Hrozová pátá v SP v ledu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík a Libor Hroza, Vydáno dne: 10. 02. 2010

Finále v Busteni

Tento víkend se v rumunském Busteni koná na úplně nové stěně závěrečný závod světového poháru v ledolezení/drytoolingu, ve kterém má na zatím celkově třetím místě pěkně našlápnuto Lucka Hrozová, která bude jako jediná hájit naše barvy. Aktuálně: Doplněna fotogalerie a shrnutí

Shrnutí

Dramatické rozuzlení Světového poháru v ledolezení/drytoolingu



Poslení, čtvrté kolo seriálu závodů Světového poháru v lezení v ledu a drytoolingu se uskutečnilo v rumunském Busteni na velkolepé, nově postavené konstrukci, na které byly postaveny závodní cesty na obtížnost i rychlost. V královské disciplíně, lezení na obtížnost, byl jak závod mužů, tak i žen charakterizován dramatickými zvraty a k překvapením přispěly jak nečekané výpadky závodníků, tak i chyby rozhodčích i pořadatelské selhání.

Obtížnost



V semifinále žen na velmi těžké cestě, kterou netopovala žádná ze závodnic, jednoznačně zvítězila Korejka Woon Seon Shinová společně se Stéphanií Moreauovou, před Ruskou Annou Galljamovou a Italkou Angelikou Rainerovou. Naše Hrozová podala nervózní výkon, v lehčí počáteční ledové pasáži ztratila drahocenné sekundy a nakonec rozdílem jedné tisíciny bodu nepostoupila do finále, když jí vypršel časový limit a musela se spokojit s devátým místem. Celkové výsledky ovlinvila chyba rozhodčích, kteří místo diskvalifikace, která by podle pravidel měla nastat, nechali pokračovat v cestě Franzousku Stéphanii Moreauovou, když vynechala a necvakla jedno jištění. Pokud by postupovali podle pravidel, Moreauová by skončila ve druhé polovině startovního pole. Překvapením bylo, že do finále nepostoupila Belgičanka Chloé Grafiauxová, vítězka z Val Daone.

Ve finále žen pak ve vynikajícím výkonu pokračovala Korejka Shinová a nečekaně dobrým výkonem se jí přiblížila Ruska Anna Galljamová, která jen horším výsledkem ze semifinále skončila na druhém místě. Semifinálový výsledek rozhodl i o třetím a čtvrtém místě, šťastnější byla Italka Angelika Rainerová a svou hvězdnou hodinu si užila Ruska Naděžda Galljamová svým nejlepším letošním umístěním. Překvapením byl slabší výkon Francouzky Moreauové, která měla daleko k obvyklé suverenitě a výpadek Rusky Ljudmily Badaljanové. Té se nepodařilo ani přelézt do druhé sekce cesty a spadla ještě pod první čtvrtinou.

V soutěži mužů, která byla bez české účasti, dominoval Korejec Park Hee Yong, který v kvalifikaci překonal fenoména ledových závodů Markuse Bendlera. Do semifinále se podařilo postoupit i slovenskému závodníkovi Juraji Švingálovi.
Semifinále bylo poznamenáno lapsem pořadatelů. Když odlezla zhruba polovina semifinalistů, ulomil se s jedním z nich chyt. Pořadatelé však neměli stejný náhradní, proto použilij jiný. Tím cestu ztížili natolik, že dotyčné místo již nikdo z následujících závodníků nepřelezl a semifinále bylo kvůli neregulérnosti zrušeno. Místo toho lezli všichni semifinalisté odpoledne finálovou cestu. Zde došlo k další chybě rozhodčích, kdy nechali Španěla lézt do zakázané zóny a místo diskvalifikace, která měla podle pravidel následovat, jej vrátili na správnou cestu a nechali pokračovat. V jiných závodech této sezóny byli závodníci za podobně prohřešky bez zaváhání diskvalifinováni. Tato chyba však výsledky, na rozdíl od finále žen, příliš neovlivnila. Poprvé v této sezóně ukrotil své nervy technicky vynikající Korejec Park Hee Yong, který stejně jako Rakušan Markus Bendler, startující za Rumunský horolezecký svaz, tečoval topový chyt a díky lepšímu výsledku v semifinále poprvé v této sezóně vyhrál.

Celý seriál Světového poháru v ledolezení/drytoolingu na obtížnost ale přesto vyhrál Markus Bendler před Park Hee Yongem, třetí místo obsadil Rus Maxim Tomilov. Seriál SP žen v obtížnosti vyhrála překvapivě Ruska Anna Galljamova před Italkou Angelikou Rainerovou. Třetí místo darovali rumunští rozhodčí Francouzce Stéphanii Moreauové, když ji ušetřili diskvalifikace. Naše Hrozová si neudržela krásné třetí místo, na kterém byla před posledním závodem a spadla na místo páté.

Rychlost


Závody v ledolezení na rychlost jsou v poslední době ruskou záležitostí a nejinak tomu bylo v Busteni, když vyhráli Rusové Pavel Guljajev a Naděžda Šubina. Naše Hrozová obsadila v rychlosti celkem pěkné osmé místo, postoupila do finále a kvalifikovala se na nedělní Mistrovství Evropy v rychlolezení.

Mistrovství Evropy v rychlolezení


Mistrovství bylo opět poznamenáno organizačními zmatky, když ředitel závodu přesunul start o dvě hodiny optoti programu, ale kromě ruských závodníků to nedal nikomu vědět. V devět hodin mrzly pod závodní stěnou televizní štáby a Lucka Hrozová s Bulharkou Radkou Petkovou. V poledne se závod již bez televiních kamer rozběhl. Každý závodník měl pět pokusů a počítal se nejlepší dosažený čas. Zvítězil opět rychlostní fenomén Pavel Guljajev a mezi ženami Naděžda Galljamova. Naše Hrozová se lepšila s každým kolem a počáteční čas 30:11 nakonec zlepšila na 18:19 a obsadila pěkné sedmé místo.


Busteni 2010: Lucka Hrozová v závodě na rychlost
Busteni 2010: Lucka Hrozová v závodě na rychlost, foto: Libor Hroza st.



Podrobné zpravodajství




ME v rychlosti

Mistrovství Evropy začalo s dvouhodinovým zpožděním. Ředitel závodu Šabalin rozhodl o odložení startu o dvě hodiny a věděli to jen Rusové. Jaksi zapomněli, že startuje taky Lucka Hrozová s Radkou Petkovou, které vstávaly brzo, aby se mohly rozcvičit a pak mrzly pod stěnou, nemlkuvě o marně čekajících televizních štábech. Teprve po návratu do hotelu se holky dozvěděly o změně. Libor to komentoval slovy: "Rusko rumunskej bordel". Rychlostní stěna je mírně převislá, na rozdíl od Saas Fee, kde byla spíš kolmá.

Přenos běží. Lucka Hrozová lezla docela dobře, ale nevíme za kolik, protože režiséři usoudili, že u rychlosti nejsou časy důležité a neukazují je. Jozef Leško vyrazil sice rychle, ale dvakrát mu vypadl cepín z ledu a třetí pád už nechytil, vypadl a tento pokus se mu nepočítá. Druhý Lucčin pokus vypadal dobře, Radky Petkové ještě o něco lépe. Obě zástupkyně neruského světa v rychlostních závodech si půjčily chrániče na kolena, které mají Rusky pod kalhotami a mohou tak zdatněji "mickeymousovat" - hrabat mačkami v ledu jak v Disneyho kreslených filmech, a nestarat se o to, jestli si přitom otlučou kolena. Třetí pokus Radky Petkové poznamenaly drobné pády. Vždycky je otázka, zda se snažit lézt co nejrychleji s rizikem pádu, nebo spíš pomaleji a plynule. Čtvrté kolo. Opět startujeLucka, Jirka Kratochvíl jí strká na startu kameru až skoro do obličeje. Je vidět, že se snaží trochu zariskovat a lézt rychleji, ale drobné technické chyby jí zdržují, nakonec možná ten čas nebude lepší. U rychlolezení je třeba především zvládnout techniku a koordinaci pohybů. Řadě borců a borek se stalo, že propásli správný okamžik na vytažení háku ajsfi, a zdrželi se tak dost podstatně. Také je důležité se trefit do koncového vypínače hned na poprvé. Jeden se netrefil a už se chtěl spouštět. Dolézal na konec znovu a i pak se trefil až na druhý pokus.



Busteni 2010: Závody v rychlosti jsou legrace
Busteni 2010: Závody v rychlosti jsou legrace, foto: Libor Hroza st.


Celkové výsledky:

Lucka se dostala na sedmé místo, porazila Radku Petkovou a Naděždu Launicovou. V prvním kole začala s časem 30:11, který nakonec zkrátila téměř na polovinu, z pěti pokusů dala trať nejrychleji za 18:19.  Vyhrála Naděžda Galljamova před Viktorií Šabalinou, třetí byla Irina Bagajeva. Jen pro porovnání, čas vítězky byl 13:61.

Soutěž mužů vyhrál letošní suverém rychlosti, Pavel Guljajev za 8:13 před Maximem Vlasovem a Pavlem Batuševem. Slováci se umístili na 13. místě Leško, na 20. Švingál.

Protože muži i ženy závodili na stejné trati, můžeme porovnávat, že nejlepší žena by byla čtrnáctá a Lucka by pořád ještě porazila posledního chlapa, Američana Beverlyho. Naopak Leško by nejlepší ženu porazil a Švingál by mezi ženami skončil na čtvrtém místě :-)



Busteni 2010: Jozef Leško si v rychlosti vedl dobře
Busteni 2010: Jozef Leško si v rychlosti vedl dobře, foto: Libor Hroza st.


Světový pohár celkově

Muži obtížnost

1. Markus Bendler, - vyhrál všechno, kromě posledního závodu, 1-1-1-2
2. Park Hee Yong - nebyl v Kirově, vyhrál jeden závod -2-3-1
3. Maxim Tomilov -8-4-2-7
4. Ivan Ljuljulin  4-13-6-3
5. Alexej Děngin 2-215-8

26. Juraj Švingál 22-16-0-15

36. Jozef Leško

44. Lukáš Pálka 

Je vidět, že kromě Bendlera a Yonga jsou ostatní jako na houpačce a umístit se může kdokoliv z prvních deseti-dvanácti. Yong leze líp, ale Bendler je totální pohodář, kterému je šuma fuk jak dopadne, a tím pádem je v pohodě a vyhrává. O slušné umístění se připravil Patrik Aufdenblatten, který byl jen na dvou závodech - 3. a 4. místo. Slováci dopadli podle očekávání - Švingál doplatil na diskvalifikaci v Saas Fee - škoda že si ten přešlap nenechal do Busteni, tam by mu to prošlo. Leško skončil o 10 míst níže. Z loňských předních míst spadl Simon Anthamatten, kterého přestalo bavit být druhý za Bendlerem. Letos se zúčastnil jen jednoho závodu v domácím Saas Fee a 13. místem neoslnil. Kompletní výsledky jsou sou ke stažení v sekci výsledků



Busteni 2010: Závodní cesta zavěšená na konstrukci
Busteni 2010: Závodní cesta zavěšená na konstrukci, foto: Libor Hroza st.


Muži rychlost

1. Pavel Guljajev, 2. Pavel Batušev, 3. Igor Fajzulin, prvním neruským závodníkem je Slovák: 10. Juraj Švingál. 16. Jozef Leško, 22. Mirek Matějec - hezký výsledek na to, že startoval jen ve dvou závodech. Kompletní výsledky jsou sou ke stažení v sekci výsledků

Ženy obtížnost:

Umístění jméno země body výsledky
1 Anna Galljamova Rusko 247 3-5-5-2
2 Angelika Rainer Itálie 233 1-9-11-3
3 Stéphanie Maureau Francie 231 0-2-1-5
4 Chloé Graftiaux Belgie 225 5-1-7-11
5 Lucie Hrozová Česká Republika 212 4-3-4-9
6 Ljudmila Badaljan Rusko 200 2-8-8-8

 Zmatky v organizaci a špatný výkon rozhodčích poznamenaly i celkové výsledky. Pokud by diskvalifikovali Stéphanie Moreau za vynechání expresky, byla by Chloé třetí a Lucka čtvrtá...Kompletní výsledky jsou sou ke stažení v sekci výsledků

Ženy rychlost

1. Naděžda Šubina, 2. Viktoria Šabalina, 3. Marjam Filippova, 4. Radka Petkova, 16. Lucie Hrozová. Dobrý výsledek Lucky na to, že startovala jen v jednom závodě. V Busteni ji rychlost bavila a v závodě ME porazila Radku, možná se bude téhle disciplíně věnovat v budoucnu víc. Kompletní výsledky jsou sou ke stažení v sekci výsledků

Finále obtížnosti mužů

Konečné výsledky:

  1. Park Hee Yong, Korea
  2. Markus Bendler, Rakousko
  3. Ivan Ljuljukin, Ukrajina
  4. Alegre Manuel Córdova, Španělsko
  5. Alexej Tomilov, Rusko
  6. Stanislav Lobzov, Rusko

15. Švingál, SLovensko

Bendler i Yong dosáhli stejného místa a díky lepšímu umístění v kvalifikaci vyhrál Park Hee Yong. Čtvrté místo Córdovy je velkým španělským úspěchem.  Také je vidět, že kromě Bendlera, který je na špici pořád, nemá nikdo tak stálou formu, aby se pravidelně umisťoval. Druhý ze Sass Fee Maxim Tomilov je sedmý. Kompletní výsledkovou tabulku najdete ke stažení v sekci výsledků

Finálová cesta vede ve dvou třetinách ledové stěny doprava do visícího špalku, jehož vršek je zakázán. Přes něj se jde do první desky s velkou boulí. Přes další visící špalek do druhé desky. Aby se hoši špalků nabažili, je tu ještě třetí špalek, přes který se závodníci dostanou z pravé části druhé desky do levé. Z ní se jde skoro vodorovně převislou třetí deskou - konstrukcí s lokálními převisy do druhé ledové stěny.

Střední část finálové cesty mužů

Střední část finále mužů v Busteni.
Stěna-deska s boulí - špalek- druhá deska - špalek - druhá deska - třetí deska s menšími převisky

 

Alexej Tomilov došel na čas ve druhé části třetí desky. Jevgenij Krivošejcev timeout na druhém chytu třetí desky. Sergej Tarasov spadl z chatu před přechodem na druhý špalek. Vypadá to na technický incident, možná opět zlomený chyt. Po diskusi skupiny rozhodčích přijela plošina a cosi se opravuje na první desce s boulí. V přenosu vrátili Tarasovův pád - visel na cepínu celkem bezpečně a při přípavě na čtyřku, aby dosáhl bouli náhle spadl. To mohl být jen ulomený chyt, nebo sklouznutí cepínu. Asi však šlo o sklouznutí cepínu, protože leze Minčo Petkov, který byl s Tarasovem na stejném místě v kvalifikaci. Minčo dolezl jen o kousek dál. Israel Blanco spadl ze třetího špalku. Valentin Sypavin, se dostal na třetí ledový špalek a spadl na konci druhé desky. Ďuro Švingál spadl přímo ze třetího špalku.



Busteni 2010: Juraj Švingál
Busteni 2010: Juraj Švingál, foto: Libor Hroza st.


Sergej Tarasov přece jen dostal po odpočinku nový pokus a dolezl až do třetí destky, oprava byla úspěšná. Další ukázka zvláštního fungování rozhodčích na tomto závodě. Španěl Javier Bueno Berges si to hrnul po ledové stěně v klidu přes červenou čáru. Místo diskvalifikace, která by následovala ve Val Daone i Saas Fee, byl rozhodčími laskavě napomenut - vrátil se za čáru a v klidu pokračoval dál až ke třetímu špalku, kde spadl zanechavše cepín v něm. Jakpak ten cepín sundají?
Vasilij Těrechin dolezl na začátek třetí desky, v poslední minutě spadl když se snažil doškrábat do stropu první převisové komůrky. Vítěz rychlosti, Pavel Guljajev, bojoval pěkně a dostal se do poloviny třetí desky, když spadl téměř na konci limitu při přelézání z první do druhé převisové komůrky. V Busteni pěkně chumelí a fouká vítr. Španěl Manuel Allegra Cordóva se na konci třetí desky vytajmautoval s totálně koženýma rukama.

Alexej Děngin měl stejou kvalifikaci jako Cordóva. Jako všichni má problém s natahovákem z boule v první desce, snad ještě větší, než ostatní. Timeout v půlce třetí desky. Ty špalky jsou fakt hrozný. Vlezete na něj, a on s s váma otočí na druhou stranu, že nedosáhnete na chyty. Pracně travezujete kolem - a on se otočí zpátky. Těžký je závodnický chlebíček. To snad ani za ty prize money nestojí. Však za tu tisícovku Euro nemá vítěz skoro ani na cestu tam a zpátky. To s tím špalkem si pěkně vyzkoušel Maxim Michajlov. Nakonec spadl z boule na začátku třetí desky. Druhý ze Saas Fee - Maxim Tomilov lezl pěkně, spadl na konci třetí desky. Myslím, že se nikdo ještě nedostal dál, ale teď polezou čtyři topaři z kvalifikace, tak se ještě uvidí. První z topařů, Stanislav Lobzov, skončil ještě před koncem třetí desky. Ivan Ljuljukin se taky nedostal přes třetí desku.

Podaří se to Markusu Bendlerovi? Markus je špička, hvězda, fenomén. Z boule přelezl do špalku, jakoby tam žádný natahovák ani nebyl. Při pohledu na něj si člověk říká, co tam ti ostatní dělali. Za necelých pět minut je na třetím špalku. I on na konci druhé desky vyklepává. Trošku problém s vyndáním cepínu ze spoďáku a je na třetí desce. Přelézání hranic převisových komůrek mu nedělá zvláštní potíže. Je na konci třetí desky. Jestli ho tak pozbuzuje tyrolská halekačka, kterou mu k tomu pouštějí? Jako zatím první dosáhl horní ledovou stěnu a má ještě minutu 45 sekund. Napětí nevydržel internet, přenos se zasekl a tak nevíme kam až Markus dolezl, ale že to je zatím nejvýš, je jisté. Přenos opět pokračuje, Markus se fotí s vlajkou svého domovského Rumunského horolezeckého svazu. Ještě ale poleze Park Hee Yong, který jediný dokáže Markusovi šlapat na paty. Uvidíme, jestli mu vydrží nervy. Park Hee jede jak dráha. Na konci druhé ledové stěny má ještě přes minutu čas. Nakonec tečuje topový chyt. Je to víc, než Markus? Pravděpodobně ano, ale nevíme kvůli zaseklému přenosu.



Busteni 2010: Závodnice v Busteni. Vlevo v zelené helmě a bundě Stéphanie Maureau, vpravo od ní Angelika Rainer. Uprostřed Lucka Hrozová, za ní stojí vlevo Chloé Graftiaux, vpravo radka Petkova. V bílé bundě vpravo Ljudmila Badaljan
Busteni 2010: Závodnice v Busteni. Vlevo v zelené helmě a bundě Stéphanie Maureau, vpravo od ní Angelika Rainer. Uprostřed Lucka Hrozová, za ní stojí vlevo Chloé Graftiaux, vpravo radka Petkova. V bílé bundě vpravo Ljudmila Badaljan, foto: Libor Hroza st.


 

Finále obtížnosti žen

Finálová cesta žen vede jako všecny cesty převislou ledovou stěnou, pak se přes vodorovný ledový kvádr nalézá do první desky se strukturami -  trojúhelníkem a boulí, převis cca 30 stupňů. Následuje druhá deska s převisem kolem 45 stupňů rozčleněná trojúhelníkovými plochami na menší převisky. Na jejím konci je přelez do další ledové stěny, ve které je top. Limit na cestu je 9 minut.

Jako první nastupuje Radka Petkova. Další závodnice Ljudmila Badaljanová spadla už při přelézání vodorovného ledového kvádru, Takahaši Megumiová při přelézání do druhé desky. Naďa Galljamova dolezla do druhé desky a na jejím začátku spadla minutu před limitem. Angelika Rainer hodně vyklepávala u boule v první desce a spadla na začátku druhé desky. Anna Galljamova vyklepávala u boule také. Zdárně postupovala převislými trojúhelníky druhé desky, ale sladla ještě před limitem chyt před jejím koncem. Stéphanie Moreauová se zála být nervózní. Poněkud pomalu lezla úvodní ledovou stěnu. Nevypadala na jasnou favoritku, vyklepávala už na začátku první desky pod boulí. Na vítězství to ani moc nevypadalo. Dostala se do druhé desky, ale dávalo jí to víc práce, než jejím předchůdkyním. Na třetím chytu druhé desky se úplně vycukala a spadla. To nebude vítezství, možná ani ne bedna. Woon Seon Shin přeběhla počáteční stěnu jako nic, na přechod do vodorovného kvádru pod první deskou potřebovala jen minutu. I onavyklepávala u boule. Finále je zřejně velmi namáhavé. I Korejka měla problémy u třetího chytu druhé desky, ale dostala se přes něj, ale spadla ještě před koncem druhé desky, dvě minuty před limitem. Je až za Annou Galjamovou, která patrně zvítězí, ale počkáme si na oficiální výsledky.

Zpráva od Libora: Asi 1. Korejka Woon Seon Shin, 2. Anna Galljamova. 3. Angelika Rainerová. Lucka bude asi celkově 5. Je tady chaos :-(

Oficiální výsledek potvrzuje Liborovu zprávu:

  1. Woon Seon Shin (kor)
  2. Anna Galljamova (rus)
  3. Angelika Rainer (ita)
  4. Naděžda Galljamova (rus)
  5. Stéphanie Moreau (fra)
  6. Takahaši Megumi (jap)
  7. Radka Petkova (bul)
  8. Ljudmila Badaljan (rus)
  9. LucieHrozová (czk)

Korejka Woon Seon Shinová a Ruska Anna Galljamová dosáhly stejné místo, ve prospěch Korejky rozhodlo lepší semifinále.Semifinále rozhodlo také o třetím a čtvrtém místě mezi Angelikou Rainerovou a Naděždou Galljamovou. Své naděje na celkové vítězství kvalitně pohřbila dosud celkově vedoucí Chloé Graftiauxová, která spadla v kvalifikaci hodně nízko a obsadila 11 místo. Překvapením byl trochu slabší výkon Stéphanie Maureau, kterou rozhodčí v kvalifikaci obdarovali prominutou diskvalifikací a o tisícinku skončila na pátém místě. Překvapením byl slabý finálový výkon Ljudmily Badaljanové, která spadla už v traverzu ledového kvádru pod první deskou. 

Oficiální výsledky, semifinále mužů zrušeno!

jsou ke stažení v sekci výsledků. Dopolední semifinále mužů bylo nakonec zrušeno poté, co jeden ze závodníků ulomil chyt při přechodu do stropu. Organizátoři již neměli stejný, tak tam dali jiný. Tím cestu ztížili natolik, že se přes tento chyt již nikdo nedostal. Semifinále bylo tím pádem neregulérní, bylo zrušeno a podle posledních zpráv polezou všichni semifinalisté finálovou cestu. Problémem tohoto závodu je rozhodování rozhodčích. V semifinále žen se nyní vedoucí závodnice dopustila formálního prohřešku - necvakla expresku. Podle pravidel měla být zastavena a diskvalifikována. Místo toho jí rozhodčí upozornili, ona chybu napravila a lezla dál. Za přestupek podobné závažnosti byla v Saas Fee zastavena v té době vedoucí Chloé Graftiauxová a přišla tak o reálnou možnost vítězství. 



Busteni 2010: Pohled na závodní cestu z konstrukce. Ukrajinec Jevgenij Krivošejcev přelézá bouli na první desce
Busteni 2010: Pohled na závodní cestu z konstrukce. Ukrajinec Jevgenij Krivošejcev přelézá bouli na první desce, foto: Libor Hroza st.


Rychlost

5. 2. 2010: 16:15 Lucka Hrozová si trochu spravila chuť v rychlosti - 8. místo a tím pádem se kvalifikovala na nedělní Mistrovství Evropy v rychlosti. Finále rychlosti bylo ruskou záležitostí, mezi Rusky se dokázala vklínit kromě Lucky Hrozové už jen Radka Petkova na 6. místě. V soutěži mužů se kvalifikoval na ME také Slovák Jozef Leško.

Kvalifikace obtížnosti mužů

Kvalifikační cesta má limit 6 minut a vede pravou částí stěny s topem v ledové převislé desce. Souběžně probíhá soutěž v rychlosti. Markus Bendler lezl opatrně, ale svižně. Dal top 23 sekund před limitem. Sekundu před limitem topoval Ukrajinec Ivan Ljuljukin. Špatně si nevedl Juraj Švingál, timeout asi 3 metry před topem. Jožo Leško měl smůlu, sklouzl mu cepín a spadl na konci druhé desky. Koncert předvedl Korejec Park Hee Yong, který topoval 35 sekund před limitem a stejně jako v Saas Fee je před Bendlerem. Jestlipak prolomí smůlu a vyhraje taky finále? Pěkný výsledek udělal Ďuro Švingál, když postoupil na 12. místě do semifinále. Kvalifikaci mužů topovali čtyři - Park HeeYong, Markus Bendler, Ivan Ljuljukin a Stanislav Lobzov. Druhý Slovák Jozef Leško skončil na 26 místě a nepostoupil

Kvalifikace obtížnosti žen

6.2. 2010 10:00 Oficiální výsledky semifinále:
Pořadí s.číslo Jméno země výsledek
1 54 Maureau Stéphanie FRA 11.150
1 59 Shin Woon Seon KOR 11.150
3 47 Galljamova Anna RUS 10.140
4 56 Rainer Angelika ITA 10.132
5 48 Galljamova Naděžda RUS 10.120
6 60 Takahashi Megumi  JPN 9.120
7 55 Petkova Radka BUL 9.112
7
44
Badaljan Ljudmila
RUS
9.112
9 49 Hrozova Lucie CZE 9.110
10 52 Kulikova Natalya RUS 7.080
11 53 Launic Naděžda RUS 7.080
11 45 Chloe Graftiaux BEL 7.080
13 46 Filippova Marjam RUS 7.071
14 50 Ionita Ioana RO 5.050
15 58 Šabalina Viktoria RUS 5.040
16 57 Christina Huber GER 4.030

Jak je vidět, Lucka Hrozová nepostoupila velmi těsně, o dvě tisíciny bodu. Za ní je výkonnostní mezera. Kvalifikační cesta byla velmi těžká, nikdo netopoval, i když Stéphanie Maureauová i Korejka Seon Shin Woonová k tomu byly blízko. Neobvykle dobrým výkonem překvapila NaďaGalljamova, formu opět našla vítězka z Kirova Angelika Rainerová, naopak se propadla Chloé Graftiauxová, vítězka z Daone. Na kdyby se nehraje, ale kdyby Lucka nelezla zbytečně pomalu a opatrně tu počáteční ledovou desku, kde byly navrtané díry, mohla ty dvě tisíciny ještě udělat. Celkový výsledek SP bude záležet na tom, jak polezou děvčata ve finále. 



Busteni 2010: Lucka Hrozová v semifinále obtížnosti přelézá bouli, na které skončila Chloé Graftiaux
Busteni 2010: Lucka Hrozová v semifinále obtížnosti přelézá bouli, na které skončila Chloé Graftiaux, foto: Libor Hroza st.


5. 2. 2010: 14:18 Do finále obtížnost žen postoupily: Stéphanie Maureauová (fra), Woon Seon Shin (kor), Anna Galljamová (rus), Angelika Rainerová (ita), Naďa Galljamová (rus), Takahaši Megumiová (jpn), Radka Petková (bul) a Ljudmila Badaljanová (rus). Z těchto finalistek nemůže pozici Lucky Hrozové v celkovém žebříčku ohrozit jen Naďa Galljamová a Takahaši Megumiová, takže může být nejhůře devátá, ale pravděpodobně to bude lepší. Trochu hokej máme v Korejkách. Při přenosu hlásili Woon Seon Shin, v žebříčcích je Jeong Woon Wha. Pokud se nespletli, a skutečně závodí Woon Seon Shin, pak by mohla mít Lucka zajištěné nejhůř osmé místo. Uvidíme, až budou publikovány oficiální výsledky. 

5. 2. 2010: 13:33 Tak bohužel, Lucka je první nepostupující. Liborův komentář: Zase došla na čas. Na startu byla hodně nervózní a lezla hodně na jistotu. U první boule se zamotala a tratila spoustu času. Zkusí ještě rychlost, tam může jen překvapit. Z přenosu se zdálo, že lezhla hlavně zbytečně pomalu první, ledovou část trasy. Dnešní startovní pole žen je velmi vyrovnané a záleží na maličkostech. Se třetím místem v celkovém rankingu se Lucka může s jistotou rozloučit. Její pozici nemůže ani v případě vítězství ohrozit až dvanáctá Šabalina, naopak reálně se před ni mohou dostata Angelika Rainerová, Ljudmila Badaljanová i Radka Petková. Vše záleží na výsledcích finále. 

5. 2. 2010: 11:54 Také Korejka Woon přelézá Lucku a padá chyt před topem. S Lucčiným postupem to vypadá všelijak.

5. 2. 2010: 11:15 V dobré formě je Angelika Rainerová. Taky už přelezla Lucku a je na nejlepší cestě dostat se do vedení, ale padá přibližně ve stejném místě, jako Stépanie Moreauová, měla ještě dvě minuty do limitu.

5. 2. 2010: 10:20 Cesta pěkně sedla Rusce Anně Galljamové. Dostala se o jeden chyt před místo, kde skončila Stéphanie Moreauová. zatím druhé místo. Chloé Graftiauxová má na bouli v první desce nečekané potíže. Zkouší to řešit patičkou, jako Lucka - nakonec úspěšně, ale ztratila hodně času - a padá uprostřed druhé desky, bude za Luckou. Překvapivě dobře zalezla Naďa Galljamova, která nepatří k favoritkám a dostala se možná před Lucku.

5. 2. 2010: 9:50 Přelezení struktury v první desce dělá určité problémy i vítězce ze Saas Fee Stéphanie Moreauové. Dělá chybu a vynechává expresku, ale včas napravuje pořadí cvakání. Dosahuje konec druhé desky. Přelézá Lucku a Radku. Třetí desta je téměř vodorovná ještě se schody, které je třeba přelézat. Stéphanie vypadly nohy, ale vybrala to. Poslední minuta. Stéphanie padá. Následuje Ljudmila Badaljanová - padá zhruba ze stejného místa jako Lucka

5. 2. 2010: 9:30 Komentář od Libora Hrozy: Lucka byla dost nervózní a taky tak lezla. Uvidíme. Další Ruska spadla níž, než Lucka.Řekl bych, že Lucka postoupí do finále, i když asi ne na prvním místě.

5. 2. 2010: 9:05 Kvalifikace ženy. Odlezla Lucka Hrozová. Cesta vypadá těžká. Po ledové převislé desce se jde do první drytoolové desky s velkou kulatou strukturou, kde Lucka dost ladila a motalo se jí lano. Strukturu zdárně přelezla, dostala se do druhé desky a zvuků hudby Jimiho Hendrixe se postupně prokroutila až na konec druhé desky, kde jí došel čas. Uvidíme, zda to bude stačit na finále. Lucčina kamarádka, Bulharka Radka Petkova skončila prakticky ve stejném chytu, jako Lucka, i když v něm byla déle. V Busteni je asi docela značná zima a věž, na které jsou postavené cesty, vypadá opravdu velkolepě. Podle toho, že všechny  závodnice hodně vyklepávají to vypadá, že je cesta hodně těžká a silově náročná.



Busteni 2010: Lucka Hrozová a Radka Petkova při prohlídce semifinálové cesty
Busteni 2010: Lucka Hrozová a Radka Petkova při prohlídce semifinálové cesty, foto: Libor Hroza st.


Do rumunského Busteni se sjíždějí závodníci k vyvrcholení seriálu závodů Světového poháru v ledolezení/drytoolingu. Podle neoficiálního výpočtu našeho čtenáře Zdeňka, vede i přes diskvalifikaci v Saas Fee celý seriál sympatická dívka sličné tváře avšak mohutných bicepsů, Belgičanka Chloé Graftiauxová, o pouhých o 14 bodů před svou kamarádkou, Francouzkou Stéphanií Moreauovou, která se s ní může směle měřit v oboru bicepsů a lezeckého umění. O pouhých 5 bodů je na třetím místě naše Lucka Hrozová, která v objemu bicepsů za oběma zaostává, ale všichni se chtějí fotografovat spíš s ní, než se Stéphanií. 

Nad startem Chloé visel chvíli otazník protože, jak psala a svém profilu na Facebooku, se otočila na dálnici ve 120kilometrové rychlosti s autem o 180 stupňů, ale vše dobře dopadlo a podle zprávy Libora Hrozy, který je v Busteni jako Lucčin kouč, trenér, řidič a rodič a taky jako náš reportér, dorazila Chloé v pořádku. Naše výprava čítá pouze Lucku a Libora Hrozovy a kameramana Jirku Kratochvíla, protože Jiří "Šampón" Vančura, který původně měl jet, si na poslední chvíli vykloubil palec a zůstal doma. Nevíme, jestli ho má v sádře, a jestli bude moci Lucce držet jen jeden nebo oba, ale budeme doufat v to lepší. Systém závodu žen je v Busteni jen dvoustupňový - kvalifikace a finále. To bude asi lépe vyhovovat silově vybaveným, jako je Chloé, nebo Korejka Woo Whaová a méně Lucce, jejíž silnější stránkou je spíš vytrvalost.

Dejme ještě slovo Liboru Hrozovi:

Jsme po šestnácti hodinách nonstop jízdy v Busteni. Jsme ubytovaní. Snad bude klid. Dnes proběhla registrace, ve 4 tiskovka a technický mítink. Už jsme viděli novou STĚNU! Je to super! To se teda Rumuni vytáhli. Základní konstrukce připomíná trochu stěnu v Arcu. Součástí stěny je i samomrazici náklopná deska!!! Všechny lezecké prvky se do konstrukce různé zavěšují. Mě se to moc líbí. Taky celý areál se velice vylepšil.

 Stěna v busteni - visící prvky zavěšené na konstrukci

Webové stránky závodu jsou www.iwcbusteni.ro

Celý závod bude přenášen online na této adrese, program přenosu je následující:

 

 

Ženy rychlost - "nejlepších 16", čtvrfinále, 
semifinále, malé finále a finále

Místní čas SEČ Program
Pátek, 5 února 2010
9,30 - 11,30 8,30 - 10,30 Kvalifikace žen, obtížnost
12,30 - 17,00 11,30 - 16,00 Kvalifikace mužů, obtížnost
14,30 - 15,10 13,30 - 14,10 Kvalifikace žen na rychlost
15,10 - 16,00 14,10- 15,00 Ženy rychlost - "nejlepších 16", čtvrfinále,
semifinále, malé finále a finále
18,15 - 19,15 17,15 - 18,15 Kvalifikace mužů na rychlost
19,45 - 20,30 18,45 - 19,30 Muži rychlost - "nejlepších 16", čtvrfinále,
semifinále, malé finále a finále

Sobota 6. února 2010

9,15 - 11,15 8,15 - 10,15 Muži, semifinále obtížnosti
12,00 - 13,30 11,00 - 12,30 Ženy, finále obtížnosti
16,15 - 18,15 14,15 - 16,15 Muži, finále obtížnosti
19,00 - 20,00 18,00 - 19,00 Vyhlášení vítězů a závěrečný ceremoniál
 

 

Fotogalerie



Busteni 2010: Pohled na závodní cestu z konstrukce. Ukrajinec Jevgenij Krivošejcev přelézá bouli na první desce
Busteni 2010: Pohled na závodní cestu z konstrukce. Ukrajinec Jevgenij Krivošejcev přelézá bouli na první desce, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Závody v rychlosti jsou legrace
Busteni 2010: Závody v rychlosti jsou legrace, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Lucka Hrozová v závodě na rychlost
Busteni 2010: Lucka Hrozová v závodě na rychlost, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Závodní cesta zavěšená na konstrukci
Busteni 2010: Závodní cesta zavěšená na konstrukci, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Jozef Leško si v rychlosti vedl dobře
Busteni 2010: Jozef Leško si v rychlosti vedl dobře, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Stanislav Lobzov
Busteni 2010: Stanislav Lobzov, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Juraj Švingál
Busteni 2010: Juraj Švingál, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Lucka Hrozová a Radka Petkova při prohlídce semifinálové cesty
Busteni 2010: Lucka Hrozová a Radka Petkova při prohlídce semifinálové cesty, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Závodnice v Busteni. Vlevo v zelené helmě a bundě Stéphanie Maureau, vpravo od ní Angelika Rainer. Uprostřed Lucka Hrozová, za ní stojí vlevo Chloé Graftiaux, vpravo radka Petkova. V bílé bundě vpravo Ljudmila Badaljan
Busteni 2010: Závodnice v Busteni. Vlevo v zelené helmě a bundě Stéphanie Maureau, vpravo od ní Angelika Rainer. Uprostřed Lucka Hrozová, za ní stojí vlevo Chloé Graftiaux, vpravo radka Petkova. V bílé bundě vpravo Ljudmila Badaljan, foto: Libor Hroza st.




Busteni 2010: Lucka Hrozová v semifinále obtížnosti přelézá bouli, na které skončila Chloé Graftiaux
Busteni 2010: Lucka Hrozová v semifinále obtížnosti přelézá bouli, na které skončila Chloé Graftiaux, foto: Libor Hroza st.