Marmot RockJoy Rescue Workshop

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Honza Horák, Vydáno dne: 14. 05. 2009

Přelanění lomu

Jako malý kluk jsem se motal tátovi pod nohama, když se dělalo velké přelanění v Labských pískovcích. Tenkrát to bylo z věže Toreador kamsi na druhou stranu a byla to pořádná dálka.


 
Ze vzpomínky se pomalu rodil nápad podobné přelanění uskutečnit. Po propočítání délky potřebného lana, finančních nákladů a množství lidí, kteří by se na realizaci museli podílet, jsme myšlenku nechali spát, ale když začala fungovat horoškola RockJoy a dovozem lan Sterling, začala akce nabírat reálnou podobu. Jirka Feix z Czech Rescue Teamu přišel s nápadem udělat přelanění v lomu Mexico u Berouna a pojmout celou akci jako záchranářské cvičení spojené s prezentací lan.
 
Je sobota 9.5. a já lehce nervózní přijíždím do areálu lomů Mořina. Už jsou Hasiči Rescue, dobrovolní hasiči z Kunratic, záchranná služba SOSAN a pár dalších. Je neuvěřitelné, kolik krámů máme a to je jen naše výbava. Ze Sviště vykládáme lezecký vercajk, mimo jiné jedno 13mm 200m lano, jedno 10.5mm 200m lano,dvě 9mm 100m statiky, dřevěnou kozu na odvíjení cívek a asi 400kg dalších nezbytností. Také s sebou máme úžasný stan Marmot asi pro 10 lidí (mého vzrůstu možná i 15), jen váží asi 15kg. Co se vleze, cpeme do čtyřkolky od Hasičů Rescue a celkem nalehko jdeme k lomu. 
Sobotní program je určený především pro záchranáře, dobrovolné hasiče, policii a zdravotníky. Cílem je něco nového se naučit, postavit přelanění o délce cca 150m a užít si den.


Horáček přelaňuje
Horáček přelaňuje, foto: Rockjoy


Na místě se dělíme do třech hlavních skupin. První skupina – Hasiči Rescue berou Sterlingy a mraky materiálu (Singing Rock) a jdou vystrojovat stěnu lomu a připravovat traverz. 
Druhá skupina pod vedením Pavly staví Marmoťácký stan a připravuje luxusní zázemí: rychlovarné konvice na čaj a polévky Knorr, lavičky apod. Součástí je i prezentace. Každý účastník dostává na zápěstí ID pásek.
Třetí skupina se učí základy jištění a slaňování. Pro některé je to jen zopakování, pro jiné úplná novinka.




 
Vše klape jak na drátku a okolo poledního je přelanění ready. První dvě jízdy jsou hodně rychlé. Lana jsou velmi napnutá a s kladkami to prostě sviští. Na další přejezdy se lana musí povolit a tentokrát je to akorát. 13mm lano Sterling je nízkoprůtažná statika, má jen 0.8% prodloužení a nemusí se v průběhu akce dotahovat. Každý účastník workshopu si přejel minimálně jednou, někteří i pětkrát. V rámci cvičení byl proveden také transport nosítek s figurantkou (nechtěl bych být v její kůži), přelanění ve dvojici apod. V 16 hodin akce pro sobotní den končí a lidé se rozjíždějí do campů a hospod.



Foto: Rockjoy


 
Neděle 10.5. začíná opět prezentací. Pár nově příchozích je nutné označkovat ID páskem. 
Hasiči Rescue jdou vypnout lana na traverzu a zbytek se učí slaňovat, jumarovat apod. Každý má dost prostoru si přelanění vyzkoušet. 


Přelanění ve dvojici
Přelanění ve dvojici, foto: Rockjoy


Po 15 hodině si dávám jako poslední traverz proti srsti, tedy do kopce. Tím oficiálně Marmot RockJoy Rescue Workshop končí. S pomocí účastníků motáme lana, balíme stan a zázemí a vše se veze auty do areálu lomů a pak domů. Celkem se Marmot RockJoy Rescue Workshopu zůčastnilo přes 70 lidí z řad hasičů, dobrovolných hasičů, speleozáchrany, rescue teamů, policie a  klientů horoškoly.


Hasiči
Hasiči, foto: Rockjoy


 
Rescue Workshop by se nedal udělat bez množství ochotných lidí a partnerů, kteří naši akci podpořili. Jsou to hlavně:
 
Horoškola RockJoy
Marmot
Sterling Rope
Singing Rock
Czech Rescue Team CRT
Hasiči Rescue
SOSAN
Lomy Mořina
Knorr
Ivan Mergl
 
 
 
 


Zázemí
Zázemí, foto: Rockjoy