Tiské stěny v národním parku!?

Autor: Michal Sylla <michalsylla(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Sysel, Vydáno dne: 15. 12. 2009

Změny v ochraně přírody

Z lezeckých i nelezeckých médií jste se minulý týden mohli dozvědět o tom, že Tiské stěny mají být v budoucnu zahrnuty do Národního parku České Švýcarsko. Tyto zmínky byly ovšem nejasné, neodůvodněné a lehce zmatečné. Nedalo mi tedy a zeptal jsem se osoby z nejpovolanějších: „Co na tom je pravdy?“. Aktualizace: Tisá odmítla Národní park.






15. 12. 2009"Obyvatelé Tisé odmítli rozšíření Národního parku České Švýcarsko (NPČŠ) na území obce. V anketě, kterou vypsala místní radnice, bylo 186 lidí proti parku a 92 pro.




Občané Tisé, uspořádali shromáždění, na kterém definovali požadavky směřující v zásadě proti začlenění obce Tisá do Národního parku. Na podporu těchto požadavků vyhlásili petici za referendum občanů Tisé k začlenění do NP. Rozhovor o petici s Radimem Bzurou.




Pan Tomáš Salov, tiskový mluvčí NP České Švýcarsko, brzy a kompetentně odpověděl s tím, že i přiložil doplňující dokumentaci. Seznamte se s jeho odpovědí ať víte, proč mají být Tiské stěny Národním parkem a proč se má celý NP rozšířit o další území.

 Tiské stěny jsou zatím Přírodní památkou. Tato cedule už ovšem zmizela.
Tiské stěny jsou zatím Přírodní památkou. Tato cedule už ovšem zmizela., foto: Sysel


Děkujeme za Váš dotaz, na který můžu odpovědět, že Správa NP České Švýcarsko skutečně usiluje o rozšíření národního parku České Švýcarsko. Primárně přitom sledujeme dva cíle.

Prvním je úprava stávající hranice národního parku tak, aby došlo k přičlenění přilehlých lesních pozemků; hranice vedoucí často středem lesa se tak mají logicky posunout na jeho okraj. Zde je vhodné podotknout, že současná podoba národního parku je výsledkem určitého kompromisu přijatého koncem devadesátých let, jehož důsledkem bylo nezačlenění některých pozemků s obdobnou přírodní hodnotou do národního parku. Pokud by zde nedošlo k úpravě, byly by mimo jiné oslabeny snahy o převod přilehlých území národního parku do bezzásahového režimu, kterého má být v budoucnu dosaženo.

I věž Olymp má být v NP.
I věž Olymp má být v NP., foto: Markéta Syllová


Druhým cílem je začlenění přírodně vysoce hodnotných území ležících na současném území CHKO Labské pískovce. V prvotním návrhu se jednalo o rozlehlé lesní pozemky na levém břehu Labe a kaňon Labe, včetně oblasti Tiských stěn. Hlavním rozdílem vůči současnému stavu je způsob využívání daných oblastí lidmi. Za současné situace je chráněn především krajinný ráz, národní parky chrání především přírodu a v ní probíhající přirozené procesy. Konkrétně oblast Tiských stěn je specifická např. tím, že je zdejší vegetace prostá invazních druhů a porosty jsou velice málo zasažené lidskými hospodářskými činnostmi.

Doga, stará cesta 11
Doga, stará cesta 11, foto: Petr Jandík
Naopak Doga už v NP být nemá.


Obě varianty jsou podmíněny především shodou na regionální úrovni. Tato shoda nebyla pro prvotní "maximalistický" návrh dosažitelná. Nyní je na regionální úrovni k dispozici souhlas 13 obcí (včetně obce Tisá) a Ústeckého kraje. V důsledku toho současná varianta má podobu rozšíření NP o přilehlé, převážně lesní pozemky a vzniku enklávy v oblasti Tiských stěn.

Mapka očekávaného rozšíření NP České Švýcarsko
Mapka očekávaného rozšíření NP České Švýcarsko, foto: Sysel
Kliknutím zobrazíte velkou mapku


Za současného stavu je možné zahájit přípravu novelizace zákona č 161/199 Sb., kterým se vyhlašuje Národní park České Švýcarsko, a to v rozsahu dosaženého koncenzu na regionální úrovni. V současné chvíli nelze přesně říci, jak dlouho bude legislativní proces v souvislosti se změnou zákona trvat.

Toto je stručný popis současného stavu ohledně rozšíření NP České Švýcarsko. Další informace najdete v přiloženém informačním listu. Přikládám také mapku aktuálního návrhu rozšíření.

Přeji hezký den z Českého Švýcarska,


Přiložený informační list si můžete přečíst zde. Pro lezce je z něj důležité především toto sdělení:

Horolezectví bude podléhat stávajícím pravidlům v národním parku. S jistými omezeními bude ale nutné počítat, např. zákaz používání magnézia nebo dočasné uzavírky některých lokalit v době hnízdění vzácných ptačích druhů; toto pravidlo však platí již v současnosti - na území CHKO.

O dalším vývoji ve věci rozšiřování NP České Švýcarsko se pokusíme lezeckou i nelezeckou veřejnost nadále informovat.