Bouldering ve Vídni

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 30. 05. 2009

Tento víkend je skvělá příležitost vidět špičkové závody

Seriál závodů Světového poháru v boulderingu dorazil tento víkend do Vídně. Lezecká hala Naturfreunde hostila nejlepší boulderisty včetně Adama Ondry. Aktualizace: Vyhráli Gelmanov a Balakireva, Ondra 11.
Aktualizace: Video Adama Ondry ze závodů.

Přinášíme vám video z pokusů Adama Ondry- top třetího boulderu.

Další videa z pokusů Adama Ondry naleznete na tomto kanálu YouTube.

Aleksanda Balakireva
Aleksanda Balakireva, foto: archiv Bouder Worldcup Wienna

30. 5. 22:30: Finále skončilo úspěchem Rusů. Alexandra Balakireva, kterou známe z Petrohradského PADání kde byla třetí, zvítězila nad Japonkou Akiyo Nogučiovou a Rakušankou Annou Stöhrovou. Nejlepší z našich Nelly Kudrová obsadila 39. místo, Silva Rajfová 41. místo. Finále mužů vyhrál Rus Rustam Gelmanov před Kanaďanem Seanem Mccollem a Rakušanem Kilianem Fischhuberem. Adamu Ondrovi se nedařilo jako v předchozím závodě, možná kvůli únavě z exceletních skalních výkonů na Kalymnosu a obsadil 11. místo. Martin Stráník skončil 37. a Ondej Nevělík 41.

Rustam Gelmanov
Rustam Gelmanov, foto: archiv Bouder Worldcup Wienna

30. 5. 17:35: Skončilo semifinále, konec nadějím. Adam Ondra nepostoupil, s výsledkem 2t7 4b8, neboli dva topy na sedm pokusů a 4 bonusy na 8 pokusů skončil na 11 místě. Do finále jdou David Barrans, Rustam Gelmanov, Guillame Glairon Mondet, Sean McColl, Koilian Fischhuber, Michailo Šalagin. Finále žen tvoří šestice Anna Stöhrová, Juliane Wurmová, Alexandra BValakireva. Olga Bibiková. Akiyo Nogučiová, Jenny Lavardová.
Anna Stöhrová
Anna Stöhrová, foto: Petr Jandík

29. 5. 19:28: Ondra ve své skupině čtvrtý, celkově sedmý 2t5 5b13. Martin Stráník 19. ve skupině, 37. celkově, Ondřej Nevělík 1t3 4b5, celkově 41. místo, ve skupině 21. Do semifinále postupuje 10 z každé skupiny, takže do semifinále jde Adam Ondra, držme mu palce zítra. Semifináloví dvacítka: Lachat, Fischhuber, Watson Ondra, Danker, Barrans, Baumann, Glairon Mondet, Verhoeven, Leberton, Hori, Gelmanov, Mccoll, Lama, Rugens, Klešnov, Šalagin, Gaidioz, Hoppe, Kozlov.
Dvacítka semifinalistek: Noguči, Chevrier, Lavarda, Abramčuk, Saurwein, Graftiaux, Vidmar, Avezou, Šalagina, Ernst, Wurm, Kim, Verdier, Ansade, Bacher, Stöhr, Bibik, Balakireva, Galjamova, Kilinger.
Naše závodnice se neprosadily. Dosud nejlepší výsledek měla Nelly Kudrová 21. místo na boulkderovém závodě v Erlangenu v roce 2007. Silva Rajfová měla dosud nejlepší výsledek třetí místo na SP na ostrově Réunion v roce 2007, kdy také obsadila v celém seriálu 5. místo. Z tohoto pohledu se dá říci, ze její forma znatelně klesá, v roce 2008 obsadila v SP celkově 11. místo, letos je zatím 41.

29. 5. 19:08: Ondra přidal druhý top a počet bonusů zvýšil na čtyři - 7. místo. Bude to ještě lepší?

29. 5. 18:56: Ondra přidal na 4 boulderu bonus, celkem má 1t3 3b8.

29. 5. 18:52: Ondra si polepšil, 2 bonusy 7 pokusů. Na třetím bouldu dal top - zatím 27. místo. Stráník 3 bonusy na 7 pokusů.

29. 5. 18:38: nechce se mi věřit svým očím: Nejlepší z našich Nevělík 1t3 2b3 na 41 místě, Adam Ondra žádný top a jeden bonus na jeden pokus na 53 místě. Doufejme, že to je jen průběžný stav, a že se to zlepší. U Martina Stráníka je zatím jeden bonus na pět pokusů.

28. 5. 16:16: Kvalifikace žen 1. Akiyo Noguči, Annbe-Laurte CHevrier, Jenny Lavarda , kvalifikace 2 Juliane Wurm, Jain Kim, Emilie Verdier. Z našich 39. Nelly Kudrová, 41 Silva Rajfová. Výsledky online

Kvalifikace mužů probíhá - zatím dokončilo 24, průběžně vede Cédric Lachat před Kilianem Fischhuberem v Q1 (4 topy) a Loic Gaidioz (F) a Markus Hoppe ve Q2. Průběžné výsledky zde.

Bodování: Hodnotí se : počet topů, počet potřebných pokusů, počet bonusových chytů, počet pokusů na jejich dosažení. Například 4t7 5b7 znamená 4 topy na 7 pokusů a 5 bonusů na 7 pokusů. Samozžejmě, lepší je více topů a méně pokusů, stejně tak bíce bonusů a méně pokusů.

V areálu lezecké haly Neturfreunde byl pro závod postaven nový zastřešený venkovní boulderový areál s jedenácti věžemi, každá je široká tři a vysoká 4,5 metru, jedenáct věží je zastřešeno. Hlediště má kapacitu 4000 diváků a pro tento závod inzerují pořadatelé vstupné zdarma jak na kvalifikaci, tak finále. Vzhledem k relativní blízkosti Vídně mají tím pádem příznivci této disciplíny velkou příležitost shlédnout hvězdy světového boulderingu na vlastní oči.

PADání 2009 - Adam Ondra, Sekáček, Hardcore 7C+ SD , foto: Petr Jandík

Přihlášeno je 140 závodníků z 20 zemí, z našich mají startovat Adam Ondra, Martin Stráník, Ondřej Nevělík, Silvie Rajfová, Nelly Kudrová. Za Rakouska nechybí Kilian Fischhuber, David Lama a Anička Stöhrová, z drytoolingu známá belgičanka Chloé Graftiauxová, z Francie Stéphane Julien, z Itálie Gabriele Moroni a Jenny Lavarda a mnoho dalších.

Světový pohár vede v mužích Kilian Fischhuber před Gabriele Moronim a Stéphane Julienem, Adam Ondra je devátý. Ženy vede Japonka Akiyo Noguči před Annou Stöhrovou a Ruskou Julií Abramčukovou. Silva Rajfová je na 41. místě.

Pořadatelé připravili kromě vstupného zdarma také od soboty mezi 17:00 a 19:00 přímou linku od stanice metra U1 Kagran přímo k lezecké hale, autobusy budou označeny "Boulder Weltcup 09". Pořadatelé slibují rovněž online video z nejzajímavějších částí soutěže.

Škoda, že od nás nestartuje víc lidí, když je to tak blízko a náklady jsou malé. Jak v kategorii mužů, tak žen zůstalo jedno místo neobsazené. Není to škoda?

Stránky závodu: www.boulder-worldcup.com Mapka části Vídně s pozicí lezecké haly a stanice metra Kagran: