MS 2009 v Xiningu - Adam Ondra vicemistrem světa

Autor: Petr Kodytek <kodytek.petr(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: lezec.cz, ifsc-climbing.org, horydoly.cz, Vydáno dne: 04. 07. 2009

česká želízka v ohni

V úterý bylo zahájeno Mistrovství světa, které se letos koná v čínském Xiningu a trvá do 5. července. Přes 400 závodníků z 46 zemí světa bude závodit v lezení na obtížnost, na rychlost, boulderingu a v kombinaci. V rámci odpočinkového dne se uskuteční soutěž dvojic na rychlost. AKTUALIZACE: Máme vícemistra světa. Ostatní bez medailí.

5. 7. 13:15 Nádherné a divácky atraktivní finále přineslo odpověď na otázku kdo bude Mistrem světa 2009. Uniklo nám to o fous. První místo obsadil Patxi Usobiaga následovaný naším Adamem Ondrou! Bronz si odnesl David Lama. Gratulace Adamovi za perfektní výsledek. V rychlosti na 15 metrů obsadil náš Libor Hroza 6. místo, když v kvalifikaci byl časem 7,18s druhý za pozdějším vítězem Qixin Zhongem (CHN 6,77s) a před dalším Číňanem Chen Xiaojie (7,30 s).

5. 7. 07:30 Velmi těžká semifinálová cesta zastavila mnoho favoritů. Bohužel včetně Tomáše Mrázka (18. místo). Česká naděje však neumírá. Adam Ondra dosáhl na TOP jako jedinný v semifinále a postupuje z prvního místa!! Za ním jsou Patxi Usobiaga (SPA) a Valerij Kryukov z Ukrajiny. Máme dobře našlápnuto. Budeme mít nového mistra světa v lezení?? Držte palce. Finále začíná okolo 11. hodiny.

5. 7. 01:00 Ženské lezení na rychlost zcela v čínské režii. Rychlostní lezení na 15 metrů přineslo nový světový rekord a totální nadvládu čínských závodnic. Cuilian He získala již svou druhou zlatou medaili za přelez v rekordním čase 9:04! Druhé místo patří její sestře Cuifang He (9:30) a bronzová skončila Chunhua Li s časem 9:38 s. Naše Lucka Hrozová skončila na 14. místě a polepšila si tak o dvě místa oproti rychlosti na 10 metrů.

4. 7. 12:45 Finálovou cestu z oblin, dírek a stiskáčů zvládla nejlepe rakouská závodnice Johanna Ernst. Společně s Korejkou Jain Kim dala TOP. K vítězství ji však pomohl lepší semifinálový výsledek. Třetí místo obsadila Maja Vidmar ze Slovinska. Vyšší umístění ji překazily lišty, které technicky nezvládla. Rakušanky zcela ovládly tuto disciplínu. V první sedmičce nejlépe umístěných jsou tři rakouské závodnice.

4. 7. 11:15 Stupně vítězů v boulderingu ovládli ruští závodníci. Překvapením je hlavně vítězství outsidera Alexeje Rubcova (RUS), který postupoval z kvalifikace na posledním šestém místě. Stříbrný post obsadil další ruský závodník Rustam Gelmanov a třetí místo získal David Barrans z Velké Británie. Překvapením bylo vypadnutí vítěze klasifikace Salavata Rachmetova, který nepostoupil do finálových bojů.

2. 7. 1200 Oficiální výsledky lze vidět na stránkách IFSC. Libor Hroza ml. neobsadil šesté místo, jak jsme podle informací od jeho trenéra psali včera, ale 8. místo. Z výsledků vyplývá, že jeden Číňan, držitel světového rekordu na 15m, byl nasazen rovnou do finále. Dnes probíhala kvalifikace obtížnosti. Adam Ondra topoval obě kvalifikační cesty bez problému, Tomáš Mrázek, který nemá po zánětu šlach tolik natrénováno jako jindy, top druhé cesty pouze tečoval, ale oba postupují. Postupu do finále se nedočkala Lucka Hrozová, která byla v obou kvalifikačních cestách na 26. místě a nakonec to dalo celkově 27., první nepostupové místo. I když Lucka nepostoupila, oproti loňskému ME si v obtížnosti polepšila. Adam a Tomáš si věří na semifinále a finále, mají velkou motivaci. Krátké video s Liborem, kde ho malá chyba připravila možná i o titul.

1. 7. 18:00 Libor Hroza ml. měl pěkně našlápnuto, v prvních třech kolech vyhrával, ale pak znamenalo uklouznutí šesté místo, které je určitě v konkurenci Rusů, Ukrajinců a Číňanů úspěchem, i když on sám s tím spokojen nebyl. Ve finále žen "běžely" vždy čtyři závodnice spolu a Lucka Hrozová, ačkoliv skončila na 16. místě, byla se svým časem spokojená. Zítra startuje Lucka v obtížnosti a na svoje vystoupení se chystají Tomáš Mrázek a Adam Ondra, ve které vkládáme velké naděje.

Čtvrteční program: kvalifikace obtížnosti, 2 cesty stylem flash - ženy a muži, startují Mrázek, Ondra a Hrozová. Pátek: restday, závod v rychlosti dvojic, startují Hrozovi.
Sobota: Semifinále boulderů muži, obtížnost semifinále ženy, kvalifikace rychlost na 15 metrů ženy, finále bouderů muži, finále obtížnosti žen, finále rychlosti žen na 15 metrů. Jestli bude Lucka Hrozová skutečně startovat jak v obtížnosti, tak v rychlosti na 15m, bude se mít v sobotu co ohánět.
Neděle: Semifinále boulderů ženy, obtížnost semifinále muži, kvalifikace rychlost na 15 metrů muži, finále bouderů ženy, finále obtížnosti mužů, finále rychlosti mužů na 15 metrů.
Je vidět, že Číňané berou rychlost jako nejprestižnější discipínu, která uzavírá celý šampionát.

1. 7. 9:40 Libor Hroza ml. vyhrál kvalifikaci rychlosti na 10m trati časem 4:33 sekundy a postoupil do finále. Lucie Hrozová postoupila také do finále z 15. místa v kvalifikaci a ve finále bude mít velmi těžkou soupeřku, Polku Edytu Ropekovou. Pokud nad ní nezvítězí, bude o konečném umístění rozhodovat čas z kvalifikace. Podle zprávy Libora Hrozy staršího jsou časy velmi natěsnané a o úspěchu nebo neúspěchu může rozhodnout jediný pohyb. Stránka MS, kde by měl být videopřenos je zde, ale moc to nefunguje.

Českou republiku reprezentují Tomáš Mrázek (obtížnost), Adam Ondra (obtížnost), Libor Hroza mladší (rychlost) a Lucie Hrozová (rychlost a obtížnost). Podívejme se blíže na vyhlídky těchto sportovců.

MČR 2008 - Libor Hroza
MČR 2008 - Libor Hroza, foto: Jan Polák


Libor Hroza mladší je zkušený závodník, který se více než čtyřicetkrát zúčastnil různých mezinárodních soutěží. Rychlostní lezení zažívá v současné době velké změny. Cesta, na které se závodí, se standardizuje a Libor má díky svému otci, Českému horolezeckému svazu (ČHS) a umělé stěně v Holešovicích, možnost trénovat na speciálních chytech. Jeho trénink doma i v italském Arcu se vyplatil a na soutěži světového poháru v Trentu letos v dubnu skončil šestý. V Xiningu původně chtěl startovat v rychlosti i v kombinaci, ale když bylo organizátory rozhodnuto, že kombinace bude hodnocena jako výsledek všech tří disciplin (tedy včetně obtížnosti), rozhodl se, že se plně soustředí pouze na rychlost. Pořadatelé soutěže zařadili závod na cestách dlouhých 10 a 15 metrů. Budou tedy uděleny dva tituly mistra světa. Libor bude startovat i v soutěži dvojic se svojí sestrou Lucií.

Libor Hroza je momentálně 12. v rankingu SP 2009 v rychlosti, nejlepší výsledek v SP měl v roce 2007 - 7. místo. Nejlepší umístění v závodech SP - 6. v Trentu 2009, 5. na Rock Master Arco 2007, 4. na Rock Master Arco 2006, vše v rychlosti.

Lucka Hrozová v závodě SP na rychlost v Chamonix
Lucka Hrozová v závodě SP na rychlost v Chamonix, foto: Libor Hroza


Lucie Hrozová je Mistryní České republiky v lezení na obtížnost a rychlost z roku 2008. Lucka má výborné výsledky i v drytoolingu. Její účast na mistrovství světa je přesto paradoxně poznamenána spory o nominaci ze strany ČHS. Stejně jako její bratr, změnila původní plány a rozhodla se nestartovat v boulderingu. Ušetří tak síly na další dvě disciplíny, sníží riziko zranění a zvýší své šance na dobré umístění, které je podmínkou pro proplacení nákladů na její účast ze strany ČHS na rozdíl od ostatních nominovaných, kteří mají náklady na účast placené bez ohledu na výsledek.

Letos 2x třetí místo a celkově 4. v Sp v drytoolingu, v závodech SP na rychlost a obtížnost letos ještě nestartovala. Vloni 4. na ME v rychlosti, 12. ve Val Daone (rychlost), 6. ve Val Daone 2006 (rychlost), 7. Lipsko 2006 (rychlost).

MČR 2008 - Tomáš Mrázek
MČR 2008 - Tomáš Mrázek, foto: Petr Jandík


Vyjmenování všech úspěchů Tomáše Mrázka na soutěžním poli by z tohoto článku udělalo román, za který by se nemusel stydět ani Dostojevský. Zmiňme jenom dva tituly mistra světa v lezení na obtížnost a titul mistra České republiky, který byl až do roku 2008 pro Tomáše jakoby jenom samozřejmostí. Vloni Tomáš vyhrál soutěž světového poháru právě v Xiningu, celkově byl druhý v SP na obtížnost. Bohužel se v poslední době potýká se zraněním prstu, takže jeho forma v závodu je poněkud nejistá.



Adam Ondra může závodit za dospěláky až od této sezóny. Jako junior vyhrál všechno co mohl a skvělou formu potvrdil v poslední době i na skalách. Původně měl závodit i v boulderingu, ale možná jeho jedenácté místo ze světového poháru v boulderingu ve Vídni ho přimělo zaměřit se jenom na obtížnost.

Dosavadní výsledky: 3. místo v Hall 2009 (bouldering), juniorský mistr světa 2008, vede neoficiální světový žebříček skalních lezců na 8a.nu.



Adam Ondra
Adam Ondra, foto: Petr Jandík


To jsou tedy česká želízka v ohni. Pokud chcete sledovat vývoj jejich výsledků a držet jim palce, je to možné na stránkách IFSC.