Aplikace pro lezce, horolezce i turisty
V poslední době vyšlo několik zajímavých aplikací pro horolezce, lezce i turisty. Najdete mezi nimi rozšířenou realitu, evidenční aplikace pro deníčkáře i metodiku. Některé jsou zdarma ke stažení v iTunes Appsore.
Bezplatná aplikace Peak.AR je jedním z programů typu rozšířené reality a pomůckou pro orientaci v terénu pro horolezce, turisty, lyžaře a vůbec všechny, kdo potřebují vědět jak se jmenují kopce v jejich okolí. Na základě mapové databáze hor a polohy telefonu zjištěné GPSkou zobrazuje názvy vrcholů hor v okolí do nastavené vzdálenosti a vsazuje je jako popisky do obrazu snímaného fotoaparátem iPhonu. Ťuknutím na název kopce dostaneme výřez mapy a základní údaje o něm - výškový rozdíl, vzdálenost a souřadnice.
Při vodorovném položení zobrazuje mapu (od Google) s vyznačenými vrcholy a polohou telefonu zjistěnou čipem GPS. Ťuknutím na ikonku vrcholu se zobrazí informace o něm - výška a vzdálenost. Vrcholy a jejich polohy bere program z Open Cycle Map, kam může přidávat kopce každý. Databáze vrcholů vytvořená z Open Cycle Map je součástí programu, takže pro použití není třeba datové připojení (hurá!) a kopce tak můžeme rozpoznávat i v cizině a nemusíme platit drahý datový roaming. Pro zobrazení mapy samotné však datové připojení potřebujeme.
Program si stáhněte zdarma z iTunes Appstore a jeho fungování vám asi nejlíp přiblíží toto video:
PeakAR - iPhone apps from Salzburg Research on Vimeo.
Trošku jinak pojímá rozšířenou realitu Panoramascope, určená pro iPhpone 3GS. Vypočítává obrysy útvarů viditelných z vaší pozice a přidává k obrazu z objektivu iPhone 3GS. Pokud nechcete pohled z vaší momentální pozice, můžete si vybrat z databáze tisíců míst, nebo zadat vlastní souřadnice a nechat si spočítat čárový model terénu. V aplikaci funguje zvětšování. Při dostatečném zvtěšení naskočí názvy objektů.
Data pro výpočet kontur terénu pocházejí z NASA, názvy se berou z OpenStreetMap. Program funguje i bez připojení telefonu k datové síti, pokud si předem načteme potřebná data oblasti určením pozice středu a poloměru. Abychom si nezaplácali telefon již nepotřebnými daty, lze tyto cache vymazat.
Program lze koupit v iTunes Appstore za 4,99 EUR.
Podobným způsobem jako Peak.AR pracuje aplikace WorldPeaks, určená pouze pro iPhone 3GS. Výrobce neuvádí, zda program funguje i bez datového připojení. Protože má však na Appstore ke stažení jen 0,4 MB, patrně žádnou offline databázi neobsahuje. Ke koupi za 1,59 EUR v iTunes Appstore
Známý server 8a.nu, zabývající se špičkovým skalním sportovním lezením a vytvářející žebříčky skalních lezců a boulderistů, vydal svou bezplatnou aplikaci pro iPhone, usnadňující čtení zpráv z tohoto serveru, kde jsou evidováni a soupeří v mezinárodních žebříčcích skoro všichni, kdo v lezení něco znamenají, Adamam Ondrou počínaje, Papoušem (budiž mu sádra lehká) konče. Zdarma ke stažení na iTunes Appstore.
Konečně něco pro deníčkáře mezinárodního ražení. Climber je deníček, vedoucí samostatně záznamy o vylezených cestách i bouldrech. Zaznamenané výstuipy automaticky synchronizuje se záznamy na 8a.nu. Teprve teď bude mít souboj deníčkářů ty správné grády. Cesty lze třídit podle data, obtížnost nebo skály. Pro každý výstup je sposta kolonek k vyplnění, nechybí ani převody mezi různými systémy klasifikace. K mání v několika jazycích, čeština ani slovenština není. Climber je k mání za pouhých 2,99 EUR v iTunes Appstore.
Jednoduchý deníček od Sharp Endů. Eviduje počet cest za den, typy a obtížnosti výstupů, totéž se dá prohlížet. Je to opravdu pro sběratele číssel, protože neuchovává název cesty. Automaticky publikuje výsledky na Twitter. V Appstore za 0,79 EUR
Při pohledu na tuhle metodickou aplikaci mne napadá žetovná představa - stojí adept pod stalou. V jedné ruce iPhone, druhou se naží uvázat příslušný uzel. iPhone má ale kulaté hrany a dovede z ruky pěkně padat.... :-) Ale fuj. Takhle si dělat srandu z metodiky. Co by na to řekl TomasK, nebo nedejbože TomášF? Prostě kdo se chce naučit horolezecké uzle, koupí si za 0,79 Éčka v Appstore Knot Guide. Na barevných a blbuvzdorně udělaných fotografiích je návod jak zavázat mraky uzlů. Pro našince je potíž v tom, že názvy uzlů jsou anglicky.
Další učebnice horolezeckých uzlů. Skoro mi přijde přehlednější, než ta předchozí, možná díky černému pozadí uzlů. na kterém jsou lépe vidět. V AppStore stojí 0,79 EUR