Liechtensteinklamm
Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>,
Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 11. 06. 2009
Tip na výlet nejen pro případ špatného počasí.
Většina horolezců tráví čas v horách dvojím způsobem. Lezením ….
…. a nebo čekáním na dobré počasí.
Pokud budete trávit čas právě tím druhým způsobem poblíž rakouského města St. Johann im Pongau, máme pro vás tip, jak si zkrátit dlouhou chvíli. Nedaleko svatého Johana se totiž u ústí říčky Gasteiner Ache do Salzachu nachází jedna z nejdelších, nejužších a nejhlubších skalních soutěsek na území Alp – soutěska Liechtensteinklamm.
Soutěska Lichtensteinklamm, foto: Jan Polák
Nevím, jestli dosahuje skutečně hloubky tři sta metrů, jak se uvádí na oficiálních stránkách této přírodní památky, ale i kdyby ne, tak jistě stojí za to ji navštívit. Procházka po dřevěném chodníku vedoucím skalní průrvou, na jejímž dně burácí vodní živel, zakončená pohledem na Závojový vodopád v každém návštěvníkovi jistě zanechá nezapomenutelné zážitky. A jakým dojmem muselo toto přírodní divadlo asi působit na hrstku členů Alpského spolku z Pongau, když se pustili již před více než sto lety do obtížného úkolu – zpřístupnit soutěsku? Asi opravdu mohutným. Jinak by se jen sotva pustili v roce 1875 do práce.
Vstupní partie soutěsky, foto: Jan Polák
Na dřevěných chodnících, foto: Jan Polák
Během stavby však postupně srdnatým mužům došly peníze a těžko říct, jak by to všechno nakonec dopadlo, kdyby pro jejich věc neměl pochopení kníže Johann II. z Lichtensteinů. Sáhl do prkenice a věnoval na stavbu 600 guldenů, díky nimž bylo možné projekt v roce 1876 dokončit. Na důkaz díku byla soutěska pojmenována jeho jménem – Liechtensteinklamm.
Pamětní deska, foto: Jan Polák
Jedna z kaskád, foto: Jan Polák
Se soutěskou to ostatně nebylo jen tak nikdy. Jak praví legenda, jistý kovář z Oberarlu v Plankenau uzavřel s ďáblem dohodu, v níž mu slíbil svoji dcerku, když mu k jeho domu přenese léčivé prameny z Gasteinu. Jak to tak v těchto případech bývá, musel čert svoji práci dokončit ještě před úsvitem následujícího dne, do prvního kohoutího zakokrhání. Jakmile se setmělo, pustil se rohatý do svých nekalých rejdů.
Legenda o Lichtensteinklammu, foto: Jan Polák
Než však stihl práci dokončit, dozvěděla se kovářova žena o tajném spolku jejího muže s čertem. Na nic nečekala a rozhodla se zachránit dcerku a zarazit chamtivost manžela. Popadla kohouta z kurníku a ponořila ho do dřevěného koryta plného vody u studny. Ten začal kokrhat jako o život a jeho křik se rozléhal do širokého okolí. Právě v tu chvíli čert letěl již naposledy ke kovárně, když v tom zaslechl kohoutí kokrhání. Ze zlosti nad tím, že nestihl práci dokončit včas, a že přišel o dívenčinu duši, vztekle mrsknul prameny do hluboké soutěsky pod sebou, aby je již nikdy žádný člověk nenašel.
Na několika místech musel být vyražen tunel, foto: Jan Polák
Přicházíme ke konci zpřístupněné části soutěsky, foto: Jan Polák
O tom, jestli je to jenom báchorka pro děti a nebo tam ty prameny opravdu jsou, se ale budete muset přesvědčit sami. Těžko říct. Vody je v soutěsce opravdu dost a dost…
Závojový vodopád, foto: Jan Polák
Liechtensteinklamm
Soutěska je přístupná od 1.5 do 30. 9. denně od 8 do 18 hod. a od 1. 10 do konce října od 9 do 16 hodin.
Vstupné:
dospělí 4 Eura
děti a mládež do 18 let 2,5 Eura
děti do 6 let zdarma
Příjezd: Z Tauernské dálnice A10 odbočit na sjezdu na Bischofshofen a po státní silnici B311 asi 9 km do St. Johann/Pg. Ze St. Johann/Pg. směrem na Grossarl. Krátce za St Johann je křižovatka, kde je třeba odbočit doleva směrem na Liechtensteinklamm. Směrové tabule vás dovedou až na parkoviště u soutěsky.
Další informace o Liechtensteinklammu naleznete například
na těchto stránkách a tady je mapka:
Zvětšit mapu.