Autor: Vladimír Horák <vhor(zavináč)cuni.cz>,
Zdroj: Vladimír Horák, Vydáno dne: 25. 05. 2011
Když už jsem začal iPhone tahat na výlety a na hory (neboli do toho outdooru, jak se dnes říká), začal jsem přemýšlet jak ho dostatečně ochránit – hlavně před pískem, vodou a před mechanickým poškozením. Postupně jsem si prošel několika fázemi vývoje....
Aktualizace: Otterbox pro iPhone 4
Fáze 1 – igelitový pytlík
Vložit telefon do igeliťáku a zauzlovat, to je to co udělám na horách s každým mobilem. Cena a dostupnost tohoto způsobu ochrany je bezkonkurenční. Odolnost proti vlhkosti a prachu je dokonalá. Horší je to s čitelností displeje (ale jde to) a s telefonováním (hodně tlumí a šustí). Po stránce mechanické odolnosti to telefonu moc nepomůže.
Fáze 2 – “běžné” pouzdro
K iPhonu se prodává spousta doplňků včetně ochranných pouzder. Většinou jde ale o stylovou záležitost než o praktickou ochranu před poškozením. Dělí se zhruba na dva základní typy:
Plastová pouzdra – z poměrně tvrdého plastu, displej je chráněný volně položenou průhlednou fólií. Chrání dobře před poškrábáním, ale ne před poškozením v důsledku nárazu.
Silikonová pouzdra – vyrobená z pružného silikonu, který je schopný trochu absorbovat energii nárazu. Bohužel jak je pružný tak se také z telefonu různě shrnuje a neudrží volně položenou fólii pro ochranu displeje. Proto se používá v kombinaci s fólií nalepovací.
Žádné z pouzder běžně u nás prodávaných ale neochrání telefon před vlhkostí a před prachem/pískem, protože v každém je několik otvorů – pro ovládací tlačítka a sluchátka a chráněné nebývá ani to nejcitlivější místo – velký konektor pro USB kabel.
Fáze 3 – Defender Case od firmy Otter Box
Pátráním po Internetu jsem našel pouzdro, které bylo navrženo především s cílem iPhone ochránit a na první pohled vypadalo ideálně.
Skládá se ze dvou částí:
Vnitřní je ze dvou půlek vyrobených z tvrdého bytelného plastu. iPhone se do nich zaklapne. Displej a otvor pro objektiv jsou překryté průhlednou fólií. Chrání telefon před poškrábáním a mechanickým tlakem.
Vnější je z pružného silikonu a přes vnitřní část se přetáhne. Chrání telefon před nárazem a utěsňuje škvíry ve vnitřní části.
Defender Case - zepředu, foto: Vladimír Horák
Defender Case - zezadu, foto: Vladimír Horák
Vnější silikonový přebal a dva díly vnitřní části, foto: Vladimír Horák
Nasazování vnější silikonové části
Všechny otvory jsou utěsněné – fólie na displeji a u objektivu jsou přilepené k vnitřní části, otvory pro konektory a přepínač tichého režimu ucpané “špunty” na silikonové části a telefonní sluchátko, mikrofon a repráček jsou utěsněné molitany. Dvě hlavní ovládací tlačítka a tlačítka pro regulaci hlasitosti se mačkají přes silikonový obal.
Utěsnění konektoru na sluchátka, přepínače tichého režimu, tlačítek hlasitosti a otvor pro objektiv krytý fólií, foto: Vladimír Horák
Napájecí konektor. Otvory pro mikrofon a reproduktor jsou utěsněné molitanem., foto: Vladimír Horák
Součástí balení je i odepínací klip, foto: Vladimír Horák
Takže jsem si pouzdro koupil přes Internet (nebylo to jednoduché a výrobce rozhodně neposkytl výrobek pro otestování zadarmo nebo se slevou) a zde jsou mé zkušenosti:
Klady:
Bytelné, dobrá ochrana před mechanickým poškozením, displej je chráněný fólií a zapuštěním cca 3mm pod úroveň okraje pouzdra, bez obav telefon nacpu za použití mírného násilí do narvaného batohu.
Vrchní silikonový povrch neklouže, telefon jen tak nespadne a udrží se i na palubní desce auta (pokud ho potřebujete použít pro autonavigaci a nemáte speciální držák).
Jako ochrana před prachem/pískem to nemá chybu.
Slušná ochrana před vlhkostí (dovnitř se může dostat jen přes molitanem zakryté otvory sluchátka a mikrofonu, navigování za mírného mrholení to ustojí).
Neomezuje nijak při běžném používání iPhonu (ovládání přes dotykový displej, focení, zvuk při telefonování, napájecí kabel se dá připojit aniž je nutné telefon vyndat z pouzdra).
Zápory:
Mechanická odolnost proti pádu není taková jakou jsem čekal. Na mnoha místech vystupují na povrch výčnělky vnitřního tvrdého pouzdra. Pokud telefon dopadne právě na ten výčnělek, pružný silikonový obal nemá šanci pohltit energii nárazu. Měřicí přístroje pro venkovní provedení mají tohle ošetřené líp, vždy dopadnou na silikon, který náraz pohltí.
Pouzdro není úplně vodotěsné (sluchátko a mikrofon utěsněné jen molitanem).
Potenciální problémy při připojení příslušenství typu externí baterie – nemusí jít kvůli pouzdru nacvaknout přímo na telefon.
Cena.
Celkově jsem s Defender Case spokojený. Firma Otter Box sice vyrábí ještě i absolutně vodotěsné pouzdro, ale to má výrazně větší rozměry a je určené spíš potápěčům (kteří si mohou koupit i vodotěsná sluchátka).