Oceněné sportovní výkony roku 2008 v horolezeckých disciplínách
Autor: Petr Kodytek <kodytek.petr(zavináč)seznam.cz>,
Zdroj: www.horosvaz.cz, Vydáno dne: 28. 01. 2009
Jak je hodnotí komise alpinismu
Komise alpinismu ČHS vyhlásila výsledky soutěže o nejlepší výkony v horolezeckých disciplínách nesoutěžního charakteru. Pojďme se podívat jaké byly top výkony loňského roku.
V kategorii nevelehorských terénů skalního charakteru získal Výstup roku Adam Ondra za cestu Hotel Supramonte (8b) na Sardinii. Jde o 400 metrů dlouhou legendární linii, kterou Adam přelezl stylem OS. Přelez cesty, která patřila k nejtěžším vícedélkám světa, byl učiněn v rekordním čase sedmi hodin včetně sestupu. Výstup ve stylu On sight je výkon, který se nepodařil ani jednomu z bratrů Bindhammerových, Steveu McClurovi a dalším vynikajícím sportovcům, kteří se o něj pokoušeli.
V nevelehorských terénech bylo dále uděleno Čestné uznání čtveřici lezců O. Beneš, J. Lautner, T. Sobotka, P. Horký za pravděpodobně nejtěžší cestu v marocké oblasti Tondra. Na začátku roku 2008 tato čtveřice v Maroku udělala prvovýstup Saha obtížnosti 8a. Tato 280 metrů dlouhá cesta byla vylezena stylem RP. Nýty byly osazené vrtačkou.
Saha, foto: dolnizlebcompany.com
Z vyhřátých jižních krajů se přesuňme zpět do vymrzlé České Republiky. Zde, v oblasti Krkavka, se udál výkon, který byl oceněn Výstupem roku v mixech a ledech sportovního charakteru. Koncem února zde Jitka a Luboš Mázlovi vylezli cestu Krkavčí matka obtížnosti M10+. Tento 25 metrů dlouhý masakr v lámavějším a převislém terénu obnáší lezení v jemných spárkách a mělkých, místy vyledněných dírkách s dlouhými tahy. Jedná se o nejtěžší výstup tohoto charakteru přelezený českou ženou. Přelez byl udělán stylem PP.
A nyní hurá do hor. Přesuneme se do Alp a mrkneme se na sportvní alpinismus ve velehorách pod 6000metrů. Zde byl Výstup roku udělen Adamu Ondrovi za přelez cesty WoGü. Pravděpodobně nejtěžší více délkové cesty v Alpách. Tohle nekompromisní 8céčko vede v rätikonském masivu Kichlispitzen (2500m). Beat Kammerlander tuto linii navrtal a následně zkoušel celé léto 1997. Bez úspěchu. Teprve po jedenácti letech se Adamovi podařil volný přelez a tento výkon se stal novým milníkem v alpském sportovním lezení. Náročných 7 délek (250 metrů) lezení bylo překonáno stylem PP.
Wogü, foto: Pietro del Pra
Čestné uznání ve sportovním alpinismu získali Ondra Beneš a Jirka Lautner za přelez nepříliš často opakované cesty The End of silence. Tato cesta obtížnosti 10+ vede 350 metrů vysokou severní stěnou Feuerhornu (1900m). Na 12-ti délkách Vás čeká kolmé až mírně převislé plotnové lezení po malých chytech a dírkách. Tento přelez je teprve šestý od vzniku cesty v roce 1990. Cesta patří, společně s cestami Silbergeier (8b+) a Kaisers Neue Kleider (8b+), k tzv Alpské trilogii. Ondrovi Benešovi chybí k dokončení trilogie již pouze poslední zmiňovaná. Přijde na řadu letos?
The End of Silence - topo, foto: dolnizlebcompany.com
Pro Výstup roku mixového a ledového charakteru ve velehorách pod 6000 m.n.m musíme do Tater. Dušan Janák a Pavel Vrtík přelezli volně cestu Matrix na Ušatou stráž v severní stěně Malého Kežmarského štítu. Z původní klasifikace prvovýstup M6+ A2 se při volném přelezu obtížnost vyšplhala až na M9- E4. Jde o osmidélkové mixové a drytoolingové lezení s některými relativně psychicky náročnými délkami do M6. Obtíže vrcholí v 90 metrů vysoké převislé skalní hlavě. Zde čeká jedna délka za M7 a jedna za M9-. V současné době nejtěžší tatranská mixová cesta. Tímto výkonem došlo k posunutí současné tatranské obtížnosti ze stávající M7 na nových M9-. Tedy více než o stupeň.
Film Matrix
V kopcích pod 6000 m.n.m si Čestné uznání ještě vysloužili Jan Horák a Pavla Pavlíková za bigwall The Rock Warriors way. Jde o výstup v dvoučlenném smíšeném družstvu v 900 metrů vysoké stěně kyrgyzského vrcholu Kirkchilta (4507m). Cesta byla prostoupena v rámci expedice Marmot Rockjoy Kyrgyztan expediton 2008.Tento pětidenní výstup byl zároveň jedinný letošní prvovýstup oblasti Karavišin.
Charakusa valey s K6 a Kapurou, foto: Mára Holeček, Honza Doudlebský
Druhý úspěch se dostavil na afghánské Uparasíně (6130m). Cesta Sweet 65´ vede středem 1600 metrů vysoké severní stěny a je tvořena převážně kompaktním tvrdým ledem. Obtížnost dosahuje WI5, celkový sklon 70°. Oba prvovýstupy byly podniknuty v rámci expedice Devold Tripple North Walls. Součástí měl být ještě prvovýstup na Kayshar (6760m), který se nezdařil.
Uparisína, severní stěna, schéma cesty SWEET 65', foto: Marek Holeček
Poslední Čestné uznání za výstup ve velehorách nad 6000 m.n.m získali Honza Kreisinger a Martin Kleštinec za prvovýstup Between sun and shadow. Jde o prvovýstup lehkým stylem v dvoučlenném družstvu logickou liníí v serverní stěně nepálského Kwangde Nup (6035). Obtížnost je WI4, M5, 80°. Cesta jde obtížně zajistit. Náročnost celého podniku zvýšil ještě dlouhý sestup jižní stěnou Kwandge a odlehlým údolím Lumding.