Nemusí si platit účast sama
Začátek letošní závodní sezóny poznamenaly problémy v závodní komisi dospělých Českého horolezeckého svazu, které se po řadě diskusí a střetů na mediálních fórech zdají nyní být ukončeny smírem. AKTUALIZACE: Stanovisko Mrázka a Lipenské.
Helena Lipenská a Tomáš Mrázek uveřejnili své stanovisko
Na stránkách Tomáše Mrázka se objevilo toto stanovisko, které patrně reaguje na otázky, které kladl v komentářích pod článkem MČR na SmíchOffě nebude! čtenář Pavel Novák. Stanovisko však nepřináší žádné odpovědi na položené otázky, ale jen zmateně napadá statutární orgány ČHS a Disciplinární komisi. Připomeňme, že vynikající sportovní lezkyně a životní partnerka Tomáše Mrázka Helena Lipenská je členkou Mediální komise ČHS a šetřením Disciplinární komise byla na počátku tohoto roku napomenuta za prokázané pochybení ve funkci manažerky závodní reprezentace. Stížnost podal Libor Hroza starší v reakci na disciplinární stížnost Komise závodního sportovního lezení, zastoupené právě Helenou Lipenskou na Libora Hrozu mladšího. Zatímco z několika bodů stížnosti na Helenu Lipenskou bylo pochybení v jednom z bodů stížnosti prokázáno, stížnost na Libora Hrozu mladšího byla shledána zcela neopodstatněnou. Helena Lipenská reagovala na rozhodnutí Disciplinární komise odstoupením z funkcí v Komisi závodního sportovního lezení i manažerky reprezentace.
Čermák nesouhlasí, Mrázek mění postoj, Rakovič odřekl MČR
V době psaní tohoto článku se zdála být celá záležitost uzavřena smírně, ale členové tzv. "Čtyřlístku" se s tím jak vidno nehodlají smířit a bojují svým vlastním stylem. Nejprve vyslovil svůj nesouhlas s omluvou Hrozovým Tomáš Mrázek (Bobík zůstaneme-li u čtyřlístkového pojmenování), který změnil titul PR článku pro ČHS na svých stránkách na Nevěřím vedení ČHS a omlouvám se, jelikož jsem nedávno napsal tento článek. Poté se v diskusi na serveru Lezec.cz od rozhodnutí VV v korespondenčním hlasování distancoval Jura Čermák (Myšpulín), který byl v korespondenčním hlasování přehlasován. Není poprvé, kdy se s tím nesmířil a snaží se výsledek hlasování zpochybnit a zvrátit (viz Úvahy nad zasedáním VV ČHS). Nejnověji vytáhl vysokou ráži do protihrozovské války, která se nyní přeměňuje na válku proti Výkonnému Výboru ČHS poslední mužský člen Čtyčlístku, Tomáš Rakovič (Pinďa, který se nebojí zeptat, když něco neví), který údajně z důvodu nesouhlasu s omluvou Hrozovým odřekl na stěně, jejímž je spoluvlastníkem, pořádání Mistrovství ČR v obtížnosti, viz MČR na SmíchOffě nebude!. Argumenty, kterými zpochybňuje rozhodnutí VV jsou poněkud "babačovského" stylu. Ponechám na ctěném čtenáři a jeho inteligenci jejich zhodnocení, jen podotknu, že korespondenční hlasování má předseda nebo jeho zástupce právo vyhlásit a jeho výsledek je platný, když se kladně vyjádří nadpoloviční většina členů VV, tedy čtyři a více. Pro výsledek je celkem lhostejné, hlasoval-li někdo proti, nebo nehlasoval-li vůbec. Čtyři hlasy pro, v sedmičlenném VV, znamenají schválení hlasované otázky a nelze to nijak zpochybnit.
Když po aféře s chybně napsanými pravidly odměňování vítězů závodů, zejména v rychlosti, přetekl pohár trpělivosti koncem minulého roku předsedovi závodní komise dospělých, Tomáš Rakovičovi, a odstoupil, byla komise bez vedení. Poté se zdálo, že je pozice uspokojivě obsazena Jindřichem Pražákem, který ale po dvou měsících také odstoupil a VV narychlo jmenoval předsedkyní Simonu Rajfovou. Ta se své funkce ujala razantně, ale dopustila se přehmatu, kdy vypsala jako nominační závody na rychlost jeden, na který se již nedalo přihlásit a druhý jen těsně před uzávěrkou. Touto situací byla zaskočena Lucie Hrozová, která měla od předchozího předsedy komise přislíbenou nominaci za 4. místo na ME 2008 v lezení na rychlost a měla naplánovaný tréning tak, že se nemohla náhle přeorientovat a připravit se na nečekaně vypsaný poslední nominační závod, když nová předsedkyně slib nominace od předchozího předsedy odmítla potvrdit.