SP Brno finále: Jakob Schubert a Jain Kimová

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 07. 11. 2009

Finále překvapení

Překvapivým vítězstvím Rakušana Jakoba Schuberta, třetím místem Tomáše Mrázka a očekávaným vítězstvím Korejky Jain Kimové skončil úspěšně skvěle obsazený a velmi hojně navštívený závod světového poháru v lezení na obtížnost.

Finálová cesta žen, kterou postavil Jan Zbranek za dozoru Matthieu Dutraye byla, až na poslední skok do topového chytu poněkud lehčí, než semifinále. Všechny finalistky dolezly až do závěrečné části, kde dosáhly rozmezí mezi 43 a 47+, takže to při značné rovnosti semifinálových výsledků vypadalo na superfinále, ale naštěstí k němu nedošlo. Dvě závodnice, Korejka Jain Kimová a Slovinka Maja Vidmarová dosáhly stejného výsledku 47+, když se pokusily bez úspěchu o skok do topového chytu, ale tyhle dvě naštěstí v semifinále dolezly různě. Kimová topovala, zatímco Vidmarová měla s 38- jen kousek nad polovinou cesty. Tím bylo rozhodnuto o vítězství Korejky, na Vidmarovou zbylo druhé místo. Třetí byla další Slovinka Mina Markovičová.

Do mužské cesty se jako první vydal Jakob Schubert. Stoupal bez velkého přemýšlení a využil svou silovou kapacitu k vylezení skoro celé cesty, výsledek 42. Stavěčům asi v tu chvíli naskakovaly vrásky. Jenže hned za ním lezoucí David Lama spadl na hraně úvodního převisu těsně za polovinou cesty (26-) a ani nkdo další se Schubertovi ani nepřiblížil. Druhé místo vybojoval Španěl Patxi Usobiaga, který dosáhl trojúhelníkového přílepku, kde hodně dlouho váhal, pak udělal ještě krok, zase váhal a nakonec spadl s výsledkem 34-. Z ostatních se těmto dvěma přiblížil ještě Němec Thomas Tauporn, ostatní popadali na hraně převisu, jako Lama. S napětím čekala naplněná hala na vítěze semifinále Tomáše Mrázka. Ten nasadil své strojové tempo, přelezl za hromového povzbuzování hranu převisu a začal bojovat na trojúhelníkovém přílepku. Při pokusu o zdvih mu ale ujela noha a s výsledkem 31 obsadil krásné třetí místo, letos jeho zatím nejlepší výsledek.

O uspořádání tohoto významného svátku lezení u nás, kterého se až na Seana McColla zúčastnili všichni nejlepší závodníci a závodnice, se zasloužil Český horolezecký svaz, konkrétně hlavně technický ředitel Jura Čermák ve spolupráci s veletrhem SportLife a TR Walls Tomáše Rakoviče, který postavil zalevno stěnu. Přímý videopřenos ze semifinále a finále zajistila firma Faster, na finále přijela i Česká televize, která natočila celé finále a v hodinovém sestřihu,který spolukomentoval Petr Resch jej bude vysílat na ČT 4 v úterý 10. 11. v 0:25 a 17:00, ve středu 11.11. ve 12:00, dále se bude opakovat také v úterý 17.11. a ve čtvrtek 19.11. Po antidopingových testech vítězů proběhlo vyhlášení. V soutěži zemí bylo nejúspěšnější Rakousko před Slovinskem a Francií, Po dekorování vítězů byly za virtuálního vytahování vlajek jejich zemí na velkoplošném projekčním plátně zahrány hymny pro vítěze mužů i žen. Vítězové pak šli do fronty na prize money a diváci domů. Úspěšný závod skončil.

Výsledky zamíchaly průběžným pořadím Světového poháru. Výpadkem v semifinále přišel Adam Ondra o vedení v celkovém pořadí SP, naopak Patxi Usobiaga se posunul do čela a má před posledním závodem náskok 10 bodů. Třetí zůstal Japonec Sači Amma, Jakoba Schuberta posunulo vítězství na 5. místo, od čtvrtého Juliana Ramóna Puigblanque ho dělí jen 9 bodů a Mrázka šoupla bedna na 15. místo. Poslední závod v SP v Kranji bude velmi napínavý.

Náskok Johanny Ernstové byl tak velký, že o vedení nepřišla ani tím, že nebyla v Brně na stupních vítězů. Druhá zůstává Maja Vidmarová, třetí se na ni dotáhla svým vítězstvím Jain Kimová, která zaostává jen o dva body a mimo hru ještě není ani Angela Eiterová.