Neštěstí na Annapurně

Autor: Petr Kodytek <kodytek.petr(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: www.martinminarik.cz, www.liboruher.cz, Vydáno dne: 05. 05. 2009

Martin Minařík je patrně mrtev

Tato zpráva se nepíše lehce. České horolezectví přišlo o další svojí velkou osobnost. Z Nepálu dorazila zlá zpráva. Martin Minařík je nezvěstný a pravděpodobně mrtev. Aktualizace: Pátrání ukončeno.



05. 05. 2009: Podle informace uvedené na webu Martina Minaříka, která se objevila dnes, bylo 2.5. po sedmidenní snaze pátrání šerpů ukončeno kvůli již malé naději na nalezení Martina a značnému zhoršení počasí.

28. 4. 2009: Sdělení rodiny Martina Minaříka: Podle informace uvedené na webu Martina Minaříka pátrání stále pokračuje. V neděli 26.4. vysadil vrtulník v inkriminované oblasti čtyři Šerpy s plným vybavením, kteří pokračují v hledání. Teoretická naděje tedy stále ještě trvá. Podrobné líčení celé akce poskytla Elisabeth Revol na svém blogu (francouzsky, automatický překlad do češtiny zde).



Martin Minařík na tiskovce ČHS
Martin Minařík na tiskovce ČHS, foto: Petr Jandík


Expedice ve složení Dodo Kopold, Martin Minařík a francouzská lezkyně Elizabeth Revol změnila své původní plány po neúspěšném pokusu v Boningtonově cestě. Dodo Kopold odjel domů a následně na udílení cen Piolet d´ Or. Martin s Elizabeth se rozhodli pokusit se o vrchol Annapurny jinou cestou. Po sbalení jídla a věcí cca na týden se pokusili vystoupit na Rock Noir (7490m) z druhé strany přes základní tábor Machapuchare. Čekala je dlouhá cesta po sedmikilometrovém hřebeni Annapúrny. Kvůli silnému větru byli v neděli (19. dubna) nuceni výstup přerušit. Martin přesto dosáhl s Elizabeth východního předvrcholu Annapúrny (8016m). Dle informací sestupovali na druhou, severní stranu kopce. Důvodem byly zkušenosti s velmi špatně prostupným jižním ledovcem pod Rock Noir. Zde přesné zprávy končí.

Dle informací z agentury další české expedice Libora Uhra sestoupila do vesnice Manang pouze Elizabeth. Ve velmi vyčerpaném stavu ji převezl vrtulník do Pokhary. Vypověděla, že se museli ve výšce asi 7100 metrů s Martinem rozdělit. Martin byl velmi vyčerpaný a nebyl schopný samostatného pohybu. Spolulezkyně mu nemohla pomoci. Elizabeth sama prošlapávala stopu, ale Martin s omrzlými prsty na nohou nebyl schopen dalšího sestupu. Na hřebeni se pohybovali již jedenáctý den. Okamžitě byla zahájena pátrací akce. Celou oblast prohledávala v náročných podmínkách dva dny helikoptéra. Situaci komplikoval i fakt, že Elizabeth nebyla pro své vyčerpání schopna přesně popsat trasu svého sestupu. Na místo vyrazila pátrat i skupina šerpů. Vše bylo bezvýsledné. Dnes byly veškeré pátrací akce ukončeny.

Bohužel Martinovy šance sestupu jsou vzhledem k jeho stavu a nedostatku vody i potravin nulové.

Martin Minařík
Martin Minařík, foto: Petr Jandík

Pojďme si ve zkratce připomenout některé z výjmečných výkonů tohoto horolezce. Martin Minařík působil převážně v nejvyšších horách planety. Za svojí kariéru podnikl 11 expedic do Himálaje. Během nich dosáhl osmi vrcholů osmitisícovek. V roce 1999 vystoupil na obtížnou Manaslu (8163m). Rok 2002 byl ve znamení Kangchenjungy (8598m). O rok později následoval Broad Peak (8047m). V roce 2004 prostoupil alpským stylem jižní stěnu Shisha Pangmy (8046m). Za tento výkon získal Výstup roku. V roce 2005 vystoupil sólo na Cho Oju (8201m). Rok 2007 - do deníčku přibyla Lhotse (8516m). Loni vystoupal sám na Dhaulagiri (8167m). Bohužel, z poslední expedice na Annapurnu se již nevrátí. Martin nepůsobil pouze v Himaláji. Jeho další výstupy v jiných velehorách byly taktéž impozantní. Přelezl alpským stylem Cassinův pilíř na Denali (6194m). Sám realizoval přechod masivu Mt. Logan. Tento výkon nebyl dosud zopakován. Vždy lezl v malém týmu alpským nebo lehkým expedičním stylem. Bez kyslíku a výškových nosičů. Kromě hor se s velkou oblibou věnoval také jachtingu.

České horolezectví přichází o velkého člověka. Čest jeho památce..

M. Minařík a jeho vyprávění o Dhaulagiri
M. Minařík a jeho vyprávění o Dhaulagiri, foto: Jan Polák

„Hory mají moc zavolat nás do svého království a ponecháni už navěky zůstávají naší kamarádi jejichž velké duše toužily po dosažení velkých výšek.
Nezapomínejme na horolezce,
kteří se nevrátili z vrcholů…“


Anatoli Bukrejev
(sám zahynul v jižní stěně Anapurny v roce 1997)

Alena Čepelková, Martin Minařík a Dušan
Alena Čepelková, Martin Minařík a Dušan "Stoupa" Janák na tiskovce ČHS, foto: Petr Jandík




Martin Minařík s Alenou Čepelkovou přicházejí na tiskovku ČHS
Martin Minařík s Alenou Čepelkovou přicházejí na tiskovku ČHS, foto: Petr Jandík