Horolezecká přilba SALEWA PIUMA PRO
Autor: Alena Čepelková <acepelkova (zavináč) netsystem.cz>,
Zdroj: Alena Čepelková, Vydáno dne: 21. 12. 2016
Uživatelský test - aneb jak jsem se smířila s helmou
Horolezcovo bytí či nebytí závisí kromě toho, co má v hlavě, i na tom, co má na hlavě. Výběru přilby by proto jistě měl věnovat náležitou pozornost. Aktualizace: Dovětek po pěti letech.
Recenze
Vhodných recenzentů horolezeckých přileb existuje určitě spousta, žádný z nich by se však pravděpodobně nemohl pochlubit takovou vytrvalou averzí k nasazování tohoto ochranného prostředku na hlavu jako já. (Při pohledu na následující retro fotografii by snad šlo připustit, že k tomu mohu mít i jakýs takýs nehorolezecký důvod).
Alena Čepelková (tehdy Stehlíková) se Zuzanou Hofmannovou (tehdy Charvátovou) na vrcholu Ťuťu na Kavkaze, foto: Alena Čepelková
repro z knihy Jiřího Nováka
Snad v obavě, že mne zas někdo přistihne a takto vyfotí, snad díky neustálému rozčilování nad tím, že mi přilba naráží v záklonu při hledání další cesty na bágl, posune se a výhled mi zakryje, a zcela jistě z nerozvážnosti, jsem přežila poměrně dlouhé lezecké období, během kterého mne k nasazení přilby donutil jen velký tlak okolností.
Estes Park – Lumpy Ridge, The Book, „Fat City“, 5.10c, foto: Jan Leníček
Vymlouvala jsem se na zapomnětlivost, zbytečnou váhu, nedostatek místa v batohu, na horko nebo naopak nepříjemnou vlastnost čepice sesouvající se pod přilbou v nejnevhodnějším okamžiku do očí. (Perlou mé rouhavé argumentace se stával v nadsázce dokonce fakt, že se bez přilby dá přežít i osmdesátimetrový pád, čehož jsem živoucím důkazem). Na mé hlavě se (včetně modelu z fotografie, ve kterém pamětníci jistě identifikují půlkilovou přilbu Cassida čs. výroby) sice vystřídaly čtyři typy přileb různých výrobců, nechuť k nošení však žádný z nich nedokázal nijak výrazně snížit.
Estes Park – Lumpy Ridge, The Book, „Fat City“, foto: Jan Leníček
O zásadní proměnu mého postoje se patrně zaslouží až zde testovaný model Salewa PIUMA PRO
Základní údaje:
Hmotnost 230g
Barevné provedení red, lime green, anthracite, white
Velikosti uni (53-63cm)
Materiál polykarbonát, expandovaná polystyrénová pěna
Doporučená cena 3 190 Kč
Val di Ossola, Pizzo Marta (6a), foto: Jana Končáková
Nevím, zda již nemám sílu se bránit, dostávám rozum, nebo podléhám Alzhaimerově chorobě, protože zapomínám, že ji mám na hlavě. Pravdou je, že přilba je
úžasně lehká
jednoduše nastavitelná pro komfortní a stabilní usazení na hlavě
perfektně odvětraná
nízká, což je příjemné při odhadu manipulačního prostoru
celkově velmi příjemná na nošení.
Při celodenním lezení a v horkých dnech ji vůbec „necítíte“ na hlavě a dámy – horolezkyně myslím ocení i slušivý design. V Itálii ji měly všechny horské vůdkyně
Přilbu jsem testovala při celodenním lezení v horách, za teplého počasí. Ačkoliv jsem nezašla až tak daleko, abych posoudila její chování při a po pádu, mohu ji vřele doporučit. Atestům výrobce není důvod nevěřit. (A jestli půjde má proměna takhle dál, uvidíte mne v přilbě i na písku .)
Val di Ossola, Pizzo Marta (6a), foto: Jana Končáková
Alena Čepelková, 10.9.2009
Fotogalerie:
Piuma PRO větrání, úchyty na čelovku a kolečko pro regulaci velikosti, foto: Petr Jandík
Piuma PRO - polstrování vnitřku, foto: Petr Jandík
Piuma PRO - polstrování vnitřku lze vyndat, foto: Petr Jandík
Piuma PRO systém pro přizpůsobení velikosti každé hlavě, foto: Petr Jandík
Piuma PRO - vysunovací opěrka, foto: Petr Jandík
Piuma PRO - měkké popruhy pod bradu, foto: Petr Jandík
Dovětek po pěti letech
Čas plyne a ohlodává vše živé i neživé. Onehdy jsem v záchvatu pořádkumilovnosti probírala matroš a jak tak obracím v rukou přilbu, napadlo mne vzít do ruky foťák a zvěčnit šrámy testovaného kousku později než po onom půl roce roce používání.
Salewa Piuma po pěti letech, foto: Alena Čepelková
Ačkoliv na fotkách to vypadá, že jsem v přilbě prodělala několik pádů, a nebo že mne napadl zuřivý spolulezec kladivem, přísahám, že opak je pravdou. Promáčkliny jsou výsledkem oťukávání okolního terénu vlastní hlavou a patrně i dopadu kousků ledu, kterým se většinou při klofání ledopádů nevyhnete. Z toho vyplývá, že přilba prošla úspěšně též testováním v zimních podmínkách – potvrzuji, že nepraskla ani i při -30 stupních Celsia.
Salewa Piuma po pěti letech, foto: Alena Čepelková
Se získanými viditelnými šrámy bych se smířila lehce, protože nepředpokládám, že snížily bezpečnostní atributy výrobku. Horší je to s tím, že nevydržela a praskla vysunovací opěrka, protože komfort správného usazení na hlavě tím značně utrpěl.
Salewa Piuma po pěti letech, foto: Alena Čepelková
Salewa Piuma po pěti letech, foto: Alena Čepelková
Salewa Piuma po pěti letech, foto: Alena Čepelková
Ale stejně si tě, přilbo, nechám.