Kde Turci nikdy nebyli.
Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>,
Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 24. 07. 2009
Ferratou ke zřícenině hradu Türkensturz
Co se týká počasí, nezačal lezecký víkend na skalách Gutensteinských Alp zvlášť podařeně. Vytrvalý déšť se nás snaží vehementně přesvědčit o tom, že není dobrý nápad vyrazit za lezením tak daleko, ba co víc, vyrazit někam vůbec! My však s buldočí tvrdošíjností míříme na jih od Vídně a trochu naivně doufáme, že stěny Hohe Wandu zůstaly ušetřeny této vytrvalé sprchy….
Nezůstaly a my jsme postaveni před otázku: „Co s načatým víkendem?“
V paměti lovíme chabé trosky informací o možnostech lezeckého sportovního vyžití v okolí Neunkirchenu, až si vzpomeneme na ferratu, která tu někde vede a končí u zbytků zdiva Tureckého hradu. „Co se tam jet podívat?!“, říkáme si. Jen si vzpomenout, kde to vlastně je!
Skalní útes, na němž jsou zbytky umělé zříceniny Türkensturz, foto: Jan Polák
Chvilka lovení ve vodách internetu a indície jsou tu. Důležité je najít Seebenstein a z něj by to mělo být již kousek do Gleissenfeldu, nad nímž se vypíná skalní stěna s „naší“ ferratou. Což o to! Kousek to skutečně je, jen vědět, kterým směrem! Jeho určení nám totiž dělá trochu potíže, protože jako obvykle s sebou nemáme žádnou pořádnou mapu. A tak postupně nahlížíme do většiny údolíček, která do Seebensteinu vedou, několikrát projíždíme celým městečkem sem a tam, až konečně objevíme informační tabuli s mapou okolí, kde je náš cíl vyznačen. Ještě štěstí, že je tak nevlídně a na ulici není ani noha. Jinak bychom byli asi všem pro smích!
Na mapce, která nás zachránila jsou vyznačené i okružní výletní trasy, foto: Jan Polák
Tudy na ferratu i na hrad, foto: Jan Polák
Konečně zastavujeme s naším autíčkem na parkovišti v Gleinssenfeldu, odkud se chodí na Pittentaler Steig, jak se oficiálně ferrata jmenuje. Hluk motoru vystřídá hukot rozvodněného Pittenu a vytrvalé bubnování deště na střechu auta. Nikdo se ani nehne a jen se na sebe zachmuřeně díváme. „Tak co? Jdeme ven?“ Nikomu z nás se nechce a shodujeme se na tom, že „jedenáctá rozhodne“.
Pěšinka k Pittentaler Steigu odbočuje pod stěnu u kamenné mohyly, foto: Jan Polák
Nerozhodne jedenáctá, ani dvanáctá, ani jedna ba ani druhá hodina odpolední. Ve tři už máme přečteny všechny noviny a odmítáme se dál krčit v autě. Jde se ven! Do deště vyrážíme skryti pod deštníky jako pan Tau a říkáme si, že se půjdeme podívat alespoň pod nástup, abychom viděli, jak cesta vypadá z blízka. Ještě na chvilku koketujeme s myšlenkou, zda nevzít věci na ferratu s sebou, ale vzápětí to hodnotíme jako blbost. S povzdechem: „Stejně nepřestane pršet!“, volným vycházkovým krokem vyrážíme do kopce.
Nástupový žebřík, foto: Veronika Dušánková
Snad to způsobila naše vytrvalost a nebo „nahoře“ z nějakého důvodu došla voda, ale když docházíme k nástupovému žebříku, přestává pršet, „Tak co? Nedáme jí přece jen?“, říkáme si a mlsně pokukujeme po lanech vedoucích strmou stěnou vzhůru. „No jasně, že jo!! Ale bez ferraťáku nejdu!“
Nástupový žebřík - tentokrát v plné výzbroji, foto: Jan Polák
Vzdušný traverz, foto: Jan Polák
To v praxi znamená co nejrychleji seběhnout rozbahněnými cestičkami pracně nastoupané metry, navěsit na sebe lezecké vybavení a znovu, o poznání pomaleji než dolů, vystoupat zpět k nástupu. Tak, jsme zase tady a můžeme se vrhnout do výstupu.
Výstup vede převážně kouty...., foto: Jan Polák
... a kouty...., foto: Jan Polák
Zahajujeme kolmým žebříkem typu ocelová tyč se šprušlemi na obě strany, pomocí něhož překonáváme nástupový převis. Nad ním začíná standardní jištění ocelovým lanem, sem tam doplněné kramlemi a kolíky. Cesta postupuje systémem zářezů šikmo vzhůru. O trochu vzrušení a pocitu expozice se stará několik traverzů a hlavně závěrečný strmý úsek ohodnocený stupněm obtížnosti C/D. Škoda, že si při jeho překonávání již nemůžeme naplno vychutnat pohled do hloubky pod námi. Začíná se totiž zase zatahovat a vypadá to, že si večer v ničem nezadá s dopoledním průběhem počasí. Déšť je na spadnutí!
.... přerušovanými traverzy., foto: Jan Polák
Závěrečná strmá část výstupu, foto: Jan Polák
Rychlá fotka u kamenné brány, stojící u okraje srázu, a rychle dolů. Přestože zbytky uměle postavené zříceniny, kterou nechal v roce 1824 vybudovat kníže Johann von Liechtenstein, jistě stojí za důkladnější prozkoumání, necháváme si to na jindy a koukáme se odtud co nejdříve dostat zpět k autu. Snad to stihneme za sucha! U dřevěné chatky, stojící nedaleko ruin u sestupové cesty na okamžik váháme, zda zde chvíli nepočkat a přečkat případný déšť, ale nakonec riskujeme a po kratší sestupové cestě označené jako „Türkensturz steil“ spěcháme dolů. Je to trochu škoda, protože zdejší krajina jistě stojí za pečlivější poznání a nabízí v okolí spoustu zajímavých míst. No nevadí! Snad se nám je podaří navštívit někdy příště. Alespoň máme důvod se sem vrátit…
Skalní brána - Türkensturz Tor, foto: Jan Polák
Popis ferraty
Pittentaler Steig naleznete v databázi cest.