Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Pavel Jirsa, Vydáno dne: 25. 02. 2009

Informace ze závodů ME

Přinášíme vám informace z průběhu Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009 od předsedy komise závodního skialpinismu při ČHS, Pavla Jirsy.

Den 1. - Vertical race - Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009.

Zahajovacím závodem ve vertical race (pouze výstup) začalo 20. 2. 2009 Mistrovství Evropy ve skialpinismu v italském Alpagu. Závodilo se ve všech kategoriích – kadeti, junioři, espoáři a dospělí. Za účasti dvou kadetů, tří juniorů, jednoho espoára, dvou žen a tří mužů z České republiky závodilo na náročných tratích v oblasti Tambre celkem 113 mužů a 60 žen. Závodilo se na trati dlouhé cca 2,8 kilometru s převýšením 590 metrů pro kadety a espoáry a 3,9 kilometru s převýšením 980 metrů pro seniory. Tento závod skončil úspěchem Čechů v mladších kategoriích. Karolína Grohová obsadila v kategorii juniorek vynikající druhé místo.

40. Hepnar Josef (Česká republika) 0:47:12

Den 2. - Štafety - Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009.

Závodem štafet pokračovalo Mistrovství Evropy ve skialpinismu v italském Alpagu. Tratě byly připraveny ve dvou okruzích pro kombinovanou kategorii kadetů a juniorů, žen a mužů. Kategorie mládeže závodila ve tříčlenné štafetě, ženy také ve tříčlenném družstvu a muži ve čtyřčlenném družstvu. Každý závodník absolvoval v průběhu obou okruhů dvakrát stoupání na pásech s jedním výstupem bez lyží a dva náročné sjezdy. Za účasti sedmi štafet mládeže závodilo jedno družstvo ČR ve složení Grohová, Švec a Groha umístilo se na 5. místě.
V ženách Česká neměla republika obsazení. V mužích startovalo družstvo ve složení Duch, Štantejský, Hepnar Jan a Hepnar Josef a umístilo se na 10. místě.

10. Česká republika

Den 3. - Závod družstev z Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009.

Třetím závodem družstev pro kategorie mužů a žen pokračovalo Mistrovství Evropy ve skialpinismu. V údolí Costone di Valgrande byly vyznačeny tratě s celkovým převýšením 2403 m o délce 21 kilometrů v nadmořské výšce okolo 2000 metrů nad mořem. Trať byla vytyčena se čtyřmi náročnými výstupy a se čtyřmi neméně náročnými sjezdy. Závod probíhal za slunečného počasí se společným startem pro muže i ženy.
České barvy hájilo jedno družstvo žen a dvě družstva mužů.