Komentář
3. 9. se konala schůze Výkonného výboru. Kromě běžné agendy se tu vyskytuje několik zajímavých i kontroverzních bodů.
Včera se na stránkách ČHS objevil zápis se zasedání Výkonného výboru ze 3. září. Obsahuje řadu zajímavých bodů. Po konstatování, že byly splněny podmínky smlouvy s Lezeckým centrem Mammut (míněna patrně stěna v Holešovicích provozovaná Liborem Hrozou, které ještě předchozí VV poskytl 12000 na vytvoření podmínek pro trénink rychlosti a kde je také nainstalovaná jako jediná v ČR skoro celá standardní cesta na rychlost) a urgenci stanovisek předsedů komisí ke spolupráci s UIAA je prvním zajímavým bodem archivace vrcholových knih.
Archivace vrcholových knih
ČHS se podařila dobrá věc, že staré vrcholové knihy převezme do péče Národní archiv. Zbývá dořešit způsob digitalizace. Zápis se zmiňuje o knihovně nebo smlouvě s copy centrem, ale možná by levněji vyšlo koupit za 3000 Kč do sekretariátu skener, pokud tam ještě není. Jistě by se našli brigádníci, kteří by byli ochotni tam knihy skenovat a svaz by to vyšlo levněji než smlouva s copycentrem. Skenování polorozpadlých vrcholových knih je tak jak tak ruční práce, kterou ani výkonnější skener nijak významně neurychlí.
Odměny a telefony pro funkcionáře
Směrnice o čerpání finančních prostředků určuje odměny a používání služebních telefonů. Odměna předsedovi 5000 měsíčně je s ohledem na jeho odpovědnost spíše symbolická a vlastně pokračuje v odměnách předsedů z minulosti, aniž by byla zohledněna inflace, která reálnou hodnotu této odměny stále snižuje. Členové výboru ani předsedové komisí nemají stanovenou pevnou odměnu, odměnu za konkrétní činnost jim může navrhnout předseda. Předseda, členové VV a předsedové komisí mají nárok na služební telefon s limitem 1500 Kč pro předsedu a 1000 Kč pro ostatní. Celkově lze říci, že směrnice nepřináší žádné překvapení a zachovává status quo zděděný od předchozího vedení.
Ročenka ČHS
Zajímavá informace je, že na vydání ročenky ČHS hodlá VV uzavřít smlouvu s kontroverzním majitelem cestovní kanceláře a nakladatelem Michalem Kleslem.
Situace v komisi sportovního lezení
Více bombózní je bod 10, Situace v Komisi soutěžního lezení. Poté, co Jura Čermák neskousl, že byl přehlasován ve věci omluvy Hrozovým v korespondenčním hlasování a ventiloval to i veřejně v diskusi na serveru Lezec.cz, se dalo očekávat, že kauza si jen tak neskončí, Předseda Hrubý má na podnět předsedkyně komise soutěžního lezení a člena VV Jiřího Čermáka iniciovat přezkoumání skutečností, na základě kterých VV rozhodoval. Tato formulace je zmatečná, protože ani disciplinární, ani revizní komise nemá ve svém statusu přezkoumávání skutečností, pokud není dán konkrétní podnět a stížnost, nebo pokud sama neusoudí, že došlo k porušení nějakého předpisu. Celý tento bod se mi jeví jako nešťastný, protože jej Hrozovi mohou považovat vzhledem k úkolování předsedy za porušení dohody o uzavření této záležitosti a nelze vyloučit ani podání disciplinárních stížností, jejichž výsledek neskýtá pro vedení ČHS velké naděje na úspěch.
Noví předsedové komisí
VV jmenoval nové předsedy komisí - Jiří Šefl povede Komisi sportovního lezení na skalách a Komisi Alpinismu povede staronový předseda Martin Otta. To je velmi zajímavá volba, uvážíme-li že členem VV je velký kritik Komise Alpinismu Vladimír Wolf, který v minulosti velmi ostře napadal komisi a její činnost a to právě za předsednictví Martina Otty. V souvislosti s postupem Adama do dospělých soutěží se dalo očekávat, že funkci vedoucí závodní komise mládeže složí Eva Ondrová a to se také stalo. Její místo patrně nahradí nějaký další rodič závodícícho dítěte, jak je zde již delší dobu obvyklé.
Zrušení komise ledolezení a drytoolingu?
Brizantní je věta, že nenajde-li se vedoucí Komise lezení v ledu a drytoolingu, bude komise zrušena. Jak by potom VV řešil účast vloni velmi úspěšné Lucky Hrozové ve Světovém poháru 2010 není jasné, ale výbušný potenciál dalších sporů je zde jasně obsažen.
Koncepce ČHS, slmouva se Strnadem, exekuce, telefon pro Teplého, UIAA
VV dále diskutoval o mediální koncepci ČHS, členové mají zaslat připomínky k dalšímu z návrhů smlouvy se Z Strnadem ohledně webu Skalních oblastí ČR, která stále ještě není uzavřena, Honza Bloudek pracuje na koncepci ČHS, Zdeněk Teplý jako vedoucí historické komise dostane služební telefon. Jako snad již poslední následek činnosti bývalého předsedy Jiřího Skandery zaplatí svaz exekuční popltatek, o jehož výši není v zápisu informace.
Na zasedání UIAA nás bude zastupovat IAMES, ČHS nebude propagovat web piskari.cz, na webu se má vytvořit nabídka slev pro členy ČHS,plánuje se online přenos z SP v Brně, Výstupy roku budou prezentovány na Festivalu alpinismu na Smíchově.
Zápis schválil Zdeněk Hrubý a na rozdíl od minulých let již není v zápisech uváděno, jak který člen VV hlasoval v konkrétních bodech. To je škoda, protože si tak veřejnost nemůže udělat obrázek o postojích jednotlivých členů druhdy jednotné kandidátky a mít tak vodítko pro příští volby.