iPhone v outdooru - Navigace II MotionX-GPS

Autor: Vladimír Horák <vhor(zavináč)cuni.cz>, Zdroj: Vladimír Horák, Vydáno dne: 22. 03. 2011

Nejpopulárnější GPS v Appstoru

Mobilních telefonů s vestavěným modulem GPS stále přibývá. Přestože jednoúčelovou GPS plně nenahradí, mohou se k navigaci použít a to nejen v nouzi. V tomto článku ukážu možnosti telefonu iPhone s aplikací MotionX-GPS. Aktualizace: Podrobná recenze verze 15.1.




V létě roku 2008 začala firma Apple prodávat nový typ svého telefonu iPhone. Jednou z novinek iPhone 3G byl i modul GPS. Ale překvapivě nebyla v novém telefonu žádná "klasická" GPS aplikace. iPhone sice začal automaticky přidávat do fotografií GPS souřadnice místa pořízení a aplikace Maps získala schopnost ukázat místo, kde se zrovna telefon (a v lepším případě i jeho vlastník) nalézá, ale to bylo všechno.

Z iPhonu člověk nevydoloval ani odpovědi na základní navigační otázky:

  1. Má GPS signál z družic a ví skutečně kde je, nebo ukazuje nesmyslně souřadnice jiného místa?
  2. Pokud signál má, tak jak silný a s jakou přesností ukazuje svou polohu? Je to plus mínus pár metrů nebo půl kilometru?
Odpověď může být hodně důležitá a nemusí to být ani v situaci, kdy stojíte zrovna totálně dezorientovaní v mlze na ledovci.

Postupně se začaly objevovat aplikace třetích stran, které GPS modul využívaly trochu víc a podobaly se klasickému zařízení GPS. Asi nejlepší je podle mého názoru aplikace MotionX-GPS.

Na úvod řeknu rovnou – MotionX-GPS není autonavigace. Nečekejte, že vám naplánuje cestu autem z bodu A do bodu B a poté bude říkat věci typu “po 300 metrech odbočte vlevo”. Pokud hledáte autonavigaci pro iPhone, nečtěte dál, jste na špatné stránce.

A teď se budu věnovat tomu, co MotionX-GPS umí.

Status

Na obrazovce Status je vidět, zda má modul GPS signál z družic, jak je kvalitní (GPS Signal), aktuální souřadnice (Lat: a Lon:) a jejich přesnost (Accuracy) a nadmořská výška (Altitude).

MotionX-GPS - obrazovka Status
MotionX-GPS - obrazovka Status

K čemu je dobré znát svou polohu v podobě číselných souřadnic? Může se stát, že nebudete vědět kde jste, ale budete mít k dispozici papírovou mapu, ve které bude zakreslena souřadnicová síť s hodnotami GPS. Pak můžete na základě souřadnic z iPhone a z mapy odhadnout (nebo s použitím pravítka i poměrně přesně spočítat a změřit) kde se zrovna nacházíte.

Kompas

Kompas v MotionX umí ukazovat dvě věci. Za prvé světové strany, za druhé směr k vybranému waypointu (co je waypoint bude zmíněno za chvíli).

MotionX-GPS - obrazovka Kompas
MotionX-GPS - obrazovka Kompas

Neočekávejte ale, že se iPhone bude chovat jako klasická buzola. Aby ukázal sever, musíte se s ním pohybovat. Pokud možno přímo a to konstatní nezanedbatelnou rychlostí. Budete-li stát na místě, bude se růžice kompasu náhodně otáčet všemi směry.
iPhone 3G totiž nemá uvnitř magnetický kompas. Kde je sever, odvozuje od svého pohybu. Zjistí třeba, že jste se posunuli během posledních deseti vteřin o 10m na východ. Předpokládá, že ho držíte před sebou a koukáte se při chůzi směrem kterým jdete (tedy na východ). Proto otočí na displeji růžici kompasu tak, aby sever ukazovala vlevo.
Poznámka: nový iPhone 3GS už v sobě magnetický kompas má.

Waypoint

A teď co jsou to ty výše zmíněné waypointy. V podstatě jsou to uložené souřadnice nějakého místa.

MotionX-GPS - Waypoint
MotionX-GPS - Waypoint

Místa, které se vám líbilo a tak jste řekli aplikaci MotionX, aby jeho souřadnice zaznamenala (vytvořila Waypoint). Nebo místa, které je pro vás nějakým způsobem důležité natolik, že ho budete chtít najít za každou cenu. Například nouzový bivak na hřebenu, skálu kde chcete lézt, hospodu do které chcete zajít po lezení...
Důležité waypointy si můžete uložit do telefonu před akcí a když je nouze, můžete spustit MotionX, vybrat waypoint a ťuknout na Start Nav jako “Začít Navigovat” – a objeví se růžice kompasu, ukáže směr k waypointu (pokud pěkně plynule popoběhnete 20m rovně, jak je popsané výše) a vzdálenost k němu. Vyrazíte a na displeji sledujete, jak se vzdálenost pěkně zkracuje a v kolik hodin tak telefon odhaduje, že tam tímhle tempem budete...
Tedy pokud se budete pohybovat terénem pěkně po přímce, což nemusí být vždy úplně to nejlepší - co kdyby přímá cesta vedla přes řeku a tu by bylo lepší nebrodit, ale přejít po mostě, který je o půl kilometru na východ? Ale jak na to přijít, že tam ten most je?
A právě jsme se plynule dostali k další věci, kterou MotionX umí a to jsou mapy.

Mapy

MotionX dokáže zobrazit mapu a na mapě naši aktuální pozici a bod, ke kterému jdeme. Takže si můžeme vybrat cestu, po které půjdeme.
Má to ovšem háček. Mapové podklady nejsou součástí MotionX-GPS. Aplikace používá mapy, které jsou k mání zadarmo na Internetu a průběžně si je podle potřeby z Internetu stahuje.
Výhodou takového řešení je (kromě ceny), že odpadá starost o to, jestli je v telefonu nahraná mapa zrovna té části světa, kam jste se rozhodli vyrazit.
Nevýhodou je nutnost stálého připojeni na Internet, což jednak žere baterky, jednak nefunguje vždy (na místech bez GSM signálu nebo v zahraničí, kde je datový roaming extrémně drahý). A bez Internetu na displeji místo mapy uvidíte jen pěknou bílou plochu, na které je s vysokou přesností vyznačena vaše poloha.

MotionX umí buď mapové podklady Google (v podstatě to, co je na googlemaps.com) nebo z projektu OpenStreetMap.org.

Mapy Google jsou sestavené z kvalitních komerčních zdrojů a jsou silniční, satelitní nebo hybridní.

MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "Google Hybrid"
MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "Google Hybrid"

Oproti tomu projekt OpenStreetMap.org funguje podobně jako známá Wikipedie – mapy v něm vznikají na základě práce dobrovolníků a z darovaných podkladů. Na některých místech jsou proto tyto mapy podrobné a aktuální, na jiných jsou lvi.

MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "OpenStreetMap"
MotionX-GPS - zobrazení waypointu na mapě, mapa "OpenStreetMap"

Velkou výhodou těchto map je, že je nemusíte stahovat znovu a znovu z Internetu. S použitím malého triku to stačí udělat jen jednou a pak používat mapy i na místech, kde není připojení nebo za něj nechcete platit.

Jak na to:

MotionX-GPS - nastavení stahování map
MotionX-GPS - nastavení stahování map
S mapami Google podobná věc z licenčních důvodů udělat nejde.

Stopky a záznam trasy

Další pěknou funkcí, kterou MotionX-GPS umí, jsou stopky a záznam trasy. Na obrazovce Stopwatch stisknete tlačítko Start a aplikace začne zaznamenávat trasu, po které jdete (jedete na kole, běžíte...). Vidíte ušlou vzdálenost, svou průměrnou a maximální rychlost, záznam si můžete uložit. V případě potřeby se pak díky takto zaznamenané trase bezpečně vrátit tam, odkud jste přišli. Tlačítkem Photo si můžete pořídit fotografii, která se uloží jako obrazový waypoint.

MotionX-GPS - obrazovka Stopwatch
MotionX-GPS - obrazovka Stopwatch

MotionX-GPS - zaznamenaná trasa
MotionX-GPS - zaznamenaná trasa

Na záznam celodenní túry to ale není – podle mých zkušeností vydrží plně nabitý iPhone zaznamenávat trasu jen tři až čtyři hodiny. (Chcete-li více, musíte občas dobít z externí baterie)

Publikování zaznamenaných údajů

A jsme u poslední funkce aplikace MotionX, o které se chci zmínit. Jde o možnost publikování zaznamenaných údajů. V paměti telefonu máme uložené waypointy a trasy. Můžeme si je vypsat a nechat ukázat na displeji telefonu, ale můžeme se o ně také podělit s kamarády. Funcí Share jde waypoint nebo zaznamenaná trasa odeslat e-mailem, vystavit na Facebooku, zveřejnit přes Twitter, nebo naimportovat do mapy tvořené na Googlu. Součástí odeslaných dat je také odkaz na který stačí kliknout a waypoint nebo trasa se zobrazí v Googlemaps. Velmi jednoduché. Aplikace zasílá data jak ve formátu gpx vhodném pro výměnu s jinými GPS-kami a programy (např Photolinker), tak soubory kml/kmz pro Google Maps a Google Earth.

Trasa publikovaná z MotionX na Facebook
Trasa publikovaná z MotionX na Facebook


Informace o waypointu poslané z MotionX e-mailem
Informace o waypointu poslané z MotionX e-mailem

Za ty peníze...

Zbývá dodat, že jde o placenou aplikaci (2.39 Euro), pro bezplatné vyzkoušení je k mání její Lite verze.
MotionX je povedená aplikace, díky níž je možné využít iPhone 3G jako klasickou turistickou GPS. Samozřejmě ne v extrémních podmínkách, na to iPhone není stavěný (ve srovnání s jednoúčelovou turistickou GPS jde zejména o kratší výdrž na jedno nabití baterie, menší citlivost GPS modulu, mechanickou "neodolnost"), ale v jiných případech může posloužit dobře. Zvlášť když ho stejně nosíte stále s sebou jako telefon.
Za nedostatky (nebo chybějící funkce) považuji především nemožnost waypoint nebo trasu do aplikace importovat, dále nutnost exportovat uložené waypointy postupně po jednom, nelze odeslat celou skupinu waypointů najednou. Nicméně autoři aplikaci stále vylepšují a snad se časem dočkáme. Jako zajímavost lze uvést, že majitel, zakladatel firmy Fullpower - Philippe Kahn se svým provozním ředitelem vyhráli prestižní závod námořních jachet a k navigaci používali jen dva telefony Apple 3GS s se svým programem MotionX-GPS. Zda používali sériové provedení, nebo nějakou betaverzi, článek nepravil, ale přežili to a trefili se.

Shrnutí:

+

-

Popisovaná verze: 6.0, cena v Appstore 2,39 EUR Aktualizace: Podrobnou recenzi verze 15, která odstranila řadu výhrad k verzi 6 a přidala nové funkce najdete na serveru mujmac.cz, současná cena pro iPhone je 0,79 EUR.