Začátek pravidelné spolupráce
Podle zpráv Ministerstva životního prostředí a Českého horolezeckého svazu se ministr životního prostředí Miko sešel se zástupci organizací sdružujících lidi, trávíci čas v přírodě sportem nebo rekreací.
Toto setkání, kterého se ze strany MŽP zúčastnili kromě ministra Mika a náměstka pro ochranu přírody a krajiny Pelce zúčastnili ředitelé Národních parků KRNAP Jan Hřebačka, NP Podyjí Tomáš Rothröckl, NPČŠ Pavel Benda, a z NP Šumava Iveta Štefanová. Z uživatelů přírody byl pozván Český horolezecký svaz zastoupený předsedou Zdeňkem Hrubým a tajemnicí Boženou Valentovou, dále Česká asociace horských vůdců, Klub českých turistů, Česká mountainbiková asociace, Svaz lyžařů ČR a Svaz vodáků ČR.
Ministr Miko ke schůzce uvedl: "Lidi, kteří tráví v přírodě aktivně svůj čas považuji za skutečné partnery ochrany přírody. Proto jsem se chtěl sejít i s představiteli jejich zájmových a profesních organizací. Cílem schůzky bylo nastartovat nějaký systém vzájemné diskuse, výměny informací, námětů a připomínek. Myslím, že v tomto ohledu schůzka svůj účel splnila." O činnosti v přírodě dále dodal: "Sportovní a rekreační aktivity mají pochopitelně své místo i v národních parcích. Jde ale o to, aby se 'obě strany' dokázaly vzájemně chápat, aby ochrana přírody zbytečně nebránila neškodným aktivitám a na druhou stranu aby sportovci a turisté respektovali a nepoškozovali cennou přírodu, kterou národní parky chrání."
Schůzka ukázala, že i když komunikace mezi sportovními sdruženími a Národními parky probíhá, je tu i řada sporných otázek a problematických bodů. Ministr Miko je ale přesvědčený, že řadu z těchto - někdy i letitých - neuralgických bodů je možné vyřešit. Výsledkem jednání schůzky je, že existující Odborná skupina pro rekreaci, sport a turistiku při AOPK, kterou vede Jirka Hušek, se rozšíří o stejnou tématiku v Národních parcích. "Řada problémů totiž vyplývá z nedostatku vzájemného pochopení nebo z osobních vztahů v konkrétních lokalitách. Pracovní skupina může fungovat jako jakási střecha, která může takové případy pomoci vyřešit," vysvětlil náměstek ministra František Pelc.
Podle tajemnice ČHS B. Valentové, byly během jednání byly diskutovány problémy, které jednotlivá sportovní odvětví v souvislosti s ochranou přírody mají. Ve vztahu k horolezectví se mluvilo zejména o procesu získávání povolení lezení v chráněných územích a o negativních dopadech komerčních horolezeckých aktivit na pískovcové oblasti. Český horolezecký svaz vyzývá: "Pokud vás tato oblast zajímá, budeme rádi, když při identifikování problémů, které bychom měli s MŽP řešit, pomůžete. Své náměty na to, co bychom měli ve vztahu k orgánům ochrany přírody řešit, pošlete nejpozději do konce listopadu na sekretariát ČHS".