Horolezecké nehody

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, www.hscr.cz, lezec.cz, Vydáno dne: 29. 09. 2009

Pády na písku i jinde

Výpadek ze západní stěny Lomnického štítu



Západní stěna Lomnického štítu, Kriššákova cesta
Západní stěna Lomnického štítu, Kriššákova cesta, foto: Petr Jandík


26. 9. 2009 Vysoké Tatry, Lomnický štít, Z stěna, cesta Puklinou v plotně.

Citace zprávy Horské služby:
"Krátko pred 10:00 hod. došlo v západnej stene Lomnického štítu, v druhej dĺžke horolezeckej cesty „Puklina v platni“, k výpadku jedného z dvojice českých horolezcov. Náhodní svedkovia, ktorí sa v tom čase nachádzali v blízkosti dvojice, nehodu okamžite nahlásili na tiesňovú linku HZS „18 300“. "
O spolupráci byla požádána letecká záchranná služba VZZS, ale kvůli nevhodným letovým podmínkám nakonec přiletěl vrtulník polského TOPRu, který vysadil záchranáře ve žlabu pod stěnou. Bohužel již nebylo možné 39letého vážně poraněného českého horolezce zachránit. Podle zprávy znalce Tater, severomoravského horolezce Leoše Chwistka, který byl poblíž, nastupovala dvojka od první délky Birkenmajera přímo nahoru v obtážnéím lámavém terénu. Lezec během pádu vytrhl dvě postupová jištění a zůstal viset v prvním cca 5m nad štandem, když dopadl zády na hranu rampy Birkenmajerovy cesty.

7. září Bürschlické stěny, Srnčí bivak, Ruční spára V

Podle zprávy HS Krušné Hory došlo k výpadku lezkyně ze spáry ve výšce tří metrů, když neměla založené postupové jištění. Údajně došlo k poranění bederní páteře a zraněnou odvezl vrtulník. K tomu lze podotknout, že kdo nemá spárové techniky dobře zažité, je pro něj i pětková spára velmi nebezpečná záležitost. Na rozdíl od stěnového lezení je třeba spáry nejprve dobře natrénovat na druhém konci lana, popřípadě je zkoušet na umělých stěnách - Holešovice, Smíchoff a další. Absence postupového jištění ve třech metrech není nic tak hrozného, obvykle se ze třech metrů dá seskočit, pokud člověk nekydne nečekaně jak pytel a zdaleka ne všude se dá dát smyčka tak nízko.

30. srpna 2009 Rájec, Blíženci, Majoranta VIIa

Podle zprávy Horské služby Krušné Hory, spadl lezec v Rájci. Pádem z osmimetrové výšky si poranil hrudník a hlavu - asi neměl helmu, jak je v současnosti na písku bohužel zvykem. Z exponovaného terénu, jak uvádí zpráva, byl po ošetření krušnohorskými záchranáři transportován ve vakuové fixační matraci k terénnímu vozidlu Horské služby a na přistávací ploše v Tisé byl předán letecké záchranné službě Ústí nad Labem. Je otázkou, proč nemá LZS heliporty také v přímo v Rájci a Ostrově. Tím by se čas na záchranu ještě více zkrátil. Zpráva bohužel neuvádí, kde konkrétně se to stalo a proč. Pokud někdo víte, napište prosím do komentáře.

AKTUALIZACE: Děkujeme za podrobnosti Milanovi T, který upřesnil: "K pádu došlo na severovýchodní části Blíženců, cesta Majoranta VII od Leo Stoye. Po řadě různých interpretací, jako že lezec skočil po kruhu a podobně, by bylo nejlépe se přiklonit k verzi, kterou v komentáži na Lezci dal sám postižený: "Díky, měl jsem velké štěstí, i přes mou tvrdohlavost. Poprvé jsem tam nalezl, hodil po 3 metrech smyci přes hrot, pak se dostal do pěstní spáry, tam založil jištění (smyčku uvázanou do hlavy s kamínkem) vyzkoušel a vytrhla se. Po asi 15 minutovém zakládání jsem byl tak vyřízenej, že jsem musel dolu, jentaktak jsem přelezl do cesty nalevo slezl koutem. Držet se tam moc dlouho nedalo. Nedalo mi to, chtěl jsem tu cestu prostě dát tak jsem šel do toho znova. Levou ruku jsem si otejpoval pro lepší odpor a rozmyslel kam dám potom tu hlavu. Trefil jsem se, sedla tam. Silou jsem ji zasekl tak že by ji na druhým asi jentak nevyndal. Jenže přesto jsem byl na pochybách, protože ta spára se nezúžovala směrem dolů tak jak bych si přál:( Nic lepšího ale založit nešlo, alespoň s tím co jsem měl. K tomu jsem se odvážil do spáry, která není mojí silnou stránkou. Pěst mi tam sama nedržela a na vzepření byla moc široká. Proto jsem slez o metr níž a z dalšího metr a půl dosednul do té hlavy, která to neudržela.". Tohle vypadá velmi reálně a věrohodně.

Dodatečně se objevilo upřesnění na stránkách HS, které však nevypadá až tak reálně: "Lezec zdolával na věži Blíženci cestu Majoranta VIIa a měl založené dvě smyčky postupového jištění. Dolézal spárou k prvnímu kruhu, když se dostal metr pod kruh, do pro něj težšího místa, odkud již výše nemohl a věděl, že dolů to již také nezvládne, udělal poslední zoufalý pokus o doskočení na kruh. To se mu však nezdařilo a následoval pád, v nemž ho postupně vytrhávané jištění natočilo v letu tak, že postupně dopadl v záklonu na paty a kostrč a hlavu."

Je dobře, že Horská služba i dodatečně upřesnila příčiny úrazu. Na samotném webu Horské služby by se ještě dala také udělat různá vylepšení. Je s podivem, že webové stránky HS nemají kanál RSS.

27.srpna 2009 Bořeň

Vážné mnohočetnému zranění turisty (22 let) v exponovaném skalním terénu na Bořni. Díky rychlému zásahu letecké záchranné služby Ústí nad Labem a Horské služby Krušné hory byl zachráněn mladý lidský život. Dle slov lékařů se opravdu jednalo o minuty. Již poněkolikáté se ukázalo, že vynaložené finanční prostředky KÚ Ústí nad Labem do secvičení letecké záchranné služby s horskou službou jsou správně vynaloženy a díky tomu byl zachráněn i tento mladý lidský život.

15. srpna 2009 Labák

Podle zprávy Horské služby, došlo k vypadnutí lezce ze spáry, přičemž dotyčný sice smyčky zaskládal, ale všechny je vytrhal. Měl sice cvaknutý kruh, ale ten byl příliš nízko vzhledem k okamžiku pádu a tak lezec spadl na zem. Přitom utrpěl vážný uraz hlavy (patrně se lano dostalo pod nohu) a mnohačetná poranění. naneštěstí se skutálel ještě několik metrů po svahu do vyskokého porostu, takže jej nebylo možné vzít do podvěsu pod vrtulník, ale napřed jej vyprošťovat "ručně", takže se celá akce protáhla na několik hodin. Oficiální zpráva je zde. Tento případ není ani první, ani ojedinělý. Dovolujeme si připomenout fotograficky dokumentovaný držkopád Míly Pletánka v Přímé cestě holubiček na Pražskou stěnu. viz fotogalerie od Taubeho. V Pletánkově případě to ale skončilo jen naraženým zadkem, takže nám naštěstí zůstal zachován pro dráhu katolického misionáře mezi ateistickými divochy.

Přímá cesta Holubiček, Míla Pletánek v letu postupně vytrhává šest smyček
Přímá cesta Holubiček, Míla Pletánek v letu postupně vytrhává šest smyček, foto: Taube


Slovenský horolezec stoupal cestou Dračí stěna (VIIc), vedoucí na Netopýří stěnu v Ostrově. Po několika pokusech dolézt ke kruhu spadl na zem, kostrčí na balvany pod cestou. Německý horolezec na Africké věži v Tisé zase na vrcholu zakopl o lano a spadl až dolů. Horská služba oba dostala k vrtulníku a odvezla do nemocnice.

24. května 2009 Ostrov

Průběh prvního případu se dá složit z diskusních příspěvků na serveru Lezec.cz. Slovenský lezec se vydal do Dračí cesty od Karla Běliny z roku 1991. Ta vede přes převis vlevo od velmi populárního Klavíru a nad převisem traverzuje doleva k žebru a jím k 1. kruhu. Lezec cvaká ve výšce cca 4-5 metrů erární smyčku a pokračuje do spáry nad ní. Pravá žába nedrží a následuje několik návratů k jištění. Třetí pokus končí těsně pod prvním kruhem. Levá ruka ve spáře moc nedrží. Následuje zoufalý pokus chytit kruh pravou rukou. Nepovedlo se a následuje sešup směrem k zemi. Erární smyčka nevydrží a po sedmi metrech letu dopadá lezec na předskalí. Špatně - na záda.

Ostrov, Dračí stěna je vlevo, vprostřed lezec v cestě Klavír, vpravo Vztyčená jehla.
Ostrov, Dračí stěna je vlevo, vprostřed lezec v cestě Klavír, vpravo Vztyčená jehla., foto: Petr Jandík


Horská služba je zalarmována rychle, u postiženého jsou do pár minut. První diagnóza odpovídá typu úrazu. Podezření na poranění páteře. Záchranáři transportují postiženého na nosítkách asi 400metrů k autu. Toho sváží do Ostrova kde již čeká zalarmovaná helikoptéra.
Polet má šťastný konec. Lezec nemá dle svých slov nic zlomeného. Pouze kostrč je řádně naražená. Poučení: Erárním smyčkám příliš nevěřit, použít je na první zajištění, ale pokud to jde, namontovat si vlastní. Nad erárkou neznámé a obvykle pochybné kvality, nejít až do hranice pádu. Zoufalý skok po kruhu se nemusí povést. Když už se nejde vrátit, je lepší odskočit řízeně (pokud to jde), než nekontrolovaně kydnout. Jsem-li na písku nováček, což se dá v tomto případě pravděpodobně předpokládat, osahat si nejprve terén na lehčích cestách. Zvláště ve spárách jsou přepočty z UIAA na pískovcovou klasifikaci velmi teoretická záležitost. Už leckterá pětková nebo šestková spára dokáže nepískaře pěkně potrápit.

Vrtulník Záchranné služby 4
Vrtulník Záchranné služby 4, foto: Petr Jandík


Tisá - hřebenové stěny

Delší dobu byla erární smyčka také v cestě Tornádo na Hřebenový kámen. Nad ní se jde do nejistých a vyhazujících spárek a dá se říct, že ani dostat se na to, co zespodu vypadá jako orazová polička, není žádná výhra. Člověk tam stojí jak debil, nemůže moc ani nahoru, ani dolů a pod sebou jen tu erární smrt za korunu. Cesta je psaná za VIIa, ale náš názor je, že je těžší a totéž si myslí i komentátor na Lezci, takže to nebude jen subjektivní projev naší špatné formy. Co s takovou erárkou? Blbě se tam stojí, blbě se montuje a tak si ji člověk rád cvakne i když tuší, že to na padání není. Pak udělá pár nevratných kroků, nedoskočí na poličku a pětka až sedmička na zem je hned na programu dne. Na rozdíl od případu z Ostrova tu nejsou pod nástupem balvany, takže se padá do měkčího. Nevím přesně kdo a kdy tu erárku vyrval, ale protože se tenhle případ v análech HS nevyskytuje, asi odešel po svých a možná si i mohl dole v Refugiu sednout a zapít to nějakým tím pivkem.

Druhá smyčka byla erární, ale někdo do ní spadl a vyrval ji tak už tam není
Druhá smyčka byla erární, ale někdo do ní spadl a vyrval ji tak už tam není, foto: Petr Jandík


4. května 2009 Tisá
Německý horolezec lezec padá v oblasti Tiských stěn. Pravděpodobně z v vršku Afriky. Příčinou pádu mohlo být zamotané lano pod nohami. HZS opět v pohotovosti. Podezření na poranění páteře + poranění nohou. Následuje vakuová matrace, transport těžkým terénem k autu a z heliportu u základny HS v Tisé odlet směr nemocnice.

Africká věž není příliš vysoká, ale na pořádné zranění při pádu svrchu to bohatě stačí.
Africká věž není příliš vysoká, ale na pořádné zranění při pádu svrchu to bohatě stačí., foto: Petr Jandík


Tento případ je asi kandidátem na Darwin award, jak jej definuje Pit Schubert. Zakopnutí patří mezi ervgreeny příčin nehod v lezeckém terénu, od skalek až po Himálaj. Kolik se už takhle zrakvilo skvělých lezců, škoda povídat. Nepozornost, únava a je to hned.

Úrazy na písku mohou být velmi vážné a netýkají se pouze nezkušených lezců. Případ kamaráda a spolulezce Vaška Širla to jenom dokládá.

Vrtulník Záchranné služby nad Dogou
Vrtulník Záchranné služby nad Dogou, foto: Petr Jandík


Po těchto událostech se jako obvykle rozvinula vzrušená debata o dojištění nebo nedojištění cest na písku. Ale v jištění to tak úplně není. Dávejte na sebe pozor, zjistěte si informace, než do něčeho vlezete a kriticky hodnoťte svoje možnosti.

Zdroj: Čerpáno z diskuse na www.Lezec.cz a z popisů nehod na www.hscr.cz: Tisá, Ostrov