Honza Říha vystoupil na Kilimandžáro

Autor: Michal Absolon <michal.absolon(zavináč)volny.cz>, Zdroj: Michal Absolon, Vydáno dne: 18. 02. 2009

Další úspěch nevidomého horolezce

V neděli ráno mi přišla sms: V 6:40 mistniho casu jsme vsichni tri vylezli na na nejvyssi bod Afriky:) Poslal mi ji kameraman Viktor Novák, který spolu s fotografkou Ludmilou Barbier doprovázel nevidomého horolezce Honzu Říhu. Potom ještě přišla informace, že podle místních vůdců byl Honza prvním nevidícím člověkem na vrcholu této hory. Vzpomínali prý ještě na jednoho, který to ale pod vrcholem vzdal. Aktualizace: Obrázky.



Na vrcholu Killimanjara
Na vrcholu Killimanjara, foto: archiv expedice


V pondělí pak přišla e-mailem z hotelu stručná tisková zpráva:
„Nevidomý český horolezec Jan Říha (33) zdolal Kilimandžáro – po náročném pětidenním výstupu stanul 15.2.2009 v 6:40 hodin ve výšce 5 895 m nad mořem na nejvyšší hoře afrického kontinentu. Jan Říha tak splnil další cíl svého dlouhodobého projektu "Schody do nebe", v jehož rámci chce vylézt na nejvyšší hory všech světadílů - "Seven summits" (http://7summits.com). Po loňském úspěšném zdolání kavkazkého Elbrusu a dnešním výstupu na Kilimandžáro ho čeká ještě pět horských velikánů. V následujích letech se chce podívat na tyto vrcholy: Aconcagua (Jižní Amerika), Carstensz Pyramid (Oceánie), Mt.Denali (Severní Amerika), Mt.Vinson (Antarktida) a Mt.Everest (Asie).

Killimanjaro, Jan Říha při výstupu
Killimanjaro, Jan Říha při výstupu, foto: archiv expedice




Na vrcholu Mount Meru
Na vrcholu Mount Meru, foto: archiv expedice


Chůze beze zraku je náročná
Chůze beze zraku je náročná, foto: archiv expedice


Jan Říha chce tímto projektem dokázat sám sobě i ostatním, že i jako nevidomý může provozovat tento náročný sport. V letošním roce se pro tento projekt podařilo získat podporu Karlovarské Korunní. "Schody do nebe" tak mohou motivovat i dalši lidi s handicapem.
Členové expedice se vrací do ČR 18.2.2009. Přílet je v 10:00 linkou z Mnichova na Ruzyňské letiště, Terminál 2. Expedice má fotodokumentaci a videodokumentaci na DVCAM.
Kontakt: Viktor Novák, 606 824 164.“


Honza Říha v cestě Plavecký mariáš, oblast Velká
Honza Říha v cestě Plavecký mariáš, oblast Velká, foto: Michal Absolon


Honzu znám od jeho deseti let, tak rád něco doplním. Poznal jsem ho při dobrovolnické práci se zrakově postiženými dětmi. Dostal se k nějakému občasnému lezení v rámci našich víkendových akcí, letních táborů nebo i odpoledních vycházek ze školy v Loretánské na petřínské skalky. Byl hodně obratný a měl talent na první pohled. Jeho úplně první cesta na pořádných skalách byla začátkem 90. let “Kamarádská” na Suškách (VII). Lezl ji v čínských keckách, nad kruhem “přehlédl” klíčový velký hrot a dal to v pohodě bez něj. Paradoxně (pro nás vidící) byla pro něho mnohem težší místní čtyřka “Věžička na Sokolí”. Začíná totiž přepadem a zkuste si představit, že vás někdo dovede poslepu neznámým terénem na neznámé místo a tam se máte postavit na hranu skály, uvěřit parťákovi a přepadnout do tmy. Tento pro Honzu náročný prvek byl pak později použit v krátkém filmu ČT (cyklus Fakta). Protože filmeček měl úspěch u všech známých, přiměl jsem ČT, aby ho před uložením do archivu přihlásili na fesťák do Teplic. Tam získal tři z osmi udělených cen.

Honza Říha si v Arcu dokonce cestu vyvedl
Honza Říha si v Arcu dokonce cestu vyvedl, foto: Michal Absolon


Honza zvládne vybrané cesty i na prvním konci lana. Poprvé to vyzkoušel v roce 2000 v Arcu. V únoru 2001 byl poprvé ve Vysokých Tatrách a na konci léta vylezl na Mt.Blanc. V roce 2002 byl také vyslán jako delegát ČHS do Walesu na konferenci o lezení postižených. V roce 2006 se mu splnil sen založit svůj oddíl. Jmenuje se Matahari a snaží se přiblížit lezení jiným postiženým lidem a seznámit se sportováním handicapovaných i širokou veřejnost.

Honza Říha v oblasti Velká
Honza Říha v oblasti Velká, foto: Michal Absolon


Významným milníkem bylo v r.2007 přelezení El Capitana cestou The Nose spolu s Jankem Bednaříkem a Vojtou Dvořákem. Honza byl zřejmě druhým nevidomým na světě, který ElCapa přelezl. O rok později s Jankem Bednaříkem vystoupil na Elbrus. Tím zahájil svůj projekt “Schody do nebe”, který byl modifikací “Seven Summits” – bylo jasné, že Honzu asi dřív zastaví finanční náročnost některých výstupů v této sérii, než jeho vlastní schopnosti. Proto si dal “pouze” za cíl překonat těch pomyslných schodů alespoň co nejvíc. Nyní po získání silného sponzora má možnosti větší a záleží hlavně na něm.

Honza Říha v oblasti Velká
Honza Říha v oblasti Velká, foto: Michal Absolon


Držím mu palce!

Michal Absolon.
Více o jeho lezení, přehled výstupů, inzerovaný film, reportáže z lezení, apod. najdete na:
www.honza-riha.info, příp. na www.homatahari.cz.



Honza Říha v lomu u Tábora
Honza Říha v lomu u Tábora, foto: Michal Absolon