Nominace na Piolet d’Or

Autor: Petr Kodytek <kodytek.petr(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Dle climbing.com a alpinist.com zpracoval Petr Kodytek, Vydáno dne: 30. 04. 2009


O prestižní cenu, již sedmnáctý zlatý cepín, se letos utká 6 vybraných výstupů. Rozhodnuto bude koncem dubna během čtyřdenního festivalu na úpatí Mont Blanku. Pojďme se blíže blíže podívat kdo a s čím je ve hře.
AKTUALIZACE: Vyhlášení vítězů.


 

V sobotu 25.4.2009 proběhlo v Chamonix vyhlášení vítězů této preztižní ceny. Letos byly uděleny tři zlaté cepíny za výstupy v roce 2008.

Zlatým cepínem za objevitelského ducha obdrželi japonští lezci Kei Taniguchi a Kazuya Hiraide za prvovýstup jihovýchodní stěnou na Kamet (7756m).

Zlatým cepínem za odhodlání byl vyznamenán japonský tým ve složení Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Kazuki Amano. Oceněn byl jejich přelez severní stěny Kalanky (6931m)..

Třetí cepín ukořistili švýcaři Ueli Steck a Simon Anthamatten za průstup severní stěnou Teng Kang Poche (6500m).

V tomto ročníku byl mimořádně udělen ještě čtvrtý zlatý cepín. Získal ho Walter Bonatti za celoživotní přínos horolezectví. Walter Bonatti patřil mezi nejvýznamější horolezce své doby. Menší ukázku jeho výkonů můžete zkouknout níže.



 



Nominace
Švýcaři Ueli Steck a Simon Anthamatten za průstup severní stěnou Teng Kang Poche (6500m). Více informací o tomto výstupu naleznete v předchozím článku.

Teng Kang Poche, 6500m cesta "Checkmate"
Teng Kang Poche, 6500m cesta "Checkmate", foto: Ueli Steck


Američan Dave Turner a jeho sólo přelez východní stěny chilské Cerro Escudo. Famózní výstup obtížnosti VII A4+. Patagonská stěna vysoká 1200m se nedala lehko. Dave strávil sám 34 dnů v této zdi.

Japonci Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Katsutaka Yokoyama za přelez dvou velmi těžkých cest na aljašký Mount McKinley. Tohle trio dokázalo během osmi dnů vylézt dva opravdu famozní směry na Denali. Isis Face a Slovak Direct (prvovýstup 1984. Adam-Korl-Križo). Dle aljašské stupnice obtížnosti jsou obě cesty označeny nejvyšším stupněm, tedy šest. Trojice nejprve přelezla Isis Face sestoupila Rampou (aljašká obtížnost 3) a hned do Slovak direct bez návratu do basecampu. Jde o teprve třetí výstup Isis Face a čtvrtý přelez Slovak direct. Celkem přes 5000 výškových metrů opravdu těžkého terénu. Úspěch byl bohužel zastíněn tragedií. Další dva lezci z Giri-Giri Boys, skupiny do které patřilo i uvedené trio, se ztratili na Cassin Ridge. Těla nebyla nalezena. Více info zde.

Japonský tým podobného složení jako v předchozím případě (Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Kazuki Amano) a jejich přelez severní stěny Kalanky (6931m). Cesta jménem Bushido zabrala trojici deset dnů. Linie je dlouhá 1800 metrů a obtížnost dosahuje M5. Těžké lezení alpským stylem a navíc trochu hladové. Jídla bylo pouze na pět dnů. Cesta již získala ocenění Piolet d´Or Asia. V severní stěně má i naše země svůj zářez. V roce 1977 proběhla úspěšná česká expedice pod vedením Franty Grunta. Vrcholu dosáhli Láďa Jón a Joska Rakoncaj.

Francouzi Stéphane Benoist a Patrice Glairon Rappaz za novou cestu v jižní stěně Nuptse (7 861m). Prvovýstup 2300m vysokou stěnou zvládli během třech dnů. Obtížnost dosahuje až M5. Cesta končí na vrcholovém hřebeni ve výšce cca 7700m. Těžké omrzliny, které urtpěl Benoist během výstupu jim neumožnili dolézt až na vrchol. Sestup byl proveden pomocí helikoptéry. Benoist ani Rappaz nejsou žádná ořezávátka. Například Rappaz vylezl sólo známou cestu No Siesta v severní stěně Grandes Jorasses. Benoist otevřel novou cestu na indický Thalay Sagar. Společně pak vyruchali alpským stylem západní stěnu Chomo Lonzo (7199m) což jim vyneslo nominaci na 13-tý Piolet d´Or.

Everest - Lhotse - Nuptse
Everest - Lhotse - Nuptse, foto: Simone Moro


Japonští lezci Kei Taniguchi a Kazuya Hiraide za prvovýstup jihovýchodní stěnou na Kamet (7756m). Výstup 1800m vysokou stěnou zabral šest a půl dne. Cesta dolů po normálce zabrala další dva dny. Obtížnost dosáhla až na M5+. To je Samurai Direct. Kamet je druhý nejvyšší vrchol Gharwalského himaláje. Kei Taniguchi patří mezi současnou špičku ženského himalajského lezení. Ve sbíce jsou prvovýstupy na kopce jako Spantik (7028m) Mustagh Ata (7546m) nebo Shivling (6543m).

Porota
V letošní mezinárodní porotě se to opět hemží slavnými jmény. Jim Donini (USA), Peter Habeler (Rakousko), Dario Rodriguez (Španělsko), Yong Im Duck (Korea), Doug Scott (UK) a Dodo Kopold (SK).

Historie
Nejuznávanější cena pro horolezce v horských podmínkách je udělována od roku 1991 francouzským časopisem Montagnes. Minulý rok nebyla udělena z důvodu kritiky pravidel od špičkových horolezců a časopis následně pracoval na vytvoření nových kritérií hodnocení. Co považovali kritici za špatné na této soutěži, shrnul do otevřeného listu, jeden z alpinistů Marko Prezelj. Překlad je možné přečíst zde.

Předchozí ceny získali
2007 Slovinci Marko Prezelj a Boris Lorencic, za prvovýstup severozápadním pilířem Chomolhari.
2006 Steve House a Vince Anderson za rychlý výstup alpským stylem Rupalskou stěnou na Nanga Parbat.
2005 Ruský tým vedený Alexandrem Odintsovem za první přímý výstup severní stěnou Jannu.
2004 Valery Babanov a Yuri Koshelenko za výstup severní stěnou Nuptse.
2003 Mick Fowler a Paul Ramsden za prvovýstup severní stěnou na Siguniang (6250m) v Číně.
2002 Valery Babanov za sólo na Meru Central.
2000/2001 Thomas Huber a Iwan Wolf za prvovýstup severním pilířem na Shivling (6543m).
1999 Lionel Daudet a Sébastien Foissac za výstup jihovýchodní stěnou Burkett Needle.
1998 Andrew Lindblade z Australie a Athol Whimp z Nového Zélendu za prvovýstup severní stěnou Thalay Sagar.
1997 Ruský tým vedený Sergejem Efimovem za provovýstup západní stěnou Makalu.
1996 Slovinci Tomaz Humar a Vanja Furlan za provovýstup východní stěnou Ama Dablam.
1995 Andreas Orgler, Heli Neswabba a Arthur Wutsher za mnoho prvovýstupu v oblasti Alaska Range a speciálně za prvovýstup jižní stěnou Mount Bradley.
1994 Francois Marsigny z Francie a Andy Parkin z Británie za mixovou cestup na Esperance Col na Cerro Torre.
1993 Expedice mlaďochů z French Alpine Club (průměrný věk 20 let) za výstupy na Pamíru.
1992 Michel Piola a Vincent Sprungli za výstup jižní stěnou Torre South del Paine v Patagonii.
1991 Slovinci Andrej Stremfelj a Marko Prezelj za prvovýstup jižním piliřem Kanchenjungy (8476m).


Tak koho tipujete vy??