na Cenu fair play.

Abdul Zdeněk Hrubý (vpravo) se spolulezcem
Abdul Zdeněk Hrubý (vpravo) se spolulezcem, foto: Petr Jandík


Zdeněk Hrubý je zkušeným horolezcem, který se dlouhodobě zabývá především výškovým horolezectvím. Má na kontě 7 osmitisícovek, dva výstupy roku za výstup alpským stylem Mac Intyrovou cestou na Šiša Pangmu a za přechod Antarktidy s následným výstupem na Mount Vinson. Přehled jeho výstupů je například na stránkách wikipedie. Není pochyb, že je Zdeněk člověk pro řízení ČHS více než dostatečně kvalifikovaný. Díky motivačnímu programu pro členy představenstva a dozorčí rady ČEZ vydělal 170 milionů, takže by měl vědět, co dělat s 6 miliony ročního rozpočtu ČHS. Bude-li se své dobrovolné funkci opravdu věnovat, mohl by ČHS díky svým znalostem, schopnostem i kontaktům posunout někam dál, zvláště když bude mít, pokud budou zvoleni, dva schopné místopředsedy, Petra Resche a Honzu Bloudka. Mohl by s nimi a dalšími členy výboru vytvořit ekonomicky zdatný tým, což bude v současné době dramaticky klesajících dotací od Sazky velmi potřeba. Tolik úvodem, a nyní již ke slíbenému rozhovoru.

Dhaulágiri a Makalu

V první části rozhovoru jsem se se Zdeňkem bavil o expedici s Radkem Jarošem na Dhaulágiri a Makalu a o všem, co se kolem toho událo, mimo jiné o "humorné historce starého muže", jak to nazval, kdy se zakopnutím mačkou o kalhoty nastaroval pád, který se jen shodou šťastných okolností neskončil tragicky.



Odpovědnost za ostatní a jejich záchranu

Druhá část rozhovoru se odvíjí od záchranných akcí, kterých se Zdeněk Hrubý s Radkem Jarošem dobrovolně zúčastnili a o etických otázkách zachraňování kolemlezoucích účastníků jiných expedic.



Obtížnost cest na osmitisícovky

Co si asi může lezec bez Himálajských zkušeností představit co do obtížnosti lezení normálek na osmitisícovky? Jak je to s kyslíkem, bez kyslíku, s batohem, bez batohu?



O sbírání osmitisícovek, o Seven Summits

Bude Zdeněk sbírat osmitisícovky? Láká ho Seven summits? Proč se vlastně zúčastnil Výstupem roku oceněného přechodu Antarktidy?